Հայաստանն աշխարհի աստղագիտական քարտեզի վրա
Աստղագիտության ոլորտում Հայաստանի և, առհասարակ, հայերի ներդրումն այնքան ծավալուն և արժեքավոր է, որ տարածքով փոքր մեր երկիրը տասնամյակներ շարունակ կայուն կերպով առաջատար դիրքեր է զբաղեցնում աշխարհում: Հայ աստղագետներից շատերը համաշխարհային ճանաչման են արժանացել, նրանց աշխատանքներն այսօր էլ ուղեցույց և ուղենիշ են միջազգային համարում ունեցող գիտնականների և գիտական հաստատությունների համար: Ավելի համոզիչ լինելու համար անդրադառնանք որոշ փաստերի և թվերի, որոնց մի մասը ներկայացրեց Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը:
Ակադեմիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի անունը վաղուց դարձել է ոչ միայն հայկական, այլև համաշխարհային աստղագիտության հոմանիշներից մեկը: Նրա հայտնագործությունները նպաստել են տիեզերքի մասին մարդկանց գիտելիքների շեշտակի ընդլայնմանը և այդ անծայրածիր տարածությունում ընթացող որոշ պրոցեսների խորը ըմբռնմանը: Մասնավորապես, 1947 թվականին հայ մեծանուն գիտնականը հայտնաբերել է աստղասփյուռները՝ ապացուցելով աստղերի՝ խմբերով առաջացման և ներկայում Գալակտիկայում ընթացող աստղառաջացման շարունակական գործընթացների փաստը: 1950-ականների կեսերին Վիկտոր Համբարձումյանն առաջ է քաշել գալակտիկաների միջուկների ակտիվության վարկածը, որի արդյունքում զարգացել է աստղաֆիզիկայի նոր ուղղություն։
Մեկ այլ ճանաչված գիտնական Բենիամին Մարգարյանը 1965-1980 թվականներին Բյուրականի աստղադիտարանում իրականացրել է Բյուրականյան առաջին շրջահայությունը, որը նաև ակտիվ գալակտիկաների որոնման նոր մեթոդ էր։ 2011 թվականից այն ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Աշխարհի հիշողություն» փաստագրական ժառանգությունների միջազգային գրանցամատյանում և համարվում է Հայաստանի՝ նշված կազմակերպության կողմից ճանաչված 12 արժեքներից մեկը: Ընդ որում՝ հայաստանյան միակ գիտական ժառանգությունը:
Գրիգոր Գուրզադյանը Բյուրականի աստղադիտարանում է նախագծել և կառուցել նախկին ԽՍՀՄ առաջին տիեզերական աստղադիտարանները՝ գերմանուշակագույն տիրույթում աշխատող «Օրիոն»-ը (1971) և «Օրիոն-2»-ը (1973), որոնք գործել են խորհրդային տիեզերանավերի վրա: Ավելի ուշ Հ. Թովմասյանը նախագծել և կառուցել է «Գլազար» տիեզերական աստղադիտարանը, որը 1987 թվականին կիրառվել է խորհրդային «Միր» տիեզերակայանում:
ՀՀ ԳԱԱ Վ. Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանն աշխարհի այն բացառիկ աստղադիտարաններից է, որտեղ ամենաշատ տիեզերական նոր օբյեկտներ են հայտնաբերվել։ Ի դեպ, շուրջ 14500 տիեզերական օբյեկտներ ունեն հայկական անվանումներ։
Հատկանշական է, որ ամբողջ աշխարհում գործում են 700 աստղադիտարաններ, որոնց առկայությամբ կարող են պարծենալ ընդամենը 73 երկրներ:
Աշխարհում աստղագետների թիվը հասնում է 30 հազարի, որոնցից 60-ը Հայաստանից են: Բացի այդ, տարբեր երկրներում աշխատում են 257 հայ աստղագետներ:
Հայաստանը Միջազգային աստղագիտական միությանն (ՄԱՄ) անդամակցող 87 երկրներից է: Այս կազմակերպության անդամ են հայաստանցի 25 գիտնականներ: Ընդհանուր առմամբ, ՄԱՄ-ն ունի շուրջ 12700 անդամ:
ՄԱՄ-ի ստեղծած աստղագիտական 11 տարածաշրջանային կենտրոններից մեկի՝ Հարավ-Արևմտյան և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի կենտրոնի աշխատանքների համակարգողը Հայաստանն է:
ՄԱՄ-ն ունեցել է 34 նախագահ. 1961-64 թվականներին կազմակերպությունը գլխավորել է Վիկտոր Համբարձումյանը:
ՄԱՄ-ն իր պատմության ողջ ընթացքում անցկացրել է 403 գիտաժողով, որոնցից 7-ը տեղի են ունեցել Հայաստանում: Բյուրականի աստղադիտարանի շնորհիվ համանուն գյուղը՝ Փարիզի, Հռոմի, Վիեննայի, Պեկինի հետ դասվում է աշխարհի այն բնակավայրերի շարքին, որտեղ առավել հաճախ են անցկացվել ՄԱՄ պաշտոնական գիտաժողովներ։
Բյուրականի աստղադիտարանի 1 մետր տրամագծով Շմիդտի համակարգի աստղադիտակն աշխարհի 10 խոշորագույն լայնանկյուն աստղադիտակներից մեկն է։ Իսկ 2.6 մետրանոց աստղադիտակը Եվրասիայի, Աֆրիկայի և Ավստրալիայի տարածաշրջանների 10 խոշորագույն աստղադիտակներից է։ Տեղադրման պահին (1975 թվականին) այն չափերով 7-րդն էր աշխարհում: Հիմա աշխարհում գործող 70 համանման աստղադիտակներից 48-րդն է իր մեծությամբ:
2013 թվականին Հայաստանի կառավարությունը Բյուրականի աստղադիտարանին շնորհել է ՀՀ Ազգային արժեքի կարգավիճակ՝ Մատենադարանի և Ցեղասպանության ինստիտուտի հետ մեկտեղ։
Աշխարհում միայն 20 երկիր ունի վիրտուալ աստղադիտարան, դրանցից մեկը Հայաստանն է: Հայկական վիրտուալ աստղադիտարանը հիմնադրվել է 2005 թվականին. այն Վիրտուալ աստղադիտարանների միջազգային ալյանսի (ՎԱՄԱ, IVOA) 23 նախագծերից մեկն է: Դրանցից երկուսն, ի դեպ, ունեն համաեվրոպական, իսկ 1-ը՝ միջազգային կառույցի կարգավիճակ:
Աշխարհում թողարկվում է 91 աստղագիտական ամսագիր, որոնցից 2-ը Հայաստանում՝ «Աստղաֆիզիկա»-ն և «Բյուրականի աստղադիտարանի հաղորդումներ»-ը:
Եվրոպայում գործում է աստղագիտական 32 ընկերություն, որոնցից մեկը հայկականն է:
Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ Պաբլո Ներուդան (Չիլի), Սուբրամանյան Չանդրասեկհարը (ԱՄՆ), Չարլզ Թաունսը (ԱՄՆ), Ֆրենսիս Քրիկը (Մեծ Բրիտանիա), Ֆրիմեն Դայսոնը (ԱՄՆ), Պյոտր Կապիցան (ԽՍՀՄ) և Շինիչիրո Տոմոնագան (Ճապոնիա), բազում այլ ականավոր գիտնականներ են այցելել Բյուրականի աստղադիտարան՝ ծանոթանալու հայտնի աստղագիտական ​​​​կենտրոնի հետ, ուսումնասիրելու դրա գիտական ​​​​ծրագիրը, հայ գործընկերների հետ քննարկելու տարբեր գիտական ​​​​խնդիրներ և մասնակցելու համատեղ հետազոտություններին:
Հայաստանը թեպետ պահպանում է տարածաշրջանի առաջատար աստղագիտական պետության կարգավիճակը, բայց հարևան երկրները ջանք չեն խնայում մեր հանրապետությանը լուրջ մրցակցություն կազմելու համար: Ըստ Արեգ Միքայելյանի`  Թուրքիայում արդեն տեղադրել են 4, իսկ Իրանում՝ 3.6 մետրանոց դիտակներ: Ադրբեջանի նախագահն էլ հատուկ հոգածության տակ է վերցրել այդ երկրի աստղադիտարանը:
Վրաստանի կառավարությունը տեղի աստղադիտարանին տարեկան 10 մլն դոլար է հատկացնում՝ հատուկ ծրագրերի իրականացման և զարգացման համար: Բյուրականի աստղադիտարանի տարեկան բյուջեն 255 մլն դրամ է (շուրջ 671 հազար դոլար):

Армения на астрономической карте мира
Вклад Армении и армян в целом в область астрономии настолько велик и ценен, что наша небольшая страна на протяжении десятилетий стабильно занимает ведущие позиции в мире. Многие армянские астрономы получили мировое признание, и их работы до сих пор служат ориентиром и эталоном для известных ученых и научных учреждений. Для большей убедительности рассмотрим некоторые факты и цифры, которые представил директор Бюраканской обсерватории Арег Микаелян.
Имя академика Виктора Амбарцумяна давно стало одним из синонимов не только армянской, но и мировой астрономии. Его открытия способствовали быстрому расширению знаний людей о Вселенной и глубокому пониманию определенных процессов, происходящих в этом безграничном пространстве. В частности, в 1947 году выдающийся армянский ученый открыл звездные скопления, доказав факт образования звезд в группах и продолжающиеся в настоящее время процессы звездообразования в Галактике. В середине 1950-х годов Виктор Амбарцумян выдвинул гипотезу об активности галактических ядер, в результате чего возникло новое направление в астрофизике.
Еще один признанный ученый Бениамин Маргарян в 1965-1980 годах в Бюраканской обсерватории разработал масштабную научную работу – самый большой в мире Спектральный анализ, что также стало новым методом поиска активных галактик. С 2011 года он включен в Международный реестр документального наследия ЮНЕСКО “Память мира” и считается одной из 12 ценностей Армении, признанных этой организацией.
Григор Гурзадян спроектировал и построил на Бюраканской обсерватории первые космические обсерватории СССР, работающие в ультрафиолетовом диапазоне “Орион” (1971 г.) и “Орион-2” (1973 г.), которые эксплуатировались на советских космических кораблях. Позже Г. Товмасян спроектировал и построил космическую обсерваторию “Глазар”, которая использовалась на советской космической станции “Мир” в 1987 году.
Бюраканская обсерватория имени В. Амбарцумяна Национальной академии наук Республики Армения является одной из уникальных обсерваторий в мире, где было обнаружено наибольшее количество новых космических объектов. К слову, около 14 500 космических объектов имеют армянские названия.
Во всем мире насчитывается 700 обсерваторий. Из 200 государств лишь 73 имеют обсерватории.
Число астрономов в мире достигает 30 000, из которых 60 — из Армении. 257 армянских астрономов работают в разных странах.
Армения является одной из 87 стран-членов Международного астрономического союза (МАС). Членами этой организации являются 25 ученых из Армении. В общей сложности МАС насчитывает около 12 700 членов.
Армения является координатором работ одного из 11 региональных астрономических центров, созданных МАС, — Юго-Западно-Центральноазиатского регионального центра.
В МАС было 34 президента. В 1961-64 годах организацию возглавлял Виктор Амбарцумян.
За свою историю МАС провел 403 научные конференции, 7 из которых прошли в Армении. Благодаря Бюраканской обсерватории одноименная деревня наряду с Парижем, Римом, Веной и Пекином входит в число населенных пунктов мира, где чаще всего проводились конференции МАС.
1-метровый телескоп Шмидта Бюраканской обсерватории является одним из 10 крупнейших широкоугольных телескопов в мире. А 2,6-метровый телескоп — один из 10 крупнейших телескопов в Евразии, Африке и Австралии. На момент установки (в 1975 году) это был 7-й по величине телескоп в мире. Сейчас он занимает 48-е место среди 70 аналогичных телескопов, действующих в мире.
В 2013 году правительство Армении присвоило Бюраканской обсерватории статус объекта национального значения Республики Армения, наряду с Матенадараном и Институтом геноцида.
Только в 20 странах мира есть виртуальные обсерватории, и Армения — одна из них. Армянская виртуальная обсерватория была основана в 2005 году. Это один из 23 проектов Международного альянса виртуальных обсерваторий (IVOA). Две из них, кстати, имеют статус общеевропейской организации, а одна — статус международной организации.
В мире издается 91 астрономический журнал, 2 - из которых в Армении: “Астрофизика” и “Обзоры Бюраканской обсерватории”.
В Европе действуют 32 Астрономических общества, одно из которых — Армянское.
Лауреаты Нобелевской премии Пабло Неруда (Чили), Субраманиан Чандрасекар (США), Чарльз Таунс (США), Фрэнсис Крик (Великобритания), Фримен Дайсон (США), Пётр Капица (СССР) и Синъитиро Томонага (Япония), а также многие другие выдающиеся учёные посещали обсерваторию Бюракана, чтобы познакомиться со знаменитым астрономическим центром, изучить его научные программы, обсудить различные научные вопросы с армянскими коллегами и принять участие в совместных исследованиях.
Хотя Армения сохраняет статус ведущего астрономического государства региона, соседние страны не жалеют усилий, чтобы составить серьезную конкуренцию нашей республике. Арег Микаэлян рассказал, что в Турции уже установлены 4-метровые телескопы, в Иране — 3,6-метровые. Президент Азербайджана также взял под особую опеку обсерваторию этой страны.
Правительство Грузии ежегодно выделяет местной обсерватории 10 миллионов долларов на реализацию и развитие специальных программ. А годовой бюджет Бюраканской обсерватории составляет всего 255 миллионов драмов (около 671 000 долларов).