ԱՄՆ-ում հետաքննություն է սկսվում Իլոն Մասկի xAI տեխնոլոգիական ընկերության նկատմամբ
ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի իշխանությունները հետաքննություն են սկսել ձեռնարկատեր Իլոն Մասկի xAI տեխնոլոգիական ընկերության նկատմամբ՝ մեղադրելով դրան Grok նեյրոնային ցանցի միջոցով կանանց և երեխաների սեքսուալ բնույթի պատկերներ ստեղծելու ու դրանք տարածելու մեջ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել նահանգի գլխավոր դատախազ Ռոբ Բոնտան։
«Grok AI-ը ստեղծել է չհամաձայնեցված ինտիմ նկարներ, որոնք օգտագործվել են համացանցում կանանց հետապնդելու համար։
Սա անընդունելի է։ Մենք պահանջում ենք անհապաղ պատասխաններ xAI-ից այս բովանդակության ստեղծումը և տարածումը կանխելու նրանց ծրագրի վերաբերյալ»,- X սոցցանցում գրել է Ռոբ Բոնտան։
Իր հերթին Կալիֆոռնիայի նահանգապետ Գևին Նյուսոմը կոչ է արել Բոնտային «անհապաղ հետաքննել ընկերությանը և պատասխանատվության ենթարկել xAI-ին»։
Արհեստական բանականության Grok գործիքի հետ կապված դժգոհություններից հետո Մասկի ընկերությունը սահմանափակումներ էր մտցրել իրական մարդկանց լուսանկարները խմբագրելու հնարավորության վրա։
«Մենք տեխնոլոգիական միջոցներ ենք ձեռնարկել՝ թույլ չտալու, որ Grok-ում օգտահաշիվը կարողանա խմբագրել իրական մարդկանց պատկերները բաց արտահագուստ, ինչպիսին է, օրինակ, բիկինին ցույց տալու համար։ Այս սահմանափակումը վերաբերում է բոլոր օգտատերերին, այդ թվում՝ վճարովի բաժանորդներին», - ասվում է X-ում ընկերության հայտարարության մեջ։

В США началось расследование в отношении технологической компании xAI Илона Маска
Власти штата Калифорния начали расследование в отношении технологической компании предпринимателя Илона Маска xAI, обвиняя ее в создании и распространении изображений сексуального характера с участием женщин и детей с использованием нейронной сети Grok. Как сообщает Арменпресс, генеральный прокурор штата Роб Бонта выступил с заявлением по этому поводу.
«Grok AI без согласия создавала интимные изображения, которые использовались для преследования женщин в интернете.
Это неприемлемо. Мы требуем от xAI немедленных ответов относительно их программы, чтобы предотвратить создание и распространение подобного контента», — написал Роб Бонта в социальной сети X.
В свою очередь, губернатор Калифорнии Гэвин Ньюсом призвал Бонту «немедленно расследовать деятельность компании и привлечь xAI к ответственности».
После жалоб по поводу инструмента ИИ Grok компания Маска ввела ограничения на возможность редактирования фотографий реальных людей.
«Мы предприняли технологические меры, чтобы предотвратить возможность редактирования изображений реальных людей в откровенной одежде, например, в бикини, пользователями Grok. Это ограничение распространяется на всех пользователей, включая платных подписчиков», — говорится в заявлении компании на X.