ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն իր ճապոնացի գործընկերոջն է ներկայացրել Հարավային Կովկասում զարգացումները
Տոկիոյում փետրվարի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության և Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի և Ճապոնիայի ԱԳ նախարարի փոխօգնական, Եվրոպական հարցերի բյուրոյի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Մասակի Իշիկավայի գլխավորությամբ։
Նշվում է, որ խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, այդ թվում՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, տեխնոլոգիական, կրթամշակութային, զբոսաշրջային և հումանիտար ոլորտներում առկա երկխոսությանը՝ կարևորելով նշված ոլորտներում հարաբերությունների զարգացման և ընդլայնման անհրաժեշտությունը։
«Երկուստեք ընդգծվել է նախորդ տարի երկու երկրների վարչապետների միջև կայացած հանդիպումը և երկկողմ այցերի շարունակականության կարևորությունը»,-ասված է ԱԳՆ-ի հաղորդագրության մեջ։
Անդրադառնալով միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում գործակցությանը՝ կողմերը գոհունակությամբ են արձանագրել բազմակողմ հարթակներում ձևավորված համագործակցության դրական դինամիկան։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ընթացիկ տարում Հայաստանում ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) հյուրընկալման շրջանակներում համագործակցության հնարավորությանը։
Հաղորդվում է, որ հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային իրողությունների շուրջ, ինչի համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հարավային Կովկասում զարգացումները, հաստատված խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալացմանը և տարածաշրջանային փոխկապակցվածության զարգացմանն ուղղված քայլերը, այդ թվում՝ «ԹՐԻՓՓ ուղի» նախագծի իրականացման շրջանակի ընդունումն ու ընթացիկ գործընթացները։

On February 3, political consultations were held in Tokyo between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and Japan, headed by Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Mnatsakan Safaryan and Deputy Assistant Minister, Deputy Director-General of the European Affairs Bureau at the Ministry of Foreign Affairs of Japan Masaki Ishikawa, the foreign ministry reported.
During the consultations, the parties discussed a wide range of issues in bilateral agenda, including the existing dialogue in political, trade and economic, technological, educational and cultural, tourism and humanitarian spheres, emphasizing the need to develop and expand relations in the mentioned areas. Both sides highlighted the meeting between the Prime Ministers of two countries last year and the importance of continuing bilateral visits.
Referring to the cooperation within international organizations, the parties noted with satisfaction the positive dynamics of cooperation in multilateral platforms. In this context, the sides touched upon the possible cooperation towards the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17) to be held in Armenia this year.
The sides exchanged views on the current situation in the regions, within which Deputy Minister Safaryan presented the latest developments in the South Caucasus, the efforts aimed at further institutionalization of the established peace and developing regional connectivity, including the adoption of the implementation framework of the “TRIPP” project and ongoing processes.