Դանիայի, ԱՄՆ-ի և Գրենլանդիայի ներկայացուցիչները հանդիպում են անցկացրել
Դանիայի, ԱՄՆ-ի և Գրենլանդիայի ներկայացուցիչները  հունվարի 28-ին հանդիպել են և քննարկել Արկտիկայի անվտանգության հարցերը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել են Դանիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարարությունից:
«Արտաքին գործերի նախարարությունը հաստատում է, որ այսօր կայացել է Դանիայի, Գրենլանդիայի և ԱՄՆ-ի պաշտոնատար անձանց հանդիպումը՝ քննարկելու համար, թե ինչպես կարող ենք լուծել Արկտիկայի անվտանգության վերաբերյալ Ամերիկային հուզող խնդիրները՝ թագավորության «կարմիր գծերի» պահպանմամբ», - ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում կայացել էր Դանիայի և Գրենլանդիայի արտաքին գործերի նախարարներ Լարս Լյոկե Ռասմուսենի և Վիվիան Մոցֆելդտի հանդիպումն ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ։ Ինչպես ավելի ուշ հայտարարել է Ռասմուսենը, Դանիային այս խորհրդակցությունների ընթացքում չի հաջողվել Միացյալ Նահանգներին համոզել հրաժարվել Գրենլանդիան ամերիկյան տարածքին միացնելու  ձգտումից։ Հանդիպմանը կողմերը համաձայնության էին եկել ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը պարբերաբար կհանդիպի՝ ուսումնասիրելու համար կղզու ապագայի հարցի վերաբերյալ փոխըմբռնման հասնելու հնարավորությունը:

Представители Дании, США и Гренландии провели встречу
Представители Дании, США и Гренландии встретились 28 января для обсуждения вопросов безопасности в Арктике. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в Министерстве иностранных дел Королевства Дания.
“Министерство иностранных дел подтверждает, что сегодня состоялась встреча официальных лиц Дании, Гренландии и США для обсуждения путей решения вопросов безопасности в Арктике, которые волнуют США. При этом они стремились учесть и уважать красные линии Королевства”, — говорится в сообщении Министерства иностранных дел.
14 января в Вашингтоне состоялась встреча министров иностранных дел Дании и Гренландии Ларса Лёкке Расмуссена и Вивиан Моцфельдт с вице-президентом США Дж. Д. Вэнсом и государственным секретарем Марко Рубио. Как позже заявил Расмуссен, в ходе встречи Дании не удалось убедить США отказаться от своего желания присоединить Гренландию к американской территории. На встрече стороны договорились создать рабочую группу, которая будет регулярно собираться для изучения возможности достижения взаимопонимания по вопросу будущего острова.