Էստոնիան կալանել է բեռնատար նավ՝ ռուսաստանցի նավաստիներով
Էստոնիայի Հարկամաքսային վարչության քննչական բաժինը, ոստիկանության և ռազմածովային ուժերի հետ համատեղ, երկրի ներքին ջրերում կալանել է Բահամյան կղզիների դրոշի ներքո նավարկող Baltic Spirit բեռնատար նավը՝ ռուսական անձնակազմով: Այն կալանվել է Էկվադորից մաքսանենգ ապրանքների փոխադրման կասկածանքով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Էստոնիայի ERR պետական հեռուստառադիոընկերությունը:
«Նայսաար կղզու մերձակայքում կալանվել է Baltic Spirit բեռնատար նավը, որն ուղևորվում էր Ռուսաստան: Կան հիմքեր ենթադրելու, թե նավը կարող էր օգտագործվել մաքսանենգության համար», - ասվում է հրապարակման մեջ:
Նշվում է, որ նավն ուղևորվում էր դեպի Սանկտ Պետերբուրգ: Էստոնացի ուժայինների գործողության ժամանակ 23 անդամից բաղկացած անձնակազմը դիմադրություն ցույց չի տվել: Բոլոր անդամները Ռուսաստանի քաղաքացիներ են:
Հարկամաքսային վարչության քննչական բաժնի աշխատակիցները նախնական ստուգումներ են անցկացնում նավում: Նավն Էստոնիայի ջրեր է մտել բունկերավորման համար: Նախնական մաքսային ստուգման ժամանակ նավը գտնվել է պաշտոնական խարսխային կայանատեղում: Էստոնիայի ռազմածովային ուժերի տվյալներով՝ Baltic Spirit-ը չի մտնում Ռուսաստանի «ստվերային նավատորմի» կազմի մեջ և չի գտնվում ԵՄ պատժամիջոցների տակ:

Эстония задержала грузовое судно с российскими моряками
Следственный отдел Таможенного управления Эстонии совместно с полицейскими и военно-морскими силами задержал в внутренних водах страны грузовое судно Baltic Spirit  под флагом Багамских островов с российским экипажем. Задержание произведено по подозрению в перевозке контрабанды из Эквадора. Как передает Арменпресс, об этом сообщает эстонская государственная телекомпания ERR.
«Грузовое судно Baltic Spirit, направлявшееся в Россию, было задержано у острова Найсар. Есть основания полагать, что судно могло использоваться для контрабанды», — говорится в публикации.
Отмечается, что судно направлялось в Санкт-Петербург. 23 члена экипажа не оказали сопротивления во время операции эстонских сил безопасности. Все члены экипажа — граждане России.
Следственный отдел Таможенного управления проводит предварительный досмотр судна. Судно вошло в эстонские воды для бункеровки. Во время предварительного таможенного досмотра судно находилось на своей официальной якорной стоянке. По данным ВМС Эстонии, Baltic Spirit  не входит в состав российского «теневого флота» и не подпадает под санкции ЕС.