ՀՀ ԱԳ նախարարը հանդիպել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների գործընկերոջ հետ
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 4-ին հանդիպում է ունեցել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար շեյխ Աբդալլահ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտոնւմ են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ և ԱՄԷ համագործակցության զարգացման հարցեր։
Երկուստեք ընդգծվել է քաղաքական ակտիվ երկխոսությանը զուգահեռ մի շարք ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը։ Այս համատեքստում ՀՀ և ԱՄԷ ԱԳ նախարարները քննարկվել են առևտրատնտեսական ու գործարար կապերի, ներդրումային ծրագրերի խթանման տարբերակներ, որոնց արդյունավետ իրացմանը կարող են նաև նպաստել վերջին տարիներին ուղիղ չվերթների աճող քանակն ու զբոսաշրջության ծավալները։
Արարատ Միրզոյանը և Աբդալլահ բին Զայեդ Ալ Նահյանը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության, ինչպես նաև դրա շարունակական ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունների կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել «Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակի նախաձեռնությունն՝ ի նշանավորումն հաստատված խաղաղության:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև տարածաշրջանային փոխկապակցվածության, ենթակառուցվածքների ցանցի ընդլայնման հնարավորությունները: Անդրադարձ է կատարվել հումանիտար հարցերի:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Wednesday met with Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the United Arab Emirates.
According to a readout by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, the parties discussed issues related to the development of cooperation between the Republic of Armenia and the UAE. Both sides emphasized their readiness to expand cooperation in a number of areas alongside the active political dialogue.
In this context, the sides discussed opportunities to promote trade, economic, and business ties, as well as investment programs. It was noted that these efforts could be facilitated by the growing number of direct flights and increased tourism volumes in recent years.
Regional issues were also addressed. Minister Mirzoyan underscored the importance of the peace established between Armenia and Azerbaijan, as well as initiatives aimed at its continued development. He highly appreciated the initiative of the Zayed Award for Human Fraternity.
The meeting further touched upon prospects for regional connectivity, expansion of infrastructure networks, and humanitarian issues.