Չինաստանը կշարունակի աջակցել Վենեսուելային ինքնիշխանության պաշտպանության հարցում
Անկախ քաղաքական իրադրությունից՝ Չինաստանը կշարունակի աջակցել Վենեսուելային ինքնիշխանության պաշտպանության և ազգային անվտանգության ապահովման հարցում։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մաո Նինը։
«Չինաստանն այսուհետ էլ հաստատակամորեն կաջակցի Վենեսուելային նրա ինքնիշխանության, օրինական իրավունքների և շահերի պաշտպանության, ինչպես նաև ազգային անվտանգության ապահովման հարցում», - ասել է Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Դիվանագետը հավելել է, որ «անկախ Վենեսուելայում քաղաքական իրավիճակից՝ Չինաստանի պատրաստակամությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը տարբեր բնագավառներում և խթանելու երկկողմ զարգացումը, կմնա անփոփոխ»:
Հունվարի 3-ին ԱՄՆ-ն հատուկ գործողություն էր իրականացրել և Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին ու նրա կնոջը՝ Սիլիա Ֆլորեսին տեղափոխել ԱՄՆ՝ նրանց մեղադրելով թմրաահաբեկչության, ԱՄՆ կոկաինի մատակարարման և զենքի հետ կապված դավադրության համար: Նիկոլաս Մադուրոյին և նրա կնոջը մեղադրանքները ներկայացվել են Նյու Յորքի դատարանում։ Նրանք հերքել են մեղադրանքները։ Դատական հաջորդ նիստը կկայանա մարտի 17-ին։

Китай продолжит оказывать поддержку Венесуэле в защите ее суверенитета
Независимо от политической ситуации, Китай продолжит поддерживать Венесуэлу в защите её суверенитета и национальной безопасности. Как передает "Арменпресс", это заявила на брифинге официальный представитель МИД Китая Мао Нин.
“Китай и дальше будет твердо поддерживать Венесуэлу в защите ее суверенитета, законных прав и интересов, а также обеспечении национальной безопасности”, — сказала представитель МИД Китая.
Дипломат добавила, что “независимо от политической ситуации в Венесуэле готовность КНР углублять сотрудничество в различных областях и содействовать двухстороннему развитию останется неизменной”.
3 января США провели специальную операцию, в ходе которой задержали и перевезли в США президента Венесуэлы Николаса Мадуро и его жену Силию Флорес, обвинив их в наркотерроризме, поставках кокаина в США и заговоре с целью приобретения оружия. В суде Нью-Йорка Николасу Мадуро и его жене были предъявлены обвинения. Они не принимают эти обвинения. Следующее слушание назначено на 17 марта.