Արտգործնախարարի տեղակալը մասնակցել է Կանանց հարցերի խորհրդի աշխատանքային խմբի նիստին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և բացման խոսքով է հանդես եկել Կանանց հարցերով խորհրդի աշխատանքային խմբի նիստին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ինչպես հայտնում են արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից, հանդիպմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանը:
Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հայաստանի հանձնառությունը գենդերային հավասարության խթանման և կանանց իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ՝ ընդգծելով ոլորտում առկա կարևոր ձեռքբերումները։ Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» գործողությունների երրորդ ազգային ծրագրի ընդունմանը, ինչպես նաև մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային հաշվետվողականության ամրապնդման նպատակով ստեղծված ազգային մեխանիզմի ձևավորմանը։
Գենդերային հավասարության խթանմանն ուղղված ջանքերի համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել է Հայաստանի շարունակական ակտիվ և կառուցողական համագործակցությունը մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային մեխանիզմների և մարմինների հետ ինչպես ՄԱԿ-ի, այնպես էլ տարածաշրջանային կառույցների շրջանակներում։ Այս համատեքստում ներկայացվել են առաջիկա գործընթացները՝ կարևորելով 2026թ. առաջին կիսամյակում նախատեսվող երկու միջազգային մոնիտորինգային մարմինների այցելությունները Հայաստան՝ գենդերային հավասարության ոլորտում քաղաքականության կատարելագործման և միջազգային չափանիշներին համապատասխանության ապահովման տեսանկյունից։
Ռոբերտ Աբիսողոմյանն անդրադարձել է նաև 2026թ. Երևանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին ընդառաջ իրականացվող աշխատանքներին՝ շեշտելով դրա շրջանակներում կանանց մասնակցության և առաջնորդության խթանման կարևորությունը։ Ընդգծվել է բնապահպանության, կրթության, տեխնոլոգիաների ոլորտներում, ինչպես նաև հասարակական ու քաղաքական կյանքի բոլոր մակարդակներում կանանց և աղջիկների լիարժեք ներգրավվածության ապահովման կարևորությունը՝ որպես Հայաստանի կայուն և ներառական զարգացման բաղադրիչ։

Замглавы МИД Армении принял участие в заседании Рабочей группы Совета по вопросам женщин
Заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян 14 января принял участие в заседании Рабочей группы Совета по вопросам женщин и выступил с приветственной речью. С приветственной речью также выступил заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Татевик Степанян.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Роберт Абисогомонян представил приверженность Армении продвижению гендерного равенства и защите прав женщин, подчеркнув важные достижения в этой области. Было затронуто принятие правительством Республики Армения Третьего Национального плана действий «Женщины, мир и безопасность», а также формирование национального механизма, призванного усилить международную подотчетность в области прав человека.
В контексте усилий по продвижению гендерного равенства Роберт Абисогомонян подчеркнул продолжающееся активное и конструктивное сотрудничество Армении с международными механизмами и органами в области прав человека как в рамках ООН, так и в региональных структурах. В этом контексте были представлены предстоящие процессы, подчеркнута важность визитов в Армению двух международных мониторинговых органов, запланированных на первое полугодие 2026 года, с точки зрения совершенствования политики гендерного равенства и обеспечения соблюдения международных стандартов.
В своем выступлении замглавы МИД также затронул тему работы в рамках подготовки к 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии, которая состоится в Ереване в 2026 году. Он подчеркнул важность содействия участию и лидерству женщин в рамках этой конференции. Была подчеркнута важность обеспечения полного вовлечения женщин и девочек в сферы охраны окружающей среды, образования, технологий, а также на всех уровнях общественной и политической жизни как составляющая устойчивого и инклюзивного развития Армении.