Հայաստանն ունի հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն վարելու իրավունք․ Ալեն Սիմոնյանը՝ Մատվիենկոյի հետ ասուլիսին
Հայաստանը՝ որպես ինքնիշխան պետություն, իրավունք ունի վարելու հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն և չի պատրաստվում կանգնել որևէ մեկի կողմը կամ գործել որևէ մեկի դեմ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ Մոսկվայում Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ հանդիպումից հետո կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
ԱԺ նախագահը նման հայտարարություն է արել լրագրողի հարցին ի պատասխան՝ անդրադառնալով այն մտավախություններին, թե «Մոսկվան, որը պատմականորեն եղել է Հայաստանի անվտանգության երաշխավորը, կարող է հեռանալ Երևանից, իսկ Եվրոպական միությունը, որը նախընտրում է հարաբերությունները Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, չի աջակցի Հայաստանին»։
«Ես չեմ կիսում Ձեր կարծիքը։ Կարծում եմ, որ Հայաստանը՝ որպես ինքնիշխան պետություն, իրավունք ունի հավասարակշռված քաղաքականություն վարել։ Հայաստանը ունի իր քաղաքականությունը, իր տեսլականը, հատկապես՝ 2020 թվականի պատերազմից հետո»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը։
Նա ընդգծել է, որ սխալ է այն ընկալումը, թե Հայաստանը փորձում է փոխել իր արտաքին քաղաքական ուղեգիծը մեկ բևեռից դեպի մյուսը՝ հավելելով, որ Հայաստանը չի լինելու որևէ բևեռում և ոչ էլ հակառակ բևեռում։

Армения имеет право проводить сбалансированную внешнюю политику: ответ Алена Симоняна на пресс-конференции с Валентиной Матвиенко
Армения, как суверенное государство, имеет право проводить сбалансированную внешнюю политику и не намерена занимать чью-либо сторону или действовать против кого-либо.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом сказал спикер Национального Собрания Республики Армения Ален Симонян на пресс-конференции в Москве после встречи с председателем Совета Федерации Федерального собрания РФ Валентиной Матвиенко.
Спикер НС сделал такое заявление в ответ на вопрос журналиста, коснувшись опасений, что “Москва, которая исторически была гарантом безопасности Армении, может покинуть Ереван, а Европейский союз, который предпочитает отношения с Азербайджаном и Турцией, не поддержит Армению”.
“Я не разделяю вашего мнения. Я считаю, что Армения, как суверенное государство, имеет право проводить сбалансированную политику. У Армении своя политика, свое видение, особенно после войны 2020 года”, — отметил спикер НС.
Он подчеркнул, что представление о том, что Армения пытается изменить свой внешнеполитический курс с одного полюса на другой, ошибочно, добавив, что Армения не будет ни на одном полюсе, ни на другом.