Առնվազն 1 տոկոսային կետով ավելի քիչ դեֆիցիտ ենք ունենալու 2025 թվականին. ֆինանսների նախարար
Հայաստանում հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունը 2025 թվականին եղել է պետբյուջեով նախատեսվածից բարձր: Ակնկալվում է, որ նախորդ տարվա վերջնական արդյունքներով՝ այս ցուցանիշը 2024 թվականի համեմատ կբարելավվի 1 տոկոսային կետով՝ հասնելով 24.5 տոկոսի և հեշտացնելով այս տարի սահմանված խնդրի լուծումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նախորդ տարվա արդյունքների ամփոփմանը նվիրված ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
«Ուրախ ենք արձանագրել, որ 2025 թվականին շարունակել ենք մնալ բարձր աճի տիրույթում: Հավանաբար, կունենանք շուրջ 5.5-6 տոկոսի տնտեսական աճ: Իհարկե, սպասում ենք Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակմանը: Ուրախ ենք, որ հունվար-նոյեմբեր ամիսներին ունեցել ենք տնտեսական ակտիվության 8.3 տոկոսով աճ և միաժամանակ գնաճային միտումները եղել են թիրախին համապատասխան՝ 3 տոկոսի շրջանակում:
Մեզ համար կարևոր ցուցանիշ է հարկեր-ՀՆԱ բարելավումը, որը եղել է ավելին, քան նախատեսված էր 2025 թվականի բյուջեով: Ամեն տարի թիրախավորել ենք հարկեր-ՀՆԱ-ի 0.5 տոկոսային կետով բարելավում: Եթե ամեն ինչ մեր կանխատեսումների շրջանակում լինի, ամենայն հավանականությամբ, կունենանք 1 տոկոսային կետով բարելավում 2024 թվականի համեմատությամբ և կհասնենք արդեն 24.5 տոկոսի, ինչը մեզ մոտեցնում է Կառավարության՝ 2021-26 թվականների թիրախային 25 տոկոս ցուցանիշին և, ըստ էության, 2026 թվականին մեր առջև դրված խնդիրը կատարելն առավել հեշտ է դառնում»,- նշեց նախարարը:
Ըստ նրա՝ սա կարևոր է նաև այն իմաստով, որ հարկերի հավաքագրումը բավականին դրական միջավայր է ստեղծել բյուջետային աշխատանքներում, և իրենք ծախսային պարտավորություններն իրականացնելու որևէ խնդիր չեն ունեցել:
«Ավելին՝ ունեցել ենք սպասվածից ավելի փոքր դեֆիցիտ: Մոտավորապես, առնվազն 1 տոկոսային կետով փոքր դեֆիցիտ ենք ունենալու 2025 թվականին: Հիշեցնեմ, որ մեր պլանավորած դեֆիցիտը 5.5 տոկոս էր: Բնականաբար, սա իր դրական ազդեցությունն է ունենալու նաև Կառավարության պարտքի վրա: Եթե պլանավորում էինք, որ 2025 թվականի վերջին պարտքը կանցնի 50 տոկոսից, ապա, ամենայն հավանականությամբ, մեր հաշվարկներով՝ Կառավարության պարտքը կլինի մոտ 48.7 տոկոս: Հիշեցնեմ, որ 2024 թվականի արդյունքներով Կառավարության պարտքը 48 տոկոս էր: Սա, բնականաբար, նաև իր դրական ազդեցությունն է ունենում այդ պարտքի սպասարկման և շուկայի միտումների վրա:
Սա ազդեցություն է ունենում նաև մեր պարտքի տոկոսների, այսինքն՝ մեր թողարկած գանձապետական պարտատոմսերի և միջազգային շուկաներում մեր արտարժույթային պարտատոմսերի տոկոսադրույքների վրա: Ուրախ եմ արձանագրել, որ այս պահին ունենք պատմականորեն ցածր ռիսկի հավելավճար: Օրինակ, եթե 2025 թվականի մարտ ամսին, երբ թողարկեցինք 10 տարի ժամկետայնությամբ եվրոբոնդեր, դրանց տոկոսադրույքը 7.1 տոկոս էր, որում ռիսկի հավելավճարը 2.86 տոկոս էր (ռիսկի հավելավճարը դա այն գումարն է, որը պետությունները վճարում են այս կամ այն խնդիրներ ունենալու համար), ապա արդեն 2026 թվականի հունվարին այդ տոկոսադրույքն իջել է 1.96-ի: Սա նշանակում է, որ, օրինակ, եթե ապրիորի վերցնենք՝ այսօր թողարկեինք այդ նույն եվրոբոնդը, որը թողարկել էինք մարտ ամսին, ապա դրա տոկոսադրույքն այլ հավասար պայմաններում կլիներ 0.9 տոկոսային կետով ավելի ցածր»,- ասաց Վահե Հովհաննիսյանը:

The 2025 tax-to-GDP ratio improvement in Armenia exceeded the level projected in the state budget. Based on the finalized results of the previous year, this indicator is expected to improve by 1 percentage point compared to 2024, reaching 24.5 percent, which will facilitate addressing the target set for this year, Finance Minister Vahe Hovhannisyan said at a press briefing.
“We are pleased to note that in 2025 we have continued to remain in a high growth range. We are likely to achieve economic growth of around 5.5–6 percent. Of course, we are awaiting the publication of the Statistical Committee’s data. We are also pleased that from January to November, economic activity grew by 8.3 percent, while inflation trends remained in line with the target, around 3 percent. For us, an important indicator is the improvement of the tax-to-GDP ratio, which has exceeded the level projected in the 2025 budget. Each year, we have targeted a 0.5 percentage point increase improvement in the tax-to-GDP ratio. If everything proceeds according to our forecasts, we are likely to see a 1 percentage point improvement compared to 2024, reaching 24.5 percent. This brings us closer to the Government’s target of 25 percent for 2021–2026 and, essentially, makes achieving our goal for 2026 easier,” the Minister said.
According to him, this is also important in the sense that tax collection has created a very positive environment for budgetary operations, and the government did not face any difficulties in meeting their expenditure obligations.
“Moreover, we have had a smaller deficit than expected. Roughly, we will have a deficit at least 1 percentage point lower in 2025. Let me remind you that our planned deficit was 5.5 percent. Naturally, this will also have a positive impact on the Government’s debt. If we had planned for the debt at the end of 2025 to exceed 50 percent, then, according to our calculations, the Government’s debt will most likely be around 48.7 percent. Let me also remind you that, based on 2024 results, the Government’s debt was 48 percent. This, of course, also positively affects debt servicing and market trends.
This also affects the interest rates on our debt, that is, the interest rates on the treasury bonds we issue and on our foreign currency bonds in international markets. I am pleased to note that at this moment we have a historically low risk premium. For example, when we issued 10-year Eurobonds in March 2025, their interest rate was 7.1 percent, with a risk premium of 2.86 percent. By January 2026, that interest rate had already fallen to 1.96 percent. This means, for instance, that if we were to issue the same Eurobond today under the same conditions as in March, its interest rate would be 0.9 percentage points lower,” said Vahe Hovhannisyan.