Քրդական ուժերի ղեկավարը հայտարարել է, որ Դամասկոսի հետ համաձայնագիրը կնքվել է լայնածավալ պատերազմից խուսափելու նպատակով
Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի (ՍԴՈւ) առաջնորդ Մազլում Աբդին հայտարարել է Դամասկոսի հետ համաձայնության գալու պատրաստակամության մասին։ Մասնավորապես, խոսքը հրադադար հաստատելու մասին է՝ ավելի լայնամասշտաբ պատերազմից խուսափելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Arabia-ն։
«Որպեսզի այս պատերազմը չվերածվի քաղաքացիական պատերազմի, մենք համաձայնեցինք դուրս գալ Դեր Զորի և Ռակկայի շրջաններից դեպի Հասաքե»,- քրդական Ronahi հեռուստաալիքով հեռարձակված հայտարարության մեջ ասել է Աբդին։
Նա նաև նշել է, որ հունվարի 19-ին նախատեսվում է իր հանդիպումը Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի հետ՝ ավելացնելով, որ Դամասկոսից վերադառնալուց հետո մանրամասն կպարզաբանի համաձայնագիրը Սիրիայի քրդերին։
Ավելի վաղ Սիրիայի անցումային նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան հաստատել էր քրդական ուժերի հետ կնքված նոր հրադադարի համաձայնագիրը։ Փաստաթղթում նշվում է, որ երկրի հյուսիս-արևելքում գտնվող Դեր Զոր և Ռակկա նահանգները կանցնեն անցումային կառավարության լիակատար վերահսկողության տակ։ Սիրիական բանակը կապահովի տարածաշրջանի բոլոր սահմանային անցակետերի և նավթագազային հանքավայրերի անվտանգությունը։
Al Jazeera-ի փոխանցմամբ՝ Սիրիայի ժողովրդավարական խորհուրդը (ՍԴԽ) հաստատել է, որ Դամասկոսի հետ ստորագրված համաձայնագիրը բացում է քաղաքական երկխոսության դռները և վերակառուցում է պետության հետ հարաբերությունները։
Խորհուրդը նշել է, որ համաձայնագիրն օրեր շարունակ տևած ինտենսիվ քաղաքական ջանքերի արդյունք է՝ ՍԴՈւ ղեկավարության մասնակցությամբ և տարածաշրջանային ու միջազգային կողմերի, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Իրաքյան Քրդստանի տարածաշրջանային կառավարության աջակցությամբ ու ներգրավվածությամբ։
Asharq Al-Awsat-ի տեղեկացմամբ՝ հունվարի 18-ին տեսազանգ է տեղի ունեցել Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի և «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» ղեկավար Մազլում Աբդիի միջև։ Տեսազանգի ընթացքում աշ-Շարաան խնդրել է պաշտոնական հայտարարություն անել ՍԴՈւ-ի լուծարման և դրա անդամներին սիրիական բանակին ինտեգրելու մասին։ Սակայն Աբդին մերժել է առաջարկը և իր հերթին առաջարկել է աշ-Շարաային հրադադար և քրդական ուժերի դուրսբերում Ռակկա և Դեր Զոր նահանգներից։

Лидер курдских сил заявил, что соглашение с Дамаском было подписано во избежание крупномасштабной войны
Лидер Сирийских демократических сил (СДС) Мазлум Абди заявил о своей готовности достичь соглашения с Дамаском. В частности, речь об установлении режима прекращения огня во избежание более масштабной войны. Об этом, как сообщает Арменпресс, передает Al Arabia.
«Чтобы эта война не переросла в гражданскую войну, мы договорились о выводе войск из районов Дейр-эз-Зор и Ракка в Хасаку», — заявил Абди в заявлении, транслировавшемся на курдском телеканале Ronahi.
Он также отметил, что его встреча с президентом Сирии Ахмедом аш-Шараа запланирована на 19 января, добавив, что после возвращения из Дамаска он подробно объяснит соглашение сирийским курдам.
Ранее временный президент Сирии Ахмед аш-Шараа одобрил новое соглашение о прекращении огня с курдскими силами. В документе говорится, что провинции Дейр-эз-Зор и Ракка на северо-востоке страны будут переданы под полный контроль переходного правительства. Сирийская армия обеспечит безопасность всех пограничных переходов и нефтегазовых месторождений в регионе.
По сообщению Al Jazeera, Сирийский демократический совет  подтвердил, что соглашение, подписанное с Дамаском, открывает двери для политического диалога и восстанавливает отношения с государством.
Совет отметил, что соглашение является результатом интенсивных политических усилий, продолжавшихся несколько дней, при участии руководства СДС и поддержке региональных и международных сторон, включая США, Францию ​​и региональное правительство Иракского Курдистана.
Аш-Шарк аль-Авсат сообщил, что 18 января состоялся видеозвонок между президентом Сирии Ахмедом аш-Шараа и главой Сирийских демократических сил Мазлумом Абди. Во время видеозвонка аш-Шараа попросил сделать официальное заявление о роспуске СДС и интеграции их членов в сирийскую армию. Однако Абди отклонил это предложение и в свою очередь предложил аш-Шараа прекращение огня и вывод курдских войск из провинций Ракка и Дейр-эз-Зор.