ԱՄՆ-ն թույլ չի տա Իրանին միջուկային զենք մշակել, պատրաստ է գործակցել ՌԴ-ի և Չինաստանի հետ միջուկային զինանոցների կրճատման համար. Վենս
ԱՄՆ-ն թույլ չի տա, որ Իրանը միջուկային զենք մշակի: Միևնույն ժամանակ, Վաշինգտոնը պատրաստ է համագործակցել Ռուսաստանի, Չինաստանի և այլ երկրների հետ աշխարհի միջուկային զինանոցները կրճատելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրող Մեգին Քելիին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը։
«Մենք կաշխատենք Չինաստանի, Ռուսաստանի և ցանկացած այլ երկրի հետ, լինի դա բարեկամական, թե մրցակից երկիր, որպեսզի փորձենք կրճատել աշխարհում միջուկային զենքի քանակը», - ասել է նա։
Վենսի խոսքով՝ սա ամենակարևոր բանն է, որ կարելի է անել խաղաղության և կայունության համար։
ԱՄՆ փոխնախագահը նաև մտահոգություն է հայտնել միջուկային զենքի տարածման վերաբերյալ, եթե Իրանը նման զենք մշակի։ Նա հիշեցրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի արած հայտարարությունները, որ Իրանը միջուկային զենք չպետք է մշակի:
«Եթե Իրանը միջուկային զենք ստանա, գիտե՞ք, թե հաջորդը ով կստանա միջուկային զենք՝ Սաուդյան Արաբիան։ Եվ հետո՝ Պարսից ծոցի մեկ այլ արաբական պետություն։ Դա կհանգեցնի միջուկային զենքի տարածման համաշխարհային մասշտաբով», - ասել է Վենսը։
Նա հավելել է, որ Դոնալդ Թրամփը կփորձի բանակցել Իրանի հետ խաղաղ կարգավորման շուրջ։ Վենսի խոսքով՝ եթե մնացած ամեն ինչ ձախողվի, և միակ տարբերակը մնա ուժի կիրառումը, ապա ԱՄՆ նախագահն, ի վերջո, կընտրի այդ տարբերակը:
Իրանը և ԱՄՆ-ն փետրվարի 6-ին Օմանում նախատեսում են բանակցություններ անցկացնել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ:
Միևնույն ժամանակ, փետրվարի 5-ին լրացել է ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև «Ռազմավարական սպառազինությունների կրճատման մասին» պայմանագրի ժամկետը։ Պայմանգիրը կնքվել էր 2010 թվականին, իսկ 2021 թվականին երկարաձգվել էր հինգ տարի ժամկետով՝ մինչև 2026 թվականը:
Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը հայտարարել է, որ կողմերն այլևս կապված չեն պայմանագրի շրջանակում որևէ պարտավորությամբ: Միևնույն ժամանակ, ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի, Մոսկվան մտադիր է գործել պատասխանատու և կշռադատված կերպով և իր գործողություններն այս ոլորտում կառուցել՝ վերլուծելով ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը և ռազմավարական ոլորտում ընդհանուր իրավիճակը:

Вашингтон готов работать с Россией, Китаем и любой другой страной для сокращения ядерного оружия и не позволит Ирану разработать его: Дж. Д. Вэнс
Вашингтон готов работать с Россией, Китаем и любой другой страной для сокращения ядерного оружия и не позволит Ирану разработать его. Как передает “Арменпресс”, это заявил вице-президент США Дж. Д. Вэнс в интервью журналистке Мегин Келли.
“Мы будем работать с Китаем, Россией и любой другой страной, неважно дружественной или конкурирующей, чтобы постараться сократить количество существующего в мире ядерного оружия”, — сказал он.
По словам Вэнса, это самое важное, что можно сделать для мира и стабильности.
Вице-президент США также выразил обеспокоенность по поводу распространения ядерного оружия, если Иран разработает его. Он напомнил о заявлениях президента США Дональда Трампа о том, что Иран не должен разрабатывать ядерное оружие.
“Если Иран получит ядерное оружие, знаете, кто обзаведется ядерным оружием следом? Саудовская Аравия. А потом еще какая-нибудь из арабских стран Персидского залива. Это приведет к распространению ядерного оружия по всему миру”, — заявил Вэнс.
Он добавил, что Дональд Трамп попытается договориться с Ираном мирным путем. Но, если все остальное потерпит неудачу и единственным вариантом останется применение силы, то президент США в конечном итоге выберет этот вариант.
Иран и США планируют провести переговоры по иранской ядерной программе в Омане 6 февраля.
5 февраля истек срок действия Договора о сокращении стратегических наступательных вооружений между США и Россией. Договор был подписан в 2010 году и продлен на пять лет в 2021 году, до 2026 года.
Министерство иностранных дел России заявило, что стороны больше не связаны никакими обязательствами по договору. МИД России заявил, что Москва намерена действовать ответственно и обдуманно, выстраивая свои действия в этой области, анализируя политику США и общую ситуацию в стратегическом плане.