Զելենսկին խոսել է տարածքային հարցի, բանակցությունների հնարավոր հետաձգման և հրադադարի շուրջ պայմանավորվածության բացակայության մասին
Ուկրաինան պատրաստ է հարվածներ չհասցնել Ռուսաստանի էներգետիկ օբյեկտներին, եթե Ռուսաստանը չհարվածի ուկրաինական էներգետիկ օբյեկտներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա» պարբերականից, այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին լրագրողների հետ զրույցում:
«Մեր միջև հրադադարի շուրջ պաշտոնական պայմանավորվածություն չկա: Ռուսաստանի միջև այս հարցի շուրջ ուղիղ երկխոսություն, ուղիղ պայմանավորվածություններ չեն եղել», - ասել է Զելենսկին:
Հունվարի 29-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Մոսկվան իր խնդրանքով համաձայնել է 7 օր չհարվածել Կիևին և ուկրաինական քաղաքներին ցրտաշունչ եղանակի ընթացքում։ Զելենսկին շնորհակալություն է հայտնել նրան։
Վոլոդիմիր Զելենսկին նաև հայտարարել է, որ Ուկրաինան և Ռուսաստանը չեն կարողանում փոխզիջման հասնել Դոնեցկի մարզի տարածքի շուրջ: Նա հայտնել է, որ Աբու Դաբիում քննարկվել է ԱՄՆ-ի առաջարկը՝ այդ շրջանն ազատ տնտեսական գոտու վերածելու մասին: Զապորոժիեի ատոմակայանի հարցը, Զելենսկու խոսքով, նույնպես մտնում է տարածքային հարցերի մեջ: Ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ-ի առաջարկած 20-կետանոց ծրագրի բոլոր կետերի հետ Կիևը համաձայն է, բացի երկուսից, հավելել է նա:
Լրագրողների հետ զրույցում Զելենսկին նաև ասել է, որ Աբու Դաբիում փետրվարի 1-ին Ուկրաինայի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև նախատեսվող հանդիպման վայրը և օրը կարող են փոխվել՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի պատճառով: Աբու Դաբիում առաջին եռակողմ բանակցությունները տեղի են ունեցել հունվարի 23-ից 24-ը:
Միևնույն ժամանակ Ուկրաինայի նախագահը բացառել է Մոսկվայում ՌԴ նախագահի հետ հանդիպման հնարավորությունը, փոխարենը՝ ինքն է Վլադիմիր Պուտինին հրավիրել Կիև:

Зеленский рассказал о территориальном вопросе, возможной отсрочке переговоров и отсутствии договоренности о прекращении огня
Украина готова отказаться от ударов по российским энергетическим объектам, если Россия не будет их наносить по украинским. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на “РБК-Украина”, об этом в беседе с журналистами заявил президент Украины Владимир Зеленский.
“У нас нет официальной договоренности о прекращении огня... Прямого диалога, прямых договоренностей по этому поводу между Украиной и Россией не было”, — сказал Зеленский.
29 января президент США Дональд Трамп объявил, что Москва по его просьбе согласилась не наносить удары по Киеву и городам Украины в течение 7 дней в связи с холодной погодой. Зеленский поблагодарил его.
Владимир Зеленский также заявил, что Украина и Россия не могут прийти к компромиссу по территории Донецкой области. Он сообщил, что в Абу-Даби обсуждалось предложение США о превращении региона в свободную экономическую зону. Вопрос о Запорожской атомной электростанции, по словам Зеленского, также входит в число территориальных вопросов. В целом, Киев согласен со всеми пунктами 20-пунктной программы, предложенной США, за исключением двух, добавил он.
В беседе с журналистами Зеленский также сказал, что место и дата встречи Украины, США и России, запланированной на 1 февраля в Абу-Даби, могут измениться в связи с ситуацией вокруг США и Ирана. Первые трехсторонние переговоры в Абу-Даби прошли 23-24 января.
При этом президент Украины исключил возможность встречи с президентом России в Москве и вместо этого пригласил Владимира Путина в Киев лично.