Լեհաստանն ապրիլի 1-ից կարգելի ռուսաստանցիների մուտքը երկիր ոչ կենսաչափական անձնագրերով
Ռուսաստանի քաղաքացիները 2026 թվականի ապրիլի 1-ից չեն կարողանա մուտք գործել Լեհաստան հնգամյա ոչ կենսաչափական արտասահմանյան անձնագրերով: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հաղորդել է Լեհաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունը։
«2026 թվականի ապրիլի 1-ից Լեհաստանը կդադարի ճանաչել Ռուսաստանի Դաշնության կողմից տրված ոչ կենսաչափական (հնգամյա) ընդհանուր քաղաքացիական արտասահմանյան անձնագրերը։ Նման փաստաթղթերով Լեհաստան մուտք գործելը և այդ երկրում մնալը կհամարվի անօրինական։ Դրանց տերերը պետք է նախապես ձևակերպեն նոր կենսաչափական (տասնամյա) ընդհանուր քաղաքացիական արտասահմանյան անձնագրեր», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հին նմուշի ռուսական արտասահմանյան անձնագրերը Եվրամիության երկրներից չեն ճանաչում նաև Գերմանիան, Ռումինիան, Չեխիան, Դանիան, Էստոնիան, Ֆրանսիան, Իսլանդիան, Լատվիան և Լիտվան։

Польша с 1 апреля запретит въезд в страну россиянам с небиометрическими паспортами
С 1 апреля 2026 года граждане России не смогут въезжать в Польшу с пятилетними небиометрическими иностранными паспортами. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает  посольство России в Польше.
«С 1 апреля 2026 года Польша перестанет признавать небиометрические (пятилетние) гражданские иностранные паспорта общего назначения, выданные Российской Федерацией. Въезд в Польшу с такими документами и пребывание в этой стране будут считаться незаконными. Их владельцы должны сначала подать заявку на получение новых биометрических (десятилетних) гражданских иностранных паспортов общего назначения», — говорится в сообщении.
Старые российские иностранные паспорта из стран ЕС также не признаются Германией, Румынией, Чехией, Данией, Эстонией, Францией, Исландией, Латвией и Литвой.