Կրեմլում հաստատել են, որ Թրամփը Պուտինին խնդրել է Կիևի ուղղությամբ հարվածները դադարեցնել մինչև փետրվարի 1-ը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն անձամբ խնդրել է իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինին մինչև փետրվարի 1-ը չհարվածել Կիևին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Իսկապես, նախագահ Թրամփն անձամբ խնդրել է նախագահ Պուտինին մեկ շաբաթով՝ մինչև փետրվարի 1-ը զերծ մնալ Կիևին հարվածներ հասցնելուց՝ բանակցությունների համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու նպատակով», - լրագրողներին ասել է նա։
Կրեմլի խոսնակին հարցրել են, թե արդյոք փետրվարի 1-ը մտնում է Թրամփի կողմից պահանջվող հրադադարի ժամկետի մեջ։
«Մինչև փետրվարի 1-ը», - պատասխանել է Պեսկովը։
Նա հրաժարվել է պատասխանել այն հարցին՝ արդյոք խոսքը բոլոր հարվածների դադարեցման մասին է թե՞ միայն էներգետիկ օբյեկտներին հարվածների։
«Ես մանրամասների վերաբերյալ ոչինչ չունեմ ավելացնելու արդեն ասվածին։ Ուզում եմ կրկնել, որ մենք խոսում ենք բանակցությունների համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու մասին», - ասել է Պեսկովը։
Հունվարի 29-ին Թրամփը հայտարարել էր, որ անձամբ խնդրել է Պուտինին մեկ շաբաթով դադարեցնել Կիևի և ուկրաինական քաղաքների ուղղությամբ հարվածները ուժեղ սառնամանիքի պատճառով։
Փետրվարի 1-ին Աբու Դաբիում նախատեսվում է բանակցությունների երկրորդ փուլը ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի և Ուկրաինայի միջև, սակայն Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ասել է, որ հանդիպման վայրը և օրը կարող են փոխվել՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի պատճառով:

В Кремле подтвердили, что Трамп попросил Путина прекратить удары по Киеву до 1 февраля
Президент США Дональд Трамп попросил своего российского коллегу Владимира Путина не наносить удары по Киеву до 1 февраля. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на “Интерфакс”, об этом сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
“Действительно, президент Трамп обратился с личной просьбой к президенту Путину воздержаться на неделю - до 1 февраля - от нанесения ударов по Киеву с целью создания благоприятных условий для проведения переговоров”, — заявил он журналистам.
Пресс-секретаря Кремля спросили, включается ли непосредственно дата 1 февраля в срок прекращения огня, о котором просил Трамп.
“До 1 февраля”, - ответил Песков.
Он отказался ответить на вопрос, идет ли речь о прекращении всех ударов или только ударов по энергетическим объектам.
“Мне по деталям нечего добавить к уже сказанному. Хочу еще раз акцентировать, что речь идет о создании благоприятных условий для проведения переговоров”, — сказал Песков.
29 января Трамп объявил, что лично попросил Путина прекратить удары по Киеву и городам Украины на неделю из-за сильных морозов.
Второй раунд переговоров между США, Россией и Украиной запланирован на 1 февраля в Абу-Даби, но президент Украины Владимир Зеленский заявил, что место и дата встречи могут измениться в связи с ситуацией вокруг США и Ирана.