ՀՀ ԱԳ նախարարը հանդիպել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների գործընկերոջ հետ
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 4-ին հանդիպում է ունեցել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար շեյխ Աբդալլահ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտոնւմ են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ և ԱՄԷ համագործակցության զարգացման հարցեր։
Երկուստեք ընդգծվել է քաղաքական ակտիվ երկխոսությանը զուգահեռ մի շարք ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը։ Այս համատեքստում ՀՀ և ԱՄԷ ԱԳ նախարարները քննարկվել են առևտրատնտեսական ու գործարար կապերի, ներդրումային ծրագրերի խթանման տարբերակներ, որոնց արդյունավետ իրացմանը կարող են նաև նպաստել վերջին տարիներին ուղիղ չվերթների աճող քանակն ու զբոսաշրջության ծավալները։
Արարատ Միրզոյանը և Աբդալլահ բին Զայեդ Ալ Նահյանը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության, ինչպես նաև դրա շարունակական ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունների կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել «Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակի նախաձեռնությունն՝ ի նշանավորումն հաստատված խաղաղության:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև տարածաշրջանային փոխկապակցվածության, ենթակառուցվածքների ցանցի ընդլայնման հնարավորությունները: Անդրադարձ է կատարվել հումանիտար հարցերի:

Глава МИД Армении провел встречу с заместителем премьер-министра, министром иностранных дел ОАЭ
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел встречу с заместителем премьер-министра, министром иностранных дел Объединенных Арабских Эмиратов шейхом Абдаллой бин Заидом Аль Нахайяном
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обсудили вопросы развития сотрудничества между Арменией и ОАЭ.
Стороны подчеркнули готовность к расширению сотрудничества в ряде областей параллельно с активным политическим диалогом. В этом контексте главы МИД Армении и ОАЭ обсудили варианты стимуляции торгово-экономических связей, инвестиционных программ, эффективной реализации которых также может способствовать рост числа прямых рейсов и объемов туризма в последние годы.
Арарат Мирзоян и Абдалла бин Заид Аль Нахайян обменялись мнениями по региональным вопросам. Министр Мирзоян подчеркнул важность установленного между Арменией и Азербайджаном мира, а также инициатив, направленных на его дальнейшее укрепление.
Министр Мирзоян высоко оценил инициативу премии «Zayed» за гуманитарное братство в ознаменование установленного мира.
Были также обсуждены возможности региональной взаимосвязанности и расширения сети инфраструктуры. Были затронуты гуманитарные вопросы.