Արաքսիա Սվաջյանը Ստոկհոլմում մասնակցել է «Ֆիսկալ և կրթական ապակենտրոնացում և տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումներ» խորագրով խորհրդաժողովին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը փետրվարի 2-5-ը Շվեդիայի Թագավորության Ստոկհոլմ քաղաքում մասնակցել է «Ֆիսկալ և կրթական ապակենտրոնացում և տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումներ» («Fiscal and Education Decentralisation and Local SelfGovernment Reforms») խորագրով խորհրդաժողովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, Հայաստանից ծրագրին մասնակցել են նաև Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնական պատվիրակությունը՝ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների այլ ներկայացուցիչներ:
Այցի շրջանակում նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը ծանոթացել է Շվեդիայում կրթության կառավարման համակարգին, մասնավորապես՝ դպրոցների կառավարման ապակենտրոնացման շվեդական մոդելին: Կազմակերպվել են մի շարք հանդիպումներ Շվեդիայի կրթության կառավարման համակարգի, խորհրդարանի և Ստոկհոլմի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչների հետ, որոնց ընթացքում քննարկվել են կրթության ոլորտի մարտահրավերները, բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները: Անդրադարձ է կատարվել կրթական համակարգի բարեփոխումներում վստահության, հաշվետվողականության և հանրային վերահսկողության խնդիրներին:
ՀՀ ԿԳՄՍՆ պատվիրակության կազմում է եղել նաև հանրակրթության վարչության հանրակրթության և արտադպրոցական կրթության քաղաքականության մշակման և վերլուծության բաժնի պետ Անուշ Լալազարյանը:

Armenia’s Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports, Araksia Svajyan, led a delegation to the Fiscal and Education Decentralisation and Local Self-Government Reforms Conference, held on 2–5 February in Stockholm, Sweden.
Yerevan Mayor Tigran Avinyan also took part in the conference, together with city officials and representatives of governmental and local self-government bodies, the ministry said in a press release.
Within the framework of the visit, Deputy Minister Svajyan became acquainted with Sweden’s education governance system, in particular the Swedish model of decentralized school management. A number of meetings were held with representatives of Sweden’s education governance system, the Parliament, and the Stockholm City Council, during which challenges in the education sector and the main directions of reform were discussed. Special attention was given to issues of trust, accountability, and public oversight in the reform of the education system.
The visit was organized as part of the DeaLoG program.
The delegation of the ministry also included Anush Lalazaryan, Head of the Division for Policy Development and Analysis of General and Extracurricular Education within the Department of General Education.