Հայաստան 2025-ին ավելի շատ մուտք է գործել ՀՀ քաղաքացի, քան հեռացել է. Փաշինյան
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակված տեսանյութով հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ կիսվելով ՆԳՆ տարեկան հաշվետվության քննարկման արդյունքում արձանագրած ուրախալի ցուցանիշով:
«2025 թվականին ՀՀ 8660 քաղաքացի ավելի է մուտք գործել մեր երկրի տարածք,  քան ելք է գործել ՀՀ-ից: Նման վիճակագրություն՝ ՀՀ քաղաքացիների ելքի ու մուտքի տարբերություն, Հայաստանում վարվում է 2010 թվականից: Եվ առաջին անգամ է, որ մենք ունենք դրական տարբերություն: Առաջին անգամ է, որ Հայաստանի Հանրապետություն քաղաքացիներն ավելի շատ մուտք են գործել, քան հեռացել են»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նման թվի համար տեսնում է երկու ակնհայտ պատճառ՝ խաղաղությունը և խաղաղության պայմաններում տնտեսական զարգացումը:
«2025 թվականը խաղաղության ընդամենը առաջին տարին էր, առջևում խաղաղության այսպիսի բազմաթիվ տարիներ են և այսպիսի նորանոր ու հաճելի վիճակագրություններ»,-նշեց նա:

Armenia sees more citizens entering than leaving for the first time in decades
In 2025, thousands more citizens entered the Republic of Armenia than left, marking the first time this has happened since records began in 2010, according to the Prime Minister.
Prime Minister Nikol Pashinyan said on social media that officials from the Ministry of Internal Affairs briefed him that 8,660 more citizens entered the country than left. Such migration statistics have been recorded annually since 2010.
“In 2025, 8,660 more citizens entered the Republic of Armenia than left the country. These statistics — tracking the difference between citizens entering and leaving Armenia — have been kept since 2010, and this is the first time we are seeing a positive balance. For the first time, more citizens have entered Armenia than departed,” said Prime Minister Nikol Pashinyan.
The Prime Minister said he sees two clear reasons for this figure: peace and economic development under peaceful conditions.
“2025 was only the first year of peace, and ahead of us are many more years of peace, along with new and encouraging statistics like this,” he added.