Կշարունակենք ամեն ինչ անել Իրանի բոլոր մտահոգությունները փարատելու ուղղությամբ․ Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանը ուշադիր է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից հնչող հայտարարությունների նկատմամբ և շարունակելու է քայլեր ձեռնարկել՝ բարեկամական երկրի բոլոր մտահոգությունները փարատելու ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիի հայտարարությանը, որը դժգոհել էր, որ Հայաստանի իշխանությունները թույլ էին տվել ցույց անցկացնել ՀՀ-ում Իրանի դեսպանատան դիմաց։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից հնչող հայտարարությունների նկատմամբ մենք շատ ուշադիր ենք և արել ենք ու շարունակելու ենք անել ամեն ինչ՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության՝ մեզ համար բարեկամական և եղբայրական երկրի բոլոր մտահոգությունները փարատելու ուղղությամբ։ Դուք տեղյակ եք, որ 2018 թվականից ի վեր Հայաստանում երբեք որևէ հանրահավաք չի արգելվել, և մենք չէինք կարող որևէ առանձին դեպքում նման որոշում կայացնել։ Այո, մենք կիսում ենք այն մոտեցումը, որ արտահայտման ձևերը չպետք է խաթարեն Իրանի Իսլամական Հանրապետության կամ որևէ այլ դեսպանատան բնականոն աշխատանքը։ Մենք ուշադիր կհետևենք իրավիճակին, այդ թվում՝ դրա շուրջ առկա մտահոգություններին, և կգործենք մեր ժողովրդավարական սկզբունքների շրջանակներում», ասաց Փաշինյանը։
Միևնույն ժամանակ վարչապետը նշեց, որ արտահայտման ազատության ձևերը չպետք է խաթարեն որևէ դեսպանատան, այդ թվում՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան բնականոն գործունեությունը։
«Կձեռնարկենք բոլոր անհրաժեշտ միջոցները, որպեսզի բարեկամական և եղբայրական Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան գործունեության հետ կապված որևէ խնդիր չառաջանա։ Իսկ այն անձանց նկատմամբ, որոնք կանցնեն օրենքի սահմանը, կիրականացվեն համապատասխան վարույթներ։ Գիտեմ, որ արդեն մի քանի դեպքերով վարչական վարույթներ են հարուցվել»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Ավելի վաղ, Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին անուղղակիորեն մեղադրել էր հայկական կողմին Իրանի դեսպանատան դիմաց անցկացվող ակցիաները թույլատրելու համար՝ նշելով, որ իրենք բազմիցս այդ կապակցությամբ մտահոգություններ են փոխանցել պատկան մարմիններին։
Դեսպանը նշել էր, որ Իրանը տարբեր ժամանակահատվածներում կանգնել է Հայաստանի ժողովրդի և կառավարության կողքին, իսկ դեսպանատան դիմաց տեղի ունեցող իրադարձությունները, նրա խոսքով, կմնան Իրանի ժողովրդի պատմական հիշողության մեջ։
Պատասխանելով հարցին՝ հնարավոր ազդեցության մասին Հայաստան–Իրան հարաբերությունների համատեքստում, դեսպանը նշել էր, որ Թեհրանում կարող է ձևավորվել ընկալում, թե Հայաստանը դառնում է Իրանի դեմ թշնամաբար տրամադրված ուժերի կենտրոն։

Prime Minister Nikol Pashinyan said that the Armenia will continue taking steps to address the concerns of the Iranian government, following remarks by the Islamic Republic’s envoy that appeared to accuse Yerevan of aiding Iran’s enemies.
He made the comments when asked to respond to the Iranian Ambassador’s statements, in which the envoy complained that Armenian authorities had allowed anti-Iranian government protesters to gather outside their Yerevan embassy. The envoy also said that Armenia may be becoming a hub for Iran’s enemies.
The Armenian Prime Minister emphasized the right to freedom of assembly but stressed that such actions should not disrupt the functioning of any embassy.
“We are paying close attention to the statements coming from the Islamic Republic of Iran, and we have done and will continue to do everything to address all the concerns of the Islamic Republic of Iran, a friendly and brotherly country for us. As you know, since 2018, no public gathering has ever been banned in Armenia, and we could not make such a decision in any individual case. Yes, we share the view that forms of expression should not disrupt the normal functioning of the embassy of the Islamic Republic of Iran or any other embassy. We will closely monitor the situation, including the concerns surrounding it, and will act within the framework of our democratic principles,” Pashinyan said.
“We will take all necessary measures to ensure that no issues arise regarding the activities of the embassy of our friendly and brotherly Islamic Republic of Iran. And with respect to any individuals who cross the boundaries of the law, appropriate proceedings will be carried out. I understand that administrative proceedings have already been initiated in several cases,” Pashinyan emphasized.
Iran’s Ambassador to Armenia, Khalil Shirgholami, held a press conference on Wednesday amid ongoing demonstrations in Iran. A group of protesters had been gathering outside the Iranian embassy in Yerevan in support of the demonstrations.
The Ambassador said that the protesters outside the embassy are displaying disrespectful behavior and that he has raised the matter with Armenian authorities on multiple occasions.
“Iranian officials are concerned that a group of people is being given the green light to come to the Iranian Embassy and make very disrespectful and offensive statements,” Ambassador Khalil Shirgholami told reporters in Yerevan.
The Ambassador noted that Iran has, at various times, stood by the people and government of Armenia, but the events taking place in front of the embassy will remain in the “historical memory” of the Iranian people.
Answering a question about possible implications for Armenia–Iran relations, the Ambassador said that a perception could form in Tehran that Armenia is becoming a “hub for forces hostile to Iran.”