Զելենսկին հայտարարել է, որ Աբու Դաբիում եռակողմ բանակցությունների գլխավոր թեման վերաբերում է Դոնբասին
Ուկրաինայի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների պատվիրակությունների առաջին եռակողմ հանդիպման հիմնական թեման տարածքային զիջումներն են լինելու։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է BBC-ի ռուսական ծառայությունից, այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։
«Դոնբասի հարցը գլխավորն է։ Այն կքննարկվի և կքննարկվի այն ձևաչափերով, որոնք տեսնում են երեք կողմերը։ Աբու Դաբիում՝ այսօր և վաղը», - լրագրողների հետ զրույցում ասել է Զելենսկին։
Զելենսկու խոսքով՝ նա հունվարի 23-ի գիշերը և առավոտյան խոսել է բանակցային թիմի ղեկավար Ռուստեմ Ումերովի հետ։
«Նա կաշխատի և ցանկացած զրույցի կամ համաձայնագրի յուրաքանչյուր փուլում ինձ կտա համապատասխան ազդանշաններ։ Մենք դրանք կկիսենք ձեզ հետ»,- հայտարարել է Զելենսկին։
Ուկրաինայի առաջնորդը Դավոսում հունվարի 22-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպումը որակել է դրական։ Նա ասել է, որ քննարկվել են Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքները։
«Դրանք իսկապես պատրաստ են։ Եվ համաձայնագիրը պատրաստ է ստորագրման», - ասել է Զելենսկին։
«Կլինեն բազմաթիվ տեխնիկական մանրամասներ, և այս փաստաթղթի հիման վրա կհայտնվեն լրացուցիչ փաստաթղթեր, բայց անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ գլխավոր, հիմնարար համաձայնագիրն արդեն իսկ գոյություն ունի», - հավելել է նա։
Զելենսկին սպասում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից անվտանգության երաշխիքների համաձայնագրի ստորագրման ամսաթվին և վայրին։
«Դա նրանից (Թրամփից) է կախված։ Մենք պատրաստ ենք ստորագրել մեզ համար այդքան կարևոր փաստաթուղթ, ևս մեկ անգամ ընդգծում եմ՝ վստահ եմ, որ այն պատմական է», - շարունակել է նա։
Զելենսկին նաև ավելացրել է, որ Ուկրաինայի բարգավաճման հետ կապված փաթեթը, որը ներառում է մի քանի փաստաթուղթ, նույնպես քննարկվել է։
«Դրանք դեռ պատրաստ չեն, բայց մենք տեսնում ենք դրական արդյունքով ապագա», - շեշտել է Զելենսկին։
Գիշերը ՌԴ նախագահը Կրեմլում ընդունել է ամերիկյան պատվիրակությանը, որի անդամներն այնուհետև մեկնել են Աբու Դաբի՝ ԱՄՆ-ՌԴ-Ուկրաինա աշխատանքային խմբերի եռակողմ բանակցությունների։

Зеленский заявил, что главной темой трехсторонних переговоров в Абу-Даби станет Донбасс
Главной темой первой трехсторонней встречи делегаций Украины, России и США станут территориальные уступки. Об этом сообщил президент Украины Владимир Зеленский из российской службы Би-би-си.
«Донбассский вопрос – главный. Он будет обсуждаться, и будет обсуждаться в форматах, которые видят все три стороны. В Абу-Даби, сегодня и завтра», – сказал Зеленский в беседе с журналистами.
По словам Зеленского, он разговаривал с главой переговорной команды Рустемом Умеровым в ночь на 23 января и утром.
«Он будет работать и на каждом этапе любых переговоров или соглашений будет давать мне соответствующие сигналы. Мы поделимся ими с вами», – сказал Зеленский.
Украинский лидер назвал встречу с президентом США Дональдом Трампом в Давосе 22 января позитивной. Он сказал, что обсуждались гарантии безопасности Украины.
«Они действительно готовы. И соглашение готово к подписанию», — сказал Зеленский.
«Будет много технических деталей, и на основе этого документа появятся дополнительные документы, но основное, фундаментальное соглашение о гарантиях безопасности уже существует», — добавил он.
Зеленский ждет даты и места подписания соглашения о гарантиях безопасности президентом США Дональдом Трампом.
«Это зависит от него (Трампа). Мы готовы подписать такой важный для нас документ, я еще раз подчеркиваю, что уверен, что он исторический», — продолжил он.
Зеленский также добавил, что обсуждался и пакет документов, касающихся процветания Украины, который включает в себя несколько документов.
«Они еще не готовы, но мы видим будущее с позитивным исходом», — подчеркнул Зеленский.
Ночью президент России принял в Кремле американскую делегацию, члены которой затем отправились в Абу-Даби для трехсторонних переговоров между рабочими группами США-Россия-Украина.