44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը ԱԺ դահլիճում ներկայացնելու հնարավորությունները սահմանափակ են. Ալեն Սիմոնյան
Ղարաբաղյան 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը չի կարող հրապարակային քննարկվել, քանի որ պարունակում է նաև գաղտնի տեղեկություններ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԺ նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ պատասխանելով ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի հարցին։
«Ասեմ, որ բոլոր պատգամավորները հնարավորություն ունեն ծանոթանալու զեկույցին, բայց այն բանի բերումով, որ զեկույցը պարունակում է նաև գաղտնի տեղեկություններ, մեծ հաշվով լիագումար նիստի տրամաբանությունն էլ էր այս դեպքում անհնար։ Այդ զեկույցը ԱԺ դահլիճում ներկայացնելու հնարավորությունները սահմանափակ են։ Բայց ինչպես դուք, այնպես էլ դահլիճում ներկա պատգամավորները, որոնք ունեն գաղտնիության թույլտվություն, կարող են մոտենալ և ծանոթանալ զեկույցին»,- ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահը։
Ալեն Սիմոնյանը ընդդիմադիր պատգամավորներին, որոնք շատ են խոսում 44-օրյա պատերազմի մասին, գոնե ծանոթանալ քննիչ հանձնաժողովի զեկույցին։ Նա նշեց, որ ընդամենը մի քանի ընդդիմադիր պատգամավորներ են ծանոթացել այդ զեկույցին։ «Դուք գալիս եք այստեղ մեզ քննադատում եք, հարցազրույցներ եք տալիս, դրա մասին հարցեր եք տալիս, բայց չեք գնում այդ զեկույցին ծանոթանաք, հիմա էլ ասում եք՝ եկեք դահլիճում քննարկենք։ Կարծում եմ, որ սա տրամաբանական չէ»,- նշեց Սիմոնյանը։
Պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը, արձագանքելով ԱԺ նախագահին, նշեց, որ ԱԺ կանոնակարգի պահանջն է, որպեսզի քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը ներկայացվի Ազգային ժողովի քննարկմանը, իսկ 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը մինչ այս պահը ԱԺ-ի քննարկմանը չի ներկայացվել։
«Նորից եմ ասում, այս թեմայի շուրջ շահարկումները, իսկ սրանք շահարկումներ են, համարում եմ անտեղի։ Այն փաստը, որ Ազգային ժողովի 107 պատգամավորները պետք է ծանոթանան, իրողություն է։ Գնացեք առաջին բաժին, ծանոթացեք։ Կես տարի է անցել այն օրվանից, երբ զեկույցը պատրաստ է, ամեն հարցազրույցին մեր լրագրողները, մնացած բոլորը առիթը բաց չեն թողնում սրա մասին խոսելու համար։ Գնացեք ծանոթացեք, ինչի համար չեք գնում։ Մեզ քննադատում եք, բայց չեք գնո՞ւմ ծանոթանաք։ Պատգամավոր կա, գնացել է, բացել է զեկույցը, հետո ասել՝ չէ, շատ է, հետո կնայեմ։ Սա՞ է խնդիրը։ Այնտեղ մարդկանց կյանքերին վերաբերող թեմաներ կան։ Սրա շուրջ շահարկումներ անելն անընդունելի է»,- ընդգծեց Սիմոնյանը։
Թեմայի շուրջ ելույթ ունեցավ նաև ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը՝ առաջարկելով հանրային լսումներ հրավիրել, որի ընթացքում խորհրդարանին և հանրությանը կներկայացնեն 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրած քննիչ հանձնաժողովի զեկույցի այն հատվածները, որոնք գաղտնիություն չեն պարունակում։
«Ես պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներին առաջարկում եմ կազմակերպել հանրային լսումներ, որոնց ընթացքում այդ զեկույցի բաց մասը կներկայացվի ոչ միայն մեր խորհրդարանին, այլ նաև մեր հանրությանը։ Առնվազն զեկույցի բաց մասը թող բոլորը լսեն, որովհետև այնտեղ շատ կարևոր կտորներ կան»,- մանրամասնեց Ալեքսանյանը։
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, որը նաև 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նախագահն էր, խոստացավ քննարկման առարկա դարձնել Վահագն Ալեքսանյանի առաջարկը։

Возможности представить в зале Национального Собрания Армении доклад следственной комиссии по 44-дневной войне ограничены – спикер НС
Доклад следственной комиссии Национального Собрания Армении по расследованию обстоятельств 44-дневной войны в Карабахе (речь о военной агрессии Азербайджана против Карабаха/Арцаха осенью 2020 года – ред.) не может обсуждаться публично, поскольку он содержит также конфиденциальную информацию. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил во время заседания НС председатель НС РА Ален Симонян, отвечая на вопрос депутата от фракции «Армения» Гегама Манукяна.
«У всех депутатов есть возможность ознакомиться с докладом, но в связи с тем, что доклад содержит также конфиденциальную информацию, в целом проведение пленарного заседания в данном случае невозможно. Возможности представить этот доклад в зале Национального Собрания ограничены. Но и Вы, и присутствующие в зале депутаты, имеющие доступ к конфиденциальной информации, можете подойти и ознакомиться с докладом», — сказал председатель НС РА.
Ален Симонян призвал оппозиционных депутатов, много говорящих о 44-дневной войне, хотя бы ознакомиться с докладом следственной комиссии. Он отметил, что с этим докладом ознакомились лишь немногие оппозиционные депутаты. «Вы приходите сюда, критикуете нас, даёте интервью, задаёте вопросы, но не идёте знакомиться с докладом, а теперь говорите: давайте обсудим это в зале. Я считаю это нелогичным», — отметил Симонян.
Депутат Гегам Манукян, отвечая спикеру, отметил, что регламент НС требует, чтобы доклад следственной комиссии был представлен на обсуждение в Национальное Собрание, а это не было сделано в случае доклада следственной комиссии по 44-дневной войне.
«Повторюсь, я считаю спекуляции на эту тему, а это именно спекуляции, неуместными. То, что 107 депутатов Национального Собрания должны ознакомиться с докладом, — это реальность. Идите в первый отдел, ознакомьтесь. Прошло полгода с тех пор, как доклад был готов, наши журналисты, все остальные, не упускают случая поговорить об этом в каждом интервью. Идите, ознакомьтесь, почему бы Вам не пойти? Вы нас критикуете, а сами не идете ознакомиться? Есть депутат, который пошел, открыл доклад, а потом сказал: «Нет, это слишком, посмотрю позже». В этом проблема? Там есть темы, касающиеся жизни людей. Спекуляции на эту тему недопустимы», — подчеркнул Симонян.
Ваагн Алексанян, депутат от фракции «Гражданский договор», также высказался на эту тему, предложив провести публичные слушания, в ходе которых парламенту и общественности были бы представлены части доклада следственной комиссии, изучавшей обстоятельства 44-дневной войны, не содержащие конфиденциальной информации. «Я предлагаю членам постоянного комитета по обороне и безопасности организовать публичные слушания, в ходе которых открытая часть этого доклада была бы представлена ​​не только нашему парламенту, но и нашей общественности. По крайней мере, пусть все послушают открытую часть доклада, потому что в ней есть очень важные моменты», — уточнил Алексанян.
Андраник Кочарян, председатель постоянной комиссии НС по обороне и безопасности, который также был председателем следственной комиссии, изучавшей обстоятельства 44-дневной войны, пообещал вынести предложение Ваагна Алексаняна на обсуждение.