ԱՄՆ-ի և Իրանի հետ վարում ենք բալանսավորված քաղաքականություն. ՔՊ պատգամավորը՝ մաքսատուրքերի մասին
Հայաստանն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ վարում է բալանսավորված քաղաքականություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում հայտնեց Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի հետ համագործակցող բոլոր երկրների համար 25 տոկոս մաքսատուրքեր սահմանելու մասին հարցին:
«Դուք գիտեք, թե մենք ինչ ծրագրեր ենք այսօր իրականացնում ԱՄՆ-ի հետ և գիտեք նաև՝ ինչպիսի հարաբերություններ ունենք Իրանի հետ: Ես հույս ունեմ, որ այդ քաղաքականությունը նույն տրամաբանությամբ կշարունակենք իրականացնել մեր երկու գործընկերների հետ»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իրանի հետ համագործակցող բոլոր երկրների համար 25 տոկոս մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։ ԱՄՆ նախագահն այդ մասին հայտարարել էր Իրանում տեղի ունեցած լայնամասշտաբ ցույցերի ֆոնին։

Armenia pursues a balanced policy toward the United States of America and the Islamic Republic of Iran, a senior lawmaker said on Thursday.
MP Artur Hovhannisyan from the ruling Civil Contract party was asked at a press briefing to comment on the Trump administration’s decision to impose a 25% tariff on countries trading with Iran.
“You know what programs we are currently implementing with the United States, and you also know what kind of relations we have with Iran. I hope that we will continue to pursue this policy with the same logic with both of our partners,” Hovhannisyan said.
Trump imposed a 25% tariff on any country doing business with Iran amid the recent anti-government demonstrations that turned into violent clashes in the Islamic Republic.
Washington accused Iranian authorities of violently suppressing peaceful protests, while Tehran said that ‘foreign-backed terrorists’ had incited the clashes which left thousands dead.