Հունգարիայում սկսվել է Ռուսաստանի մասնակցությամբ ԱԷԿ-ի շինարարությունը
Հունգարիայում Ռուսաստանի մասնակցությամբ սկսվել է «Պակշ 2» ԱԷԿ-ի շինարարությունը: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից:
Առաջին բետոնալցման մասնակցել են «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովը, Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին, Հունգարիայի արտաքին գործերի և արտաքին տնտեսական կապերի նախարար Պետեր Սիյյարտոն և «Պակշ» ԱԷԿ-ի ընդլայնման համար պատասխանատու հունգարացի նախկին նախարար Յանոշ Շյուլին, ովքեր սեղմել են խորհրդանշական կոճակը։
Առաջին բետոնալցումից հետո «Պակշ 2» ԱԷԿ-ը պաշտոնապես ստանում է Եվրոպայում խոշորագույն ատոմային շինության և եվրոպական մայրցամաքում խոշորագույն ռուսական նախագծի կարգավիճակ։

В Венгрии началось строительство АЭС с участием России
В Венгрии началось строительство АЭС “Пакш-2” с участием России. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на агентство “РИА Новости”.
На церемонии первой заливки бетона присутствовали глава государственной корпорации “Росатом” Алексей Лихачев, генеральный директор Международного агентства по атомной энергии Рафаэль Гросси, министр иностранных дел и внешнеэкономических связей Венгрии Петер Сийярто и бывший министр ИД Венгрии, ответственный за расширение проекта “Пакш”, Янош Шюли. Они нажали символическую кнопку запуска застройки .
После первой заливки бетона АЭС “Пакш-2” официально получает статус крупнейшего ядерного объекта в Европе и крупнейшего российского проекта на европейском континенте.