Հայաստան 2025-ին ավելի շատ մուտք է գործել ՀՀ քաղաքացի, քան հեռացել է. Փաշինյան
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակված տեսանյութով հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ կիսվելով ՆԳՆ տարեկան հաշվետվության քննարկման արդյունքում արձանագրած ուրախալի ցուցանիշով:
«2025 թվականին ՀՀ 8660 քաղաքացի ավելի է մուտք գործել մեր երկրի տարածք,  քան ելք է գործել ՀՀ-ից: Նման վիճակագրություն՝ ՀՀ քաղաքացիների ելքի ու մուտքի տարբերություն, Հայաստանում վարվում է 2010 թվականից: Եվ առաջին անգամ է, որ մենք ունենք դրական տարբերություն: Առաջին անգամ է, որ Հայաստանի Հանրապետություն քաղաքացիներն ավելի շատ մուտք են գործել, քան հեռացել են»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նման թվի համար տեսնում է երկու ակնհայտ պատճառ՝ խաղաղությունը և խաղաղության պայմաններում տնտեսական զարգացումը:
«2025 թվականը խաղաղության ընդամենը առաջին տարին էր, առջևում խաղաղության այսպիսի բազմաթիվ տարիներ են և այսպիսի նորանոր ու հաճելի վիճակագրություններ»,-նշեց նա:

В 2025 году въехавших в Армению граждан РА было больше, чем выехавших: Пашинян
Как передает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в видеоролике, опубликованном на его странице в Facebook, поделившись обнадеживающей цифрой, зафиксированной по итогам обсуждения годового отчета Министерства внутренних дел.
«В 2025 году на территорию нашей страны въехало на 8660 граждан Республики Армения больше, чем выехало. Такая статистика — разница между въездом и выездом граждан РА, ведется в Армении с 2010 года. И это первый раз, когда мы видим положительную разницу. Это первый раз, когда в Республику Армения въехало больше граждан, чем выехало», — сказал Пашинян.
Премьер-министр видит две очевидные причины такой цифры: это мир и экономическое развитие в мирных условиях.
«2025 год был лишь первым годом мира, впереди еще много лет мира и таких новых и приятных статистических данных», — отметил он.