ԱՄՆ-ի համար հազվագյուտ հողային մետաղները նախապայման էին Ուկրաինայում կարգավորմանը մասնակցության համար. Թրամփ
Հազվագյուտ հողային մետաղների վերաբերյալ Ուկրաինայի իշխանությունների հետ ԱՄՆ-ի գործարքը պայման էր Վաշինգտոնի կողմից ռուս-ուկրաինական հակամարտության խաղաղ կարգավորման ջանքերը շարունակելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Fox News-ին տված հարցազրույցում ասել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
Թրամփը նշել է, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունն, ընդհանուր առմամբ, չի ազդում ԱՄՆ-ի վրա:
«Դա առանձնապես չի ազդում Միացյալ Նահանգների վրա։ Իսկապես չի ազդում», -նշել է նա՝ ընդգծելով, որ ցանկանում է վերջ դնել արյունահեղությանը։
Թրամփը հավելել է, որ նախկին նախագահ Ջո Բայդենը Կիևին տրամադրել է 350 միլիարդ դոլար, և որ ինքը վերադարձրել է այդ գումարը՝ Ուկրաինայի հետ կնքելով գործարք հազվագյուտ հողային մետաղների շուրջ։
«Ես ասացի՝ եթե մենք ցանկանում ենք առաջ շարժվել, ապա մեզ անհրաժեշտ են հազվագյուտ հողային մետաղները, և մենք ցանկանում ենք վերադարձնել մեր փողերը։ Եվ ես շատ արդար գործարք կնքեցի Ուկրաինայի հետ, որի արդյունքում մենք վերադարձնում ենք մեր փողերը», - ասել է նա:
2025 թ. մայիսի 1-ին Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը հրապարակել է ԱՄՆ-ի հետ ընդերքի վերաբերյալ ստորագրված փաստաթղթի տեքստը: Բազմաթիվ ԶԼՄ-ներ և Գերագույն ռադայի պատգամավորներ դժգոհություն են հայտնել գործարքի պայմաններից՝ նշելով, որ փաստաթուղթը նշանակում է Կիևի կողմից տնտեսական սուվերենության կորուստ և չի ներառում անվտանգության երաշխիքներ, որոնց մասին շատ են խոսել նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու գրասենյակում: Այնուամենայնիվ, Ռադան մայիսի 8-ին վավերացրեց ԱՄՆ-ի հետ համաձայնագիրը, իսկ արդեն մայիսի 12-ին Զելենսկին հաստատեց վավերացումը։
ԱՄՆ-ի հետ համաձայնագիրի ստորագրումից հետո էկոնոմիկայի նախարար Յուլյա Սվիրիդենկոն հայտնել է, որ Կիևը նոր տարածքներում օգտակար հանածոների արդյունահանման նոր լիցենզիաներից ստացված բոլոր եկամուտների 50%-ը կհատկացնի ստեղծվող երկկողմ ներդրումային հիմնադրամին։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն և Ուկրաինան հավասար ձայներ կունենան հիմնադրամի կառավարման գործում։ Գործունեության առաջին 10 տարվա ընթացքում հիմնադրամը դիվիդենտներ չի վճարի, և բոլոր եկամուտները կվերաներդրվեն Ուկրաինայում։ Ներդրումները կօգտագործվեն օգտակար հանածոների մշակման ու վերամշակման, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների զարգացման համար։

Редкоземельные металлы были необходимым условием для участия США в урегулировании конфликта в Украине - Трамп
Сделка США с украинскими властями по редкоземельным металлам была условием для продолжения Вашингтоном усилий по мирному урегулированию российско-украинского конфликта. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил президент США Дональд Трамп в интервью Fox News.
Трамп отметил, что российско-украинский конфликт в целом не затрагивает США.
«Он не сильно затрагивает Соединенные Штаты. Действительно не затрагивает», — отметил он, подчеркнув, что хочет положить конец кровопролитию.
Трамп добавил, что бывший президент Джо Байден предоставил Киеву 350 миллиардов долларов, и что он вернул эти деньги, заключив с Украиной сделку по редкоземельным металлам.
«Я сказал, что если мы хотим двигаться вперед, нам нужны редкоземельные металлы, и мы хотим вернуть наши деньги. И я заключил очень справедливую сделку с Украиной, в результате которой мы вернем наши деньги», — сказал он.
1 мая 2025 года кабинет министров Украины опубликовал текст документа, подписанного с США по минеральным ресурсам. Многие СМИ и депутаты Верховной Рады выразили недовольство условиями соглашения, отметив, что документ означает потерю экономического суверенитета Киева и не включает гарантий безопасности, которые широко обсуждались в канцелярии президента Владимира Зеленского. Однако 8 мая Рада ратифицировала соглашение с США, а уже 12 мая Зеленский одобрил ратификацию.
После подписания соглашения с США министр экономики Юлия Свириденко объявила, что Киев направит 50% всех доходов от новых лицензий на добычу полезных ископаемых на новых территориях во вновь созданный двусторонний инвестиционный фонд. По ее словам, США и Украина будут иметь равные голоса в управлении фондом. В течение первых 10 лет его работы фонд не будет выплачивать дивиденды, а весь доход будет реинвестироваться в Украину. Инвестиции будут направлены на разработку и переработку полезных ископаемых, а также на развитие инфраструктуры.