Մոսկվան երախտապարտ է ԱՄՆ-ին ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման ջանքերի համար. Պեսկով
Մոսկվան երախտապարտ է ամերիկացի բանակցողներին նրանց կողմից Ուկրաինայի շուրջ իրադրության կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող  ջանքերի համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը պահպանում է  հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը բաց լինելու սկզբունքը:
«Մեր դիրքորոշումն առավելագույնս պարզ է, այն լավ հասկանալի է թե՛ Կիևի վարչակարգին և թե՛ ամերիկացի բանակցողներին, որոնք լավ ծառայություններ են մատուցում եռակողմ բանակցությունների անցկացման գործում, և որոնց մենք երախտապարտ ենք նրանց ջանքերի համար», - նշել է Կրեմլի խոսնակը:
Պեսկովը նաև նշել է, որ Աբու Դաբիում փետրվարի 4-ին Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ մեկնարկած եռակողմ բանակցությունների առաջին օրվա արդյունքներով Կրեմլը որևէ հայտարարություն չի անի։ Բանակցությունները կշարունակվեն նաև փետրվարի 5-ին։
Անվտանգության շուրջ եռակողմ խորհրդակցությունների առաջին փուլը տեղի է ունեցել հունվարի 23-24-ը Աբու Դաբիում: Ռուսաստանի բանակցային խումբը գլխավորել է ՌԴ զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի Հետախուզության գլխավոր վարչության պետ Իգոր Կոստյուկովը: Ուկրաինական պատվիրակությունը գլխավորել է Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը: Ամերիկյան կողմից բանակցություններին մասնակցել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը։

Москва благодарна США за их усилия по урегулированию российско-украинского конфликта - Песков
Москва благодарна американским переговорщикам за их усилия по урегулированию ситуации на Украине. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков на брифинге.
Он отметил, что Россия придерживается принципа открытости в мирном урегулировании конфликта.
«Наша позиция предельно ясна, ее хорошо понимают как киевский режим, так и американские переговорщики, которые оказывают хорошие услуги в проведении трехсторонних переговоров, и которым мы благодарны за их усилия», — отметил пресс-секретарь Кремля.
Песков также отметил, что Кремль не будет делать никаких заявлений по итогам первого дня трехсторонних переговоров, начавшихся 4 февраля в Абу-Даби с участием представителей России, США и Украины. Переговоры продолжатся 5 февраля.
Первый раунд трехсторонних консультаций по вопросам безопасности состоялся в Абу-Даби 23-24 января. Российскую переговорную группу возглавлял Игорь Костюков, начальник Главного разведывательного управления Генерального штаба Вооруженных сил России. Украинскую делегацию возглавлял Рустем Умеров, секретарь Совета национальной безопасности и обороны. Американскую сторону представлял специальный посланник президента США Стив Уиткофф.