Թվայնացումը պարտադիր առաջնահերթություն է բոլոր նախարարությունների և գերատեսչությունների համար. ՀՀ վարչապետ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն՝ գերատեսչության 2025 թվականի գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը ներկայացրել է նախարարության 2025 թվականի գործունեության առաջնահերթ ուղղությունները և դրանց շրջանակում սահմանված արդյունքային ցուցանիշների կատարման ուղղությամբ արձանագրված արդյունքները։
Նշվել է, որ հաշվետու տարում նախարարության հիմնական առաջնահերթություններն են եղել թվայնացումը, արհեստական բանականության գործիքների կիրառումը իրական կյանքում, տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացումը, հեռահաղորդակցության ոլորտը, ինչպես նաև ռադիոհաճախականությունների օգտագործման և կարգավորման օրենսդրական բարելավումը։
Նշված ուղղություններով ներկայացվել են իրականացված աշխատանքների արդյունքները, ինչպես նաև 2026 թվականի առաջին կիսամյակին նախատեսվող քայլերը։
Զեկուցվել է, որ լիարժեք ապահովվել է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» ՀՀ օրենքի կիրարկումը։
Ծրագրի շրջանակում տնտեսվարողներին տրամադրվել է 8.76 մլրդ դրամի պետական աջակցություն՝ աշխատանքային միգրանտների ներգրավման, նոր աշխատողների ընդունման, ինչպես նաև աշխատակիցների վերապատրաստման նպատակով։ Ներկայումս աջակցության դիմումներն ընդունվում են էլեկտրոնային հարթակի միջոցով՝ ապահովելով ինքնաշխատ հաշվարկ և աջակցության տրամադրման որոշումների կայացում։
Ընդգծվել է, որ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, համագործակցելով Amazon Web Services (AWS) ընկերության և արհեստական բանականության ոլորտում Եվրոպայի առաջատար Mistral AI ընկերության հետ, գործարկել է Արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտը (ai.gov.am)։ Այն բաց հարթակ է, որը միավորում է տեխնոլոգիական ընկերություններին, հետազոտողներին և նորարարներին՝ գիտահետազոտական գործունեության և արտադրանքի մշակման ամբողջ շղթայում աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով։
Ի պատասխան վարչապետի հարցի՝ Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ վիրտուալ ինստիտուտը ստեղծվել է ուսանողների, ստարտափների և հետազոտողների համար, նրանք կարող են դիմել և սուբսիդիայի միջոցով ստանալ հասանելիություն գերհամակարգչին, միջազգային այլ ծառայությունների, ինչպես նաև 2027 թվականից՝ Firebird AI-ի հաշվողական ռեսուրսին։
Միաժամանակ հաստատվել է պետության կողմից արհեստական բանականության ոլորտում բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներին հասանելիության ապահովման պետական աջակցության փորձնական ծրագիրը, և մեկնարկել է հայտերի ընդունման գործընթացը։
Նախատեսվում է 2026 թվականի առաջին կիսամյակում մշակել քաղաքացի–արհեստական բանականություն երկխոսության հարթակի տեխնիկական առաջադրանքը և դրա հիման վրա կազմակերպել մրցույթ կամ կնքել պայմանագիր համապատասխան կազմակերպության հետ։
Հարթակը նախատեսված է քաղաքացիներին նախարարության գործունեությանը, ծրագրերին և լիազորություններին առնչվող հարցերի վերաբերյալ արագ և ամբողջական տեղեկատվություն տրամադրելու համար՝ զանգերի և էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցով, արհեստական բանականության անմիջական մասնակցությամբ։ Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, արհեստական բանականությունը նախատեսվում է ներդնել գերատեսչությունների զանգերի կենտրոններում։
«Լուծումն այլևս Հայաստանում կա, մարդը զանգեց՝ այդտեղ աշխատում է ձայնից տեքստ և տեքստից ձայն տեխնոլոգիան հայերենով, որն այլևս իրականություն է։ Ամբողջ շղթան մենք փակում ենք, տեխնոլոգիական ընկերությունների կողմից ալգորիթմը մշակված է»,– ասել է նախարարը՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն լավագույնս կգործի։
Արձագանքելով՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է․
«Կարծում եմ, մենք հետևյալ գործողությունը պետք է անենք, պետք է նայենք տարբեր գերատեսչություններում ինչ ստորաբաժանումներ կան, հաշվարկենք այնտեղ ինչ բյուջե և ինչ հաստիքներ կան։ Մենք առաջիկայում ջանք պետք է գործադրենք այդ բաժիններում աշխատող մեր գործընկերներին վերապատրաստելու և աշխատանքի պատրաստելու ուղղությամբ»։
Միաժամանակ, երկրի ղեկավարը նշել է, որ բոլոր գերատեսչությունների համար մշտապես թվայնացումը պետք է լինի առաջնահերթությունների ցանկում։
«Այսինքն՝ ես տեսանելի ապագայում չեմ տեսնում իրավիճակ, երբ մենք ասենք լավ՝ եկեք թվայնացումն այլևս հանենք առաջնահերթությունների ցանկից և դարձնենք սովորական պլանային միջոցառում։ Բոլոր նախարարությունների և գերատեսչությունների համար թվայնացումը պարտադիր առաջնահերթություններից մեկն է։ Չի կարող լինել այնպիսի գերատեսչություն, որտեղ թվայնացումն առաջնահերթությունների ցանկում չէ»,– հավելել է վարչապետը։
Զեկուցվել են ռադիոհաճախականությունների օգտագործման և կարգավորման ոլորտում իրականացված օրենսդրական փոփոխությունները և դրանց կիրառական ազդեցությունը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև տեսալսողական մեդիայի ոլորտում իրականացված օրենսդրական փոփոխություններին։
Ներկայացվել է Plug and Play միջազգային ընկերության հետ համագործակցության շրջանակում կնքված պայմանագիրը։ Եռամյա համագործակցության ընթացքում կիրականացվեն ինկուբացիոն, նախաաքսելերացիոն և աքսելերացիոն ծրագրեր՝ յուրաքանչյուրում ընդգրկելով 15–20 ստարտափ։ Ծրագրի շրջանակում Հայաստան են ժամանում միջազգային փորձ ունեցող մասնագետներ՝ մասնակից ստարտափներին մենթորական աջակցություն, բիզնես խորհրդատվություն և գործարար կապերի հաստատման հնարավորություն տրամադրելու նպատակով։
Անդրադարձ է կատարվել Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման ռազմավարական ծրագրի մշակման ընթացքին։ Արդեն իսկ մշակվել են վերլուծական զեկույցները, սահմանվել են առաջնահերթ տեխնոլոգիական ուղղությունները, և ներկայումս ընթանում են ռազմավարական նպատակների ձևավորման, գործողությունների ծրագրի կազմման և շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկումների աշխատանքները։ Ռազմավարական ծրագիրը նախատեսվում է հաստատել 2026 թվականի առաջին կիսամյակում։
Զեկուցվել է «Starlink» բարձր արագությամբ արբանյակային ինտերնետ կապի ծառայությունների ներդրման գործընթացի մասին, որոնք 2025 թվականի մարտի 27-ից արդեն գործարկվել են Հայաստանում՝ ապահովելով հուսալի և բարձր արագությամբ ինտերնետ հասանելիություն երկրի ամբողջ տարածքում՝ ներառյալ հեռավոր և դժվարամատչելի բնակավայրերը։
Ներկայացվել են նաև «Mistral AI», Amazon Web Services (AWS) և «Firebird AI» ընկերությունների հետ համագործակցության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։ Մասնավորապես, Firebird AI ընկերությունը նախատեսում է Հայաստանում իրականացնել շուրջ 500 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում՝ արհեստական բանականության խոշոր տվյալային կենտրոնի ստեղծման ուղղությամբ։
Քննարկվել են նաև ռազմարդյունաբերության ոլորտի զարգացմանն ու այդ ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերի ընթացքին վերաբերող հարցեր։

Цифровизация является обязательным приоритетом для всех министерств и ведомств - премьер-министр Армении
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян посетил Министерство высокотехнологичной промышленности (МВТП) для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2025 год. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на аппарат премьер-министра РА,  министр ВТП Мхитар Айрапетян представил приоритетные направления деятельности министерства на 2025 год и результаты, зафиксированные в плане реализации установленных в их рамках показателей эффективности.
Было отмечено, что основными приоритетами министерства в отчетном году являются цифровизация, использование инструментов искусственного интеллекта в реальной жизни, развитие технологической экосистемы, телекоммуникационный сектор, а также совершенствование законодательства в области использования и регулирования радиочастот.
Были представлены результаты работы, проведенной в указанных областях, а также шаги, запланированные на первое полугодие 2026 года.
Сообщается, что реализация Закона РА «О государственной поддержке высокотехнологичного сектора» полностью обеспечена.
В рамках программы государственная поддержка в размере 8,76 млрд драмов была предоставлена ​​предприятиям с целью привлечения трудовых мигрантов, найма новых сотрудников, а также обучения персонала. В настоящее время заявки на поддержку принимаются через электронную платформу, обеспечивающую автоматизированный расчет и принятие решений о предоставлении поддержки. Было подчеркнуто, что Министерство высокотехнологичной промышленности в сотрудничестве с Amazon Web Services (AWS) и Mistral AI, европейским лидером в области искусственного интеллекта, запустило Виртуальный институт искусственного интеллекта (ai.gov.am). Это открытая платформа, объединяющая технологические компании, исследователей и новаторов для оказания поддержки на протяжении всей цепочки научных исследований и разработки продукции.
В ответ на вопрос премьер-министра Мхитар Айрапетян отметил, что виртуальный институт создан для студентов, стартапов и исследователей, которые могут подать заявку и получить доступ к суперкомпьютеру, другим международным услугам, а также, начиная с 2027 года, к вычислительным ресурсам Firebird AI за счет субсидий.
В то же время государством была утверждена пилотная программа государственной поддержки обеспечения доступа к высокопроизводительным вычислительным ресурсам в области искусственного интеллекта, и начался процесс приема заявок.
В первой половине 2026 года планируется разработать техническое задание для платформы диалога граждан с искусственным интеллектом и на его основе организовать конкурс или заключить договор с соответствующей организацией.
Платформа предназначена для предоставления гражданам оперативной и полной информации по вопросам, связанным с деятельностью, программами и полномочиями министерства, посредством звонков и электронной связи, с непосредственным участием искусственного интеллекта. Мхитар Айрапетян отметил, что искусственный интеллект планируется внедрить в колл-центры ведомств.
«Решение уже есть в Армении, там работает человек, занимающийся технологиями преобразования голоса в текст и текста в речь, это уже реальность. Мы замыкаем всю цепочку, алгоритм разработан технологическими компаниями», — сказал министр, выразив уверенность в его эффективности.
В ответ премьер-министр Пашинян отметил:
«Я думаю, нам следует сделать следующее: посмотреть, какие департаменты есть в разных ведомствах, рассчитать бюджеты и должности. В ближайшем будущем нам следует приложить усилия для переподготовки и обучения наших коллег, работающих в этих ведомствах».
В то же время глава государства отметил, что цифровизация всегда должна быть в списке приоритетов для всех ведомств.
«То есть, я не вижу в обозримом будущем ситуации, когда мы скажем: «Хорошо, давайте вычеркнем цифровизацию из списка приоритетов и сделаем ее плановым мероприятием». Цифровизация — один из обязательных приоритетов для всех министерств и ведомств. Не может быть ни одного ведомства, где цифровизация не входила бы в список приоритетов», — добавил премьер-министр.
Были представлены законодательные изменения в сфере использования и регулирования радиочастот и их практическое влияние. Также были затронуты законодательные изменения в сфере аудиовизуальных медиа.
Было представлено соглашение, подписанное в рамках сотрудничества с международной компанией Plug and Play. В течение трехлетнего сотрудничества будут реализованы программы инкубации, пре-акселерации и акселерации, каждая из которых охватит 15–20 стартапов. В рамках программы в Армению приезжают специалисты с международным опытом для оказания менторской поддержки, бизнес-консультирования и предоставления возможности установить деловые контакты участвующим стартапам.
Был затронут процесс разработки стратегической программы развития высокотехнологичного сектора. Уже подготовлены аналитические отчеты, определены приоритетные технологические направления, в настоящее время ведется работа по формированию стратегических целей, подготовке плана действий и обсуждениям с заинтересованными сторонами. Стратегическую программу планируется утвердить в первой половине 2026 года.
Был освещен процесс внедрения услуг высокоскоростного спутникового интернет-соединения Starlink, которые уже запущены в Армении с 27 марта 2025 года, обеспечивая надежный и высокоскоростной доступ в интернет по всей стране, включая отдаленные и труднодоступные населенные пункты.
Также была представлена ​​работа, проводимая в сотрудничестве с компаниями Mistral AI, Amazon Web Services (AWS) и Firebird AI. В частности, компания Firebird AI планирует инвестировать в Армению около 500 миллионов долларов США в создание крупного центра обработки данных в области искусственного интеллекта.
Также обсуждались вопросы, связанные с развитием военно-промышленного комплекса и ходом реализации программ в этом направлении.