Լեհաստանը պատրաստվում է ականապատել իր արևելյան սահմանը
Լեհաստանը պատրաստվում է ականապատել իր արևելյան սահմանը, հայտարարել է հանրապետության ազգային պաշտպանության փոխնախարար Ցեզարի Տոմչիկը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
Լեհաստանը Ռուսաստանի և Բելառուսի հետ սահմանին իրականացնում է «Արևելյան վահան» ծրագիրը։ Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկի գրասենյակի հայտարարության համաձայն` կառավարությունը մտադիր է համալիր պաշտպանական ենթակառուցվածք ստեղծել ՆԱՏՕ-ի արևելյան թևում՝ «Բելառուսի և Ռուսաստանի ներկայացրած սպառնալիքներին հակազդելու համար»։
«Լեհաստանը կպատրաստի սահմանի ականապատման վայրեր, սակայն բուն ականապատումը կարող է տեղի ունենալ միայն այն ժամանակ, երբ որևէ ճգնաժամ առաջանա, ուստի խոսելով շիտակ՝ «Արևելյան վահան» ծրագիրը մի կողմից ինժեներական արգելափակոցների կառուցում է, մյուս կողմից՝ ականապատման վայրերի պատրաստում, բայց բուն ականապատումը տեղի կունենա միայն պատերազմի իրական սպառնալիքի դեպքում», - Տոմչիկն ասել է RadioZet ռադիոկայանի եթերում։
2025 թ. հունիսին Լեհաստանը հայտարարել է Օտտավայի կոնվենցիայից դուրս գալու գործընթաց սկսելու մասին։ Միջազգային համաձայնագիրն արգելում է հակահետևակային ականների օգտագործումը, կուտակումը, արտադրությունն ու փոխանցումը և պահանջում է դրանց ոչնչացում։ Այն ստորագրվել է 1997 թ. դեկտեմբերի 3-ին Կանադայի մայրաքաղաք Օտտավայում և ուժի մեջ է մտել 1999 թ. մարտի 1-ին։ Կոնվենցիային միացել է 163 երկիր։
2025 թ. դեկտեմբերին երկրի իշխանությունները հայտարարեցին սառը պատերազմի ժամանակներից ի վեր առաջին անգամ ականների արտադրության վերսկսման մասին։ Ականները կդառնան «Արևելյան վահան» պաշտպանական ծրագրի մաս, որն իրականացվում է Ռուսաստանի և Բելառուսի հետ սահմանին։

Польша готовится заминировать свою восточную границу
Польша готовится заминировать свою восточную границу. Это заявил заместитель министра национальной обороны республики Чезари Томчик. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на “РИА Новости”.
На границе с Россией и Беларусью Польша реализует программу “Восточный щит”. Согласно заявлению канцелярии премьер-министра Польши Дональда Туска, правительство намерено создать комплексную оборонительную инфраструктуру на восточном фланге НАТО “для противодействия угрозам со стороны Беларуси и России”.
“Польша подготовит места для минирования границы, но само минирование может произойти только тогда, когда случится какой-то кризис, поэтому, говоря прямо, программа “Восточный щит” - это, с одной стороны, строительство инженерных заграждений, с другой стороны, подготовка мест для минирования, но само минирование - только в случае реальной угрозы войны”, — сказал Томчик в эфире радиостанции RadioZet.
В июне 2025 года Польша объявила о начале процесса выхода из Оттавской конвенции. Этот международный договор запрещает использование, хранение, производство и передачу противопехотных мин и требует их уничтожения. Конвенция была подписана 3 декабря 1997 года в столице Канады Оттаве и вступила в силу 1 марта 1999 года. Конвенцию ратифицировали 163 страны.
В декабре 2025 года власти страны объявили о возобновлении производства мин впервые со времен холодной войны. Мины станут частью оборонительного проекта “Восточный щит”, реализуемого на границе с Россией и Беларусью.