Առողջության ապահովագրություն ունի 1 մլն 571 հազար 181 քաղաքացի. ապահովագրավճար է վճարում նրանց 18.3 տոկոսը
Հայաստանում այս պահին առողջության ապահովագրության համակարգի շահառու է 1 մլն 571 հազար 181 քաղաքացի, նրանց ընդամենը 18.3 տոկոսն է վճարում ապահովագրավճար, մնացածը գտնվում են պետական հոգածության ներքո:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում կազմակերպված քննարկմանը հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Ընդհանուր առմամբ այսօր համակարգում ներառված է 1 մլն 571 հազար 181 անձ: Մինչև 18 տարեկաններն այս թվի 39.9 տոկոսն են, 65 և ավելի բարձր տարիքի թոշակառուները՝ 32.5 տոկոսը, 200 հազար դրամից ավելի աշխատավարձ ստացողները՝ 18.3 տոկոսը, սոցիալական աջակցության խմբերը՝ 9.3 տոկոսը: Այսինքն՝ ընդհանուր անձանց շրջանակի միայն 18.3 տոկոսն է, որ ապահովագրավճար վճարող է, մյուսները պետական հոգածության ներքո են»,-նշեց Ավանեսյանը:
Նախարարը սա շատ կարևոր ցուցանիշ համարեց, որ պետության միջոցները նման մեծ քանակի անձանց են ուղղվում՝ առողջության ապահովագրությունն ապահովելու համար:
Հայաստանում առողջության համընդհանուր ապահովագրությունն ուժի մեջ է մտել 2026 թվականի հունվարի 1-ից։ Առաջին փուլով առողջության համընդհանուր ապահովագրության շահառու են դարձել մինչև 18 տարեկան երեխաները, 65 և ավելի բարձր տարիք ունեցող թոշակառուները, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, 200 հազար դրամից բարձր աշխատավարձ ստացող քաղաքացիները։ Երեխաների, թոշակառուների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց ապահովագրավճարն ամբողջությամբ վճարում է պետությունը։ Բոլոր շահառուների տարեկան ապահովագրավճարը 129 հազար 600 դրամ է։

Миллион 571 181 гражданин имеют медицинскую страховку, из них страховые взносы выплачивают 18,3 %
На данный момент в Армении бенефициарами системы медицинского страхования являются 1 571 181 граждан, из них только 18,3% платят страховые взносы, остальные находятся под государственной опекой.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила министр здравоохранения Республики Армения Анаит Аванесян на обсуждении в Национальном Собрании.
“В целом, сегодня системой охвачено 1 571 181 человек. Лица моложе 18 лет составляют 39,9% от этого числа, пенсионеры в возрасте 65 лет и старше – 32,5%, лица, получающие зарплату более 200 000 драмов, – 18,3%, а группы социальной поддержки – 9,3%. Иными словами, из них лишь 18,3% платят страховые взносы, остальные находятся под государственной опекой”, – отметила Аванесян.
Министр сочла это очень важным показателем того, что государственные средства направляются такому большому числу людей для обеспечения медицинского страхования.
Всеобщее медицинское страхование в Армении вступило в силу 1 января 2026 года. На начальном этапе бенефициарами системы стали дети до 18 лет, пенсионеры в возрасте 65 лет и старше, люди с ограниченными возможностями и граждане, получающие зарплату более 200 000 драмов. Государство полностью оплачивает страховые взносы за детей, пенсионеров и люейи с ограниченными возможностями. Годовой страховой взнос для всех бенефициаров составляет 129 600 драмов.