Ընդերքի մասին համաձայնագիրն ԱՄՆ-ին թույլ կտա վերադարձնել Կիևի վրա ծախսված միջոցները. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ Միացյալ Նահանգները կարող է վերադարձնել Կիևին աջակցելու համար ծախսված բոլոր միջոցները և ստանալ ավելի շատ եկամուտ Ուկրաինայի հետ նրա օգտակար հանածոների վերաբերյալ համաձայնությունների շնորհիվ։
«Դա ոչինչ չարժե մեզ համար։ Իրականում մենք փող ենք վաստակում», - նշել է նա՝ խոսելով Վաշինգտոնի կողմից Կիևին ցուցաբերվող աջակցության մասին։
Թրամփը նշել է, որ ԱՄՆ 46-րդ նախագահ Ջո Բայդենը «350 միլիարդ դոլար է տվել» Ուկրաինային օգնություն ցույց տալու համար: «Այժմ ես վերադարձրել եմ դրա զգալի մասը, քանի որ մենք կնքել ենք գործարք հազվագյուտ մետաղների վերաբերյալ», - հայտարարել է Թրամփը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին իր ինքնաթիռում՝ Ուեսթ Փալմ Բիչից (Ֆլորիդա նահանգ) Վաշինգտոն մեկնելիս։
«Մենք կվերադարձնենք այդ գումարի զգալի մասը։ Գուցե այդ ամբողջ գումարը, իսկ գուցե նույնիսկ ավելին», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հավելել է նա։
2025 թվականի մայիսի 1-ին Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը հրապարակել է ԱՄՆ-ի հետ ընդերքի վերաբերյալ ստորագրված համաձայնագրի տեքստը: Ռադան այն վավերացրել է մայիսի 8-ին, իսկ Զելենսկին հաստատել է վավերացումը մայիսի 12-ին:
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ նախագահը կրկնել է, որ չի սահմանում վերջնաժամկետներ ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման հարցում։«Ես վերջնաժամկետներ չեմ սահմանում», - հայտարարել է նա լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ։

Трамп заявил, что сделка по полезным ископаемым позволит США вернуть деньги, потраченные на поддержку Киева
Президент США Дональд Трамп считает, что Соединенные Штаты могут вернуть все средства, потраченные на поддержку Киева, и получить больше дохода от соглашений с Украиной по ее полезным ископаемым.
«Это ничего нам не стоит. На самом деле, мы зарабатываем деньги», — сказал он, говоря о поддержке Киева со стороны Вашингтона.
Трамп отметил, что 46-й президент США Джо Байден «выделил 350 миллиардов долларов» на помощь Украине.
«Теперь я вернул значительную часть этих денег, потому что мы заключили сделку по редкоземельным металлам», — сказал Трамп, отвечая на вопросы журналистов в самолете, летевшем из Уэст-Палм-Бич, Флорида, в Вашингтон.
«Мы вернем значительную часть этих денег. Возможно, все эти деньги, возможно, даже больше», — добавил он, сообщает Арменпресс.
1 мая 2025 года Кабинет министров Украины опубликовал текст соглашения, подписанного с Соединенными Штатами по недрам. Рада ратифицировала соглашение 8 мая, а Зеленский одобрил ратификацию 12 мая. При этом президент США вновь подчеркнул, что не устанавливает сроки урегулирования украинского кризиса. «Я не устанавливаю сроки», — сказал он в беседе с журналистами.