ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն իր ճապոնացի գործընկերոջն է ներկայացրել Հարավային Կովկասում զարգացումները
Տոկիոյում փետրվարի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության և Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի և Ճապոնիայի ԱԳ նախարարի փոխօգնական, Եվրոպական հարցերի բյուրոյի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Մասակի Իշիկավայի գլխավորությամբ։
Նշվում է, որ խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, այդ թվում՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, տեխնոլոգիական, կրթամշակութային, զբոսաշրջային և հումանիտար ոլորտներում առկա երկխոսությանը՝ կարևորելով նշված ոլորտներում հարաբերությունների զարգացման և ընդլայնման անհրաժեշտությունը։
«Երկուստեք ընդգծվել է նախորդ տարի երկու երկրների վարչապետների միջև կայացած հանդիպումը և երկկողմ այցերի շարունակականության կարևորությունը»,-ասված է ԱԳՆ-ի հաղորդագրության մեջ։
Անդրադառնալով միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում գործակցությանը՝ կողմերը գոհունակությամբ են արձանագրել բազմակողմ հարթակներում ձևավորված համագործակցության դրական դինամիկան։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ընթացիկ տարում Հայաստանում ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) հյուրընկալման շրջանակներում համագործակցության հնարավորությանը։
Հաղորդվում է, որ հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային իրողությունների շուրջ, ինչի համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հարավային Կովկասում զարգացումները, հաստատված խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալացմանը և տարածաշրջանային փոխկապակցվածության զարգացմանն ուղղված քայլերը, այդ թվում՝ «ԹՐԻՓՓ ուղի» նախագծի իրականացման շրջանակի ընդունումն ու ընթացիկ գործընթացները։

Заместитель министра иностранных дел Республики Армения представил японскому коллеге информацию о развитиях на Южном Кавказе
В Токио 3 февраля состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Японии, которые возглавили заместитель министра иностранных дел РА Мнацакан Сафарян и заместитель помощника министра иностранных дел Японии, заместитель генерального директора Бюро по европейским делам Масаки Исикава.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, в ходе консультаций стороны затронули широкий круг вопросов двусторонней повестки, включая существующий диалог в политической, торгово-экономической, технологической, образовательно-культурной, туристической и гуманитарной сферах, подчеркнув необходимость развития и расширения отношений в указанных областях.
«С обеих сторон была подчеркнута встреча премьер-министров двух стран в прошлом году и важность продолжения двусторонних визитов», — говорится в сообщении МИД.
Говоря о сотрудничестве в рамках международных организаций, стороны с удовлетворением отметили позитивную динамику сотрудничества, сформированную на многосторонних платформах. В этом контексте обсуждалась возможность сотрудничества в рамках проведения в этом году в Армении XVII Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17).
Сообщается, что на встрече также состоялся обмен мнениями по региональным реалиям, в контексте которого заместитель министра иностранных дел Республики Армения Мнацакан Сафарян представил своему коллеге информацию о развитиях на Южном Кавказе, шагах, направленных на дальнейшую институционализацию установленного мира и развитие региональной взаимосвязи, включая принятие рамочного соглашения по реализации проекта TRIPP и текущие процессы.