Հայաստանն աներկբա և միանշանակ ուզում է լինել Եվրամիության լիիրավ անդամ. վարչապետ
Հայաստանի կառավարությունը միանշանակ ցանկանում է, որ Հայաստանը դառնա Եվրամիության լիիրավ անդամ և գնում է Հայաստանը ԵՄ ստանդարտներին համապատասխանող երկիր դարձնելու ճանապարհով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին շեշտեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Հայաստանը և խաղաղությունը ռիսկերի ու հնարավորությունների խաչմերուկում» խորագրով անվտանգային ֆորումի շրջանակում:
Փաշինյանը շատ էական համարեց նախորդ տարի ընդունված՝ ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքի ընդունումը: Նա ընդգծեց ՀՀ կառավարության ընկալումը.
«Արդյոք մենք ուզո՞ւմ ենք լինել ԵՄ լիիրավ անդամ. այո, աներկբա և միանշանակ: Ինչպե՞ս ենք դա պատկերացնում. մենք մեզ հաշիվ ենք տալիս, և նախորդող շրջանի փորձն էլ ցույց տվեց, որ որևէ երկրի աշխարհաքաղաքական կամ այլ նպատակահարմարությամբ չեն ընդունում ԵՄ անդամ: Դրա համար կա մի շատ մեծ ու կարևոր նախապայման՝ երկիրը օբյեկտիվորեն պետք է համապատասխանի ԵՄ ստանդարտներին՝ գոնե 97, 98, 99 տոկոսով: Մեր ռազմավարությունը հետևյալն է՝ մենք շատ ամուր և հստակ պետք է գնանք Հայաստանը ԵՄ ստանդարտներին համապատասխանող երկիր դարձնելու ճանապարհով»:
Նա հավելեց՝ երբ սա տեղի կունենա, կգա քաղաքական որոշման պահը։
Վարչապետի խոսքով՝ ԵՄ-ն կարող է որոշել, որ այլևս չի ընդլայնվում, բայց կարող է նաև հակառակը տեղի ունենալ: «Երբ մենք համապատասխանում ենք ստանդարտներին, ունենք երկու տարբերակ՝ կամ մեզ ընդունում են ԵՄ անդամ, կամ մեզ չեն ընդունում»,-ասաց վարչապետը:
Ըստ Փաշինյանի՝ ՀՀ-ն երկու դեպքում էլ շահած է դուրս գալիս. մի դեպքում դառնում է ԵՄ լիարժեք անդամ, մյուս դեպքում չի դառնում անդամ, սակայն լինում է եվրոպական ստանդարտներին համապատասխանող, ժամանակակից պետություն:
«Հաջորդ նրբությունը՝ մենք մեզ հաշիվ ենք տալիս, որ չենք կարող միևնույն ժամանակ լինել ԵՄ անդամ և ԵԱՏՄ անդամ: Բայց հիմա ուրիշ իրողություն է պարզվում, որ, այնուամենայնիվ, տարածք կա և՛ այս ճանապարհով գնալու, և՛ ԵԱՏՄ անդամ լինելու համար: Եվ մենք այսօր այդ տարածքի մեջ ենք: Մենք հստակ հայտարարում ենք, որ գնում ենք այս ճանապարհով: Մենք ԵԱՏՄ անդամ ենք, ինչը նշանակում է, որ այս կետում անհամատեղելիություն չկա: Հետևաբար, այնքան, ինչքան համատեղելիությունը հնարավոր կլինի, մենք կշարունակենք մնալ ԵԱՏՄ անդամ: Երբ համատեղելիության անհնարինություն լինի, մենք Հայաստանի քաղաքացիների հետ կկայացնենք որոշում, որը կբխի Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի ազատ կամարտահայտությունից»,-շեշտեց վարչապետը:

Армения безусловно и безоговорочно хочет стать полноправным членом Европейского союза: премьер-министр Армении
Правительство Армении однозначно хочет, чтобы Армения стала полноправным членом Европейского Союза, и идет по пути превращения Армении в страну, соответствующую стандартам ЕС.
Как сообщает “Арменпресс”, это подчеркнул премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в рамках форума по безопасности “Армения и мир на перекрестке рисков и возможностей”
Пашинян назвал принятие в прошлом году закона о начале процесса вступления Армении в ЕС очень значимым событием. Он подчеркнул позицию армянского правительства.
“Хотим ли мы стать полноправным членом ЕС? Да, безусловно и безоговорочно. Как мы это себе представляем? Мы подводим итоги, и опыт предыдущего периода показал, что ни одна страна не принимается в ЕС по геополитическим или иным соображениям целесообразности. Для этого существует очень важное и необходимое условие: страна должна объективно соответствовать стандартам ЕС, как минимум на 97, 98, 99 процентов. Наша стратегия такова: мы должны очень твердо и четко следовать пути превращения Армении в страну, соответствующую стандартам ЕС”.
Он добавил, что когда это произойдет, наступит момент политического решения.
По словам премьер-министра, ЕС может решить, что он больше не расширяется, но может произойти и обратное. “Когда мы будем соответствовать стандартам, у нас будет два варианта: либо нас примут в члены ЕС, либо нет”, — сказал премьер-министр.
По словам Пашиняна, Армения выигрывает в обоих случаях: в одном случае она становится полноправным членом ЕС, в другом — не членом, но становится современным государством, отвечающим европейским стандартам.
“Следующий нюанс заключается в том, что мы понимаем, что не можем быть одновременно членом ЕС и членом ЕАЭС. Но сейчас вырисовывается другая реальность, еще есть место для обоих путей и для членства в ЕАЭС. И сегодня мы находимся в этом пространстве. Мы четко заявляем, что идем этим путем. Мы являемся членом ЕАЭС, а это значит, что в этом вопросе нет несовместимости. Поэтому, пока возможна совместимость, мы будем оставаться членом ЕАЭС. Когда совместимость станет невозможной, мы вместе с гражданами Армении примем решение, которое будет исходить из свободного выражения воли народа Республики Армения”, — подчеркнул премьер-министр.