Թեհրանը չի հրաժարվի ուրանի խաղաղ հարստացման իրավունքից և պատրաստ է բանակցությունների. ՄԱԿ-ում Իրանի ներկայացուցիչ
Թեհրանը երբեք չի հրաժարվի ուրանի խաղաղ հարստացման իր իրավունքից, ՄԱԿ-ի Զինաթափման համաժողովում հայտարարել է Ժնևի ՄԱԿ-ի գրասենյակում Իրանի դեսպան և մշտական ​​ներկայացուցիչ Ալի Բահրեյնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr գործակալությունը։
Շնորհավորելով Մոնղոլիային Զինաթափման համաժողովում նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ՝ Բահրեյնին ընդգծել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության լիակատար աջակցությունն այս կառույցի բանակցային դերի վերականգնման ջանքերին։
«Զինաթափման համաժողովը, որպես զինաթափման ոլորտում միակ բազմակողմ բանակցային հաստատություն, պետք է պահպանի իր բանակցային բնույթը և թույլ չտա, որ այն դառնա զուտ երկխոսության վրա կենտրոնացած հաստատություն», - նշել է պաշտոնյան։
2025 թվականի զարգացումներին անդրադառնալով՝ Բահրեյնին հիշեցրել է Իսրայելի կողմից հունիսին Իրանի վրա իրականացված հարձակման մասին, որին հունիսի 22-ին միացել է ԱՄՆ-ն՝ հարվածելով Իրանի միջուկային օբյեկտներին Ֆորդոյում, Նաթանզում և Սպահանում։ Բահրեյնին դատապարտել է հարձակումները և այդ գործողությունները որակել որպես ՄԱԿ-ի կանոնադրության, միջազգային իրավունքի խախտում և ուժեղ հարված Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին։
Նա նշել է, որ Իրանը կպատասխանի ագրեսիայի ցանկացած գործողության՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության շրջանակում։ Բահրեյնին նաև շեշտել է, որ խաղաղ նպատակներով ուրանի հարստացումը Իրանի անվիճելի և անհերքելի իրավունքն է, որից Թեհրանը երբեք չի հրաժարվի։ Պաշտոնյան նաև ընդգծել է, որ Իրանը միշտ պատրաստ է իրական բանակցությունների՝ առանց նախապայմանների, հիմնված փոխադարձ հարգանքի վրա։

Тегеран не откажется от права на обогащение урана в мирных целях и готов к переговорам: представитель Ирана в ООН
Тегеран никогда не откажется от своего права на обогащение урана в мирных целях, заявил Али Бахрейни, посол Ирана и постоянный представитель при Отделении ООН в Женеве на Конференции ООН по разоружению. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Mehr.
Поздравляя Монголию с принятием председательства на Конференции по разоружению, Бахрейни подчеркнул полную поддержку Исламской Республикой Иран усилий по восстановлению переговорной роли этой структуры.
“Конференция по разоружению, как единственный многосторонний переговорный институт в области разоружения, должна сохранять свой переговорный характер и не допустить, чтобы она стала институтом, сосредоточенным исключительно на диалоге”, — отметил чиновник.
Переходя к событиям 2025 года, Бахрейни напомнил об израильской атаке на Иран в июне, к которой 22 июня присоединились и Соединенные Штаты, нанеся удары по иранским ядерным объектам в Фордо, Натанзе и Исфагане. Бахрейни осудил эти нападения, назвав их нарушением Устава ООН, международного права и серьезным ударом по Договору о нераспространении ядерного оружия.
Он отметил, что Иран ответит на любой акт агрессии в рамках Устава ООН. Бахрейни также подчеркнул, что обогащение урана в мирных целях является неоспоримым и непреложным правом Ирана, от которого Тегеран никогда не откажется. Постпред также подчеркнул, что Иран всегда готов к реальным переговорам без предварительных условий, основанным на взаимном уважении.