ԱՄՆ պետքարտուղարը Սաուդյան Արաբիայի իր գործընկերոջ հետ քննարկել է իրավիճակն Իրանում
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույց է ունեցել Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարար, արքայազն Ֆեյսալ բին Ֆարհան ալ-Սաուդի հետ՝ անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը, ինչպես նաև Իրանում տիրող իրավիճակին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Պետքարտուղարության պաշտոնական հաղորդագրության մեջ։
«Պետքարտուղար Ռուբիոն այսօր Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարար, արքայազն Ֆեյսալ բին Ֆարհան ալ-Սաուդի հետ զրույցում քննարկել է տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության համակարգման շարունակումը, ինչպես նաև Իրանում տիրող իրավիճակը։ Նրանք համաձայնել են սերտ կապի մեջ մնալ տարածաշրջանում զարգացումների վերաբերյալ», - նշված է հաղորդագրության մեջ:
Զրույցը տեղի է ունեցել Թեհրանում և Իրանի այլ քաղաքներում վերջերս տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի շուրջ լարվածության ֆոնին։
Իրանում դեկտեմբերի 28-ից բողոքի ակցիաներ էին սկսվել իրանական ռիալի փոխարժեքի կտրուկ նվազման և բարձր գնաճի դեմ։ Հունվարի 8-ից, ըստ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հայտարարության, ցուցարարների շարքում հայտնվել են զինված ահաբեկիչներ։ Երկու շաբաթից ավելի տևած հակակառավարական ցույցերի ընթացքում մի քանի հազար մարդ է զոհվել, այդ թվում՝ իրավապահներ։ Իրանի իշխանություններն անկարգությունների կազմակերպման պատասխանատու են համարում Իսրայելին և Միացյալ Նահանգներին։
The Wall Street Journal-ի տեղեկացմամբ՝ Սաուդյան Արաբիան Կատարի և Օմանի հետ միասին քայլեր է ձեռնարկել Վաշինգտոնին Իրանի վրա ռազմական հարվածներից հետ պահելու համար՝ զգուշանալով, որ իշխանության հանկարծակի փոփոխությունը կարող է ապակայունացնել տարածաշրջանը։

Госсекретарь США обсудил с саудовским коллегой ситуацию в Иране
Госсекретарь США Марко Рубио провел телефонный разговор с министром иностранных дел Саудовской Аравии принцем Фейсалом бин Фарханом аль-Саудом для обсуждения региональной безопасности и стабильности, а также ситуации в Иране. Как передает Арменпресс, об этом говорится в официальном сообщении Госдепартамента.
«Госсекретарь Рубио сегодня поговорил с министром иностранных дел Саудовской Аравии принцем Фейсалом бин Фарханом аль-Саудом для обсуждения дальнейшей координации в вопросах региональной безопасности и стабильности, а также ситуации в Иране. Они договорились оставаться в тесном контакте по вопросам развития событий в регионе», — говорится в сообщении.
Разговор состоялся на фоне обострения напряженности из-за недавних протестов в Тегеране и других иранских городах.
Протесты в Иране продолжаются с 28 декабря против резкого падения курса иранского риала и высокой инфляции. По словам министра иностранных дел Ирана Аббаса Арагчи, с 8 января среди протестующих появились вооруженные террористы. В ходе антиправительственных протестов, продолжавшихся более двух недель, погибли несколько тысяч человек, в том числе сотрудники правоохранительных органов. Иранские власти возлагают ответственность за организацию беспорядков на Израиль и США.
Президент США Дональд Трамп неоднократно угрожал принять очень жесткие меры, если иранские власти не прекратят насилие и не начнут казнить антиправительственных протестующих.
По данным The Wall Street Journal, Саудовская Аравия, вместе с Катаром и Оманом, предприняла шаги, чтобы отговорить Вашингтон от военных ударов по Ирану, опасаясь, что внезапная смена власти может дестабилизировать регион.