ԱՄՆ-ն և Իրանը համաձայնել են հանդիպել Օմանում. Reuters
Միացյալ Նահանգները և Իրանը համաձայնել են փետրվարի 6-ին բանակցություններ անցկացնել Օմանում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ամերիկյան և իրանական կողմերի ներկայացուցիչները հայտնել են Reuters-ին։
Վերջին օրերին քննարկումներ էին տեղի ունենում հնարավոր հանդիպման անցկացման վայրի վերաբերյալ։ Կային տեղեկություններ, թե հանդիպման ձևաչափի հարցում անհամաձայնություններով պայմանավորված հանդիպումը չի կայանա։ Սակայն Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին հերքել է այդ լուրերը՝ հաստատելով, որ հանդիպումը կայանալու է։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն փետրվարի 4-ին հայտնել էր, որ եթե իրանական կողմը ցանկանում է հանդիպել, ապա իրենք ևս պատրաստ են։  Նա հավելել էր, սակայն, որ բանակցությունները, միջուկային հարցերից բացի, պետք է ներառեն նաև Իրանի բալիստիկ հրթիռներին, Մերձավոր Արևելքում զինված խմբավորումներին Իրանի աջակցությանը և սեփական ժողովրդի նկատմամբ վերաբերմունքին առնչվող հարցեր։
Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան Reuters-ին հայտնել է, որ բանակցությունների շրջանակից հանվել է Իրանի բալիստիկ հրթռիների հարցը։
Լրատվամիջոցին բարձրաստիճան պաշտոնյաները հայտնել են, որ ակնկալվում է բանակցություններին Թրամփի փեսայի՝ Ջարեդ Քուշների մասնակցությունը ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆի և Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հետ միասին։

США и Иран договорились о встрече в Омане: Reuters
США и Иран договорились провести переговоры в Омане 6 февраля. Как передает “Арменпресс”, представители американской и иранской сторон сообщили об этом агентству “Reuters”.
В последние дни велись обсуждения места проведения возможной встречи. Ранее сообщалось, что встреча не состоится из-за разногласий по поводу формата. Однако министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи опроверг эти слухи, подтвердив, что встреча состоится.
Госсекретарь США Марко Рубио заявил 4 февраля, что если иранская сторона захочет встретиться, они также готовы к встрече. Однако, он добавил, что переговоры, помимо ядерных вопросов, должны включать и вопросы, касающиеся баллистических ракет Ирана, поддержки Ираном вооруженных группировок на Ближнем Востоке и отношения Ирана к собственному народу.
Высокопоставленный иранский чиновник сообщил Reuters, что вопрос о ядерной программе Ирана был исключен из сферы обсуждения.
Ожидается, что в переговорах примут участие зять Трампа, Джаред Кушнер, спецпредставитель Стив Уиткофф, со стороны Ирана министр иностранных дел Аббас Арагчи.