Հայաստանում հոգևորականների նկատմամբ հալածանք չկա. Միրզոյանը ԵԽԽՎ-ում հակադարձել է պատգամավորին
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում հոգևորականների նկատմամբ հալածանք չկա, իսկ նմանօրինակ խոսակցությունները պարզապես բամբասանքներ են։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Միրզոյանը հայտարարել է՝ պատասխանելով ՀՀ իշխանությունների և Հայ առաքելական եկեղեցու միջև հարաբերությունների մասին Եվրոպական պահպանողականների քաղաքական խմբի ներկայացուցչի հարցին։
Անդրադառնալով «մի՞թե Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ ուղղված՝ ՀՀ իշխանությունների քայլերը ժողովրդավարական, կրոնական և խոսքի իրավունքի ազատությունների խախտում չեն» պատգամավորի հարցին՝ Արարատ Միրզոյանը ափսոսանք է հայտնել, որ պատգամավորի տեղեկատվությունն ամբողջապես ճշմարիտ չէ։
«Սա բամբասանք է, որը պետք է պարզաբանվի ու հստակեցվի հենց այստեղ։ Պետք է ասեմ, որ լիովին անհամաձայն եմ Ձեր որոշ ձևակերպումների, որակավորումների հետ։ Ցավում եմ, որ ձեր տեղեկատվությունը ամբողջապես ճշմարիտ չէ։ Հայաստանում հոգևորականների նկատմամբ հալածանք չկա»,-ընդգծել է Միրզոյանը։
Միրզոյանը, միաժաանակ, ԵԽԽՎ պատգամավորի ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ որոշ հոգևորականներ ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված իշխանությանը բռնի կերպով իշխանությունից հեռացնելու կոչեր են անում։
«Սա բացահայտ ձևով են արել, նաև սպանության կոչեր են արել, ընդ որում՝ դրանցից մեկը (ում դեմ ուղված էին կոչերը, - խմբ) ես էի։ Ո՞րը կլիներ Ձեր որոշումը և գործողությունը։ Հայաստանում կա օրենքի գերակայություն և ամեն մարդ պետք է գործի օրենքի շրջանակներում՝ լինեն հոգևորականներ, պաշտոնյաներ, արվեստագետներ, թե հասարակ քաղաքացիներ։ Տխուր իրականություն ունենք Հայաստանում. ունենք հոգևորականներ, որոնք այս կոչերն արել են»,-ասել է Միրզոյանը։

Armenian FM denies allegations of persecuting clergymen, brands as 'rumors'
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan branded reports about alleged “persecution of clergymen” in the country as mere rumors during the plenary session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE).
He denied the accusations.
Asked by a PACE delegate from the Conservative group about alleged “anti-church” actions of the government and “persecution of clergymen”, the Foreign Minister said that such descriptions are inaccurate.
"These are rumors that need to be clarified and corrected right here. I must say that I completely disagree with some of your formulations and characterizations. I regret that your information is inaccurate. There is no persecution of clergy in Armenia," Mirzoyan emphasized.
At the same time, Mirzoyan drew the PACE member’s attention to the fact that some clergy have been calling for the violent removal of a democratically elected government.
"This was done openly, and there were even calls for murder—one of which was directed at me. What would your decision and action be in such a case? In Armenia, the rule of law prevails, and everyone must act within the framework of the law—whether clergy, officials, artists, or ordinary citizens. The sad reality is that there are clergy who have made such calls," Mirzoyan said.