Իսրայելի բանակը հայտարարել է, որ պատրաստ է Իրանի հետ կապված անսպասելի սցենարների
Իսրայելի բանակի խոսնակ, բրիգադի գեներալ Էֆի Դեֆրինը հայտարարել է, որ Իսրայելի բանակը մշտապես ​​​​պատրաստ է Իրանում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերի լույսի ներքո ցանկացած «անսպասելի սցենարի»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին խոսնակը նշել է X միկրոբլոգում գրառման մեջ։
«Վերջին օրերին Իրանում տիրող իրավիճակի մասին բազմաթիվ լուրեր են տարածվել։ Ինչպես նախկինում պարզաբանվել է, Իսրայելի պաշտպանության բանակը պատրաստ է պաշտպանության և, անհրաժեշտության դեպքում, պատրաստ է անակնկալ սցենարների։ Իրանում բողոքի ցույցերը ներքին գործ են», - նշել է նա։
Միևնույն ժամանակ, նա կոչ է արել հանրությանը չվստահել չստուգված տեղեկատվության աղբյուրներին:
«Մենք շարունակում ենք պարբերաբար գնահատել իրավիճակը և կտեղեկացնենք ձեզ ցանկացած փոփոխության մասին, եթե դրանք տեղի ունենան: Ես շեշտում եմ՝ մի տրվեք լուրերին», - ընդգծել է Դեֆրինը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ ցուցարարների զանգվածային սպանությունների դեպքում պատրաստ է միջամտել և օգնության հասնել իրանցի ժողովրդին։ Թեհրանն, ի պատասխան այս հայտարարությունների, հայտնել էր, որ պատրաստ է հակահարված տալ Իսրայելին և ԱՄՆ ռազմական բազաներին, եթե ենթարկվի հարձակման։

Армия Израиля заявила, что готова к “неожиданному развитию событий” в Иране
Пресс-секретарь израильской армии (ЦАХАЛ) бригадный генерал Эфи Дефрин заявил, что израильская армия всегда готова к любому непредвиденному сценарию в свете протестов в Иране. Как сообщает “Арменпресс”, пресс-секретарь отметил это в сообщении в микроблоге X.
“В последние сутки распространилось множество слухов, связанных с ситуацией в Иране. Как уже разъяснялось, ЦАХАЛ готов к обороне и находится в состоянии повышенной готовности на случай неожиданного развития событий. Протесты - внутреннее дело Ирана”, — отметил он.
Он призвал общественность не доверять непроверенным источникам информации.
“Мы продолжаем проводить текущие оценки ситуации и будем информировать о любых изменениях, если таковые произойдут. Подчеркиваю - не доверяйте слухам”, — подчеркнул Дефрин.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что в случае массовых расправ над протестующими он готов вмешаться и прийти на помощь иранскому народу. В ответ на эти заявления Тегеран объявил о готовности нанести ответный удар по Израилю и американским военным базам в случае нападения.
Антиправительственные протесты в Иране начались 28 декабря из-за беспрецедентного падения курса национальной валюты и высокой инфляции. По данным правозащитных организаций, число жертв демонстраций превысило 600 человек. Среди них и десятки сотрудников правоохранительных органов.