Պետքարտուղարությունը Թրամփի կառավարման առաջին տարում չեղարկել է ավելի քան 100 000 վիզա
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կառավարման գրեթե մեկ տարվա ընթացքում չեղարկել է ավելի քան 100 000 վիզա, այդ թվում՝ 8000 ուսանողական վիզա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գերատեսչությունը տեղեկացրել է X սոցիալական հարթակի իր էջում։
«Պետքարտուղարությունը չեղարկել է ավելի քան 100 000 վիզա, այդ թվում՝ 8000 ուսանողական վիզա և 2500 մասնագիտացված վիզա այն անհատների համար, ովքեր ԱՄՆ իրավապահ մարմինների ուշադրության կենտրոնում են հայտնվել հանցավոր գործունեության համար։ Մենք կշարունակենք արտաքսել այս հանցագործներին՝ Ամերիկայի անվտանգությունն ապահովելու համար», - նշված է հայտարարության մեջ։
Դոնալդ Թրամփը 2025 թ. հունվարին ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը երկրորդ անգամ ստանձնելուց հետո հայտարարել էր, որ իր երդմնակալությունից առաջ մոտ 25 միլիոն մարդ անօրինական կերպով մուտք է գործել երկիր. նա խոստացել է դադարեցնել բոլոր անօրինական ներթափանցումները։ Թրամփի խոսքով՝ վերջին շրջանում ոչ մի անօրինական ներգաղթյալ մուտք չի գործել ԱՄՆ։

Госдепартамент аннулировал более 100 000 виз за первый год правления Трампа
Госдепартамент США аннулировал более 100 000 виз, включая 8 000 студенчески, за почти год правления президента Дональда Трампа. Как передает Арменпресс, об этом ведомство сообщило на своей странице в социальной сети X.
«Госдепартамент аннулировал более 100 000 виз, включая 8 000 студенческих и 2 500 специализированных виз для лиц, попавших в поле зрения правоохранительных органов США за преступную деятельность. Мы продолжим депортировать этих преступников, чтобы обеспечить безопасность Америки», — говорится в заявлении.
Дональд Трамп, вступив в должность президента США во второй раз в январе 2025 года, заявил, что до его инаугурации в страну незаконно въехало около 25 миллионов человек. Он пообещал остановить всю нелегальную иммиграцию. По словам Трампа, в последнее время в Соединенные Штаты не въезжали нелегальные иммигранты.