Ռյուտեն ռեկորդային է անվանել Գերմանիայի սպառազինության ծախսերը
Գերմանիան զինվում է ռեկորդային տեմպերով. եթե 2021 թվականին երկիրը սպառազինության վրա ծախսել է 70 միլիարդ եվրո, ապա 2029 թվականին այդ թիվը կաճի գրեթե 2,5 անգամ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումում Ուկրաինայի շուրջ պանելային քննարկմանը։
«Գերմանիան 2021 թվականին պաշտպանության համար 70 միլիարդ եվրո է ծախսել իր տարեկան բյուջեից, բայց 2029 թվականին այդ թիվը կհասնի 160 միլիարդ եվրոյի», - հայտարարել է նա։
Նրա խոսքով՝ Գերմանիայում «ռեկորդային տեմպերով» ստեղծվում են նոր ռազմական գործարաններ, մասնավորապես, 155 մմ տրամաչափի հրետանային զինամթերքի համար։
«Գերմանիան մտադիր է զանգվածաբար մեծացնել իր զինված ուժերի թվաքանակը։ Եվ ոչ միայն Գերմանիան, այլև Եվրոպայի մյուս երկրները», - հայտարարել է Ռյուտեն՝ հավելելով, որ Եվրոպայի պետություններն, իր կարծիքով, «դեռևս բավականաչափ զենք չեն մատակարարում Ուկրաինային»:

Генеральный секретарь НАТО назвал траты Германии на вооружения рекордными
Германия вооружается рекордными темпами, если в 2021 году она тратила на вооружения €70 млрд, то к 2029 году эта цифра вырастет почти в 2,5 раза. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил генсек НАТО Марк Рютте, выступая в рамках дискуссии по Украине на Всемирном экономическом форуме в Давосе.
"Перевооружение Европы, и особенно Германии... Германия тратила в 2021 году €70 млрд из своего годового бюджета на оборону, но к 2029 году эта цифра вырастет до €160 млрд", - заявил он.
По его словам, в Германии "рекордными темпами" создаются новые военные заводы, в частности, артиллерийских боеприпасов калибра 155 мм.
"Германия намерена массово увеличить численность своих вооруженных сил. И не только Германия, но и другие страны Европы", - заявил Рютте, добавив при этом, что европейские государства, по его мнению, "все еще поставляют недостаточно оружия Украине".