Վենեսուելայում հայտարարել են արտակարգ դրություն մտցնելու մասին
Վենեսուելայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն ռազմական գործողություններ է իրականացնում երկրի մայրաքաղաք Կարակասում, ինչպես նաև Միրանդա, Արագուա և Լա Գուաիրա նահանգներում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վենեսուելայի ԱԳՆ-ն Թելեգրամ ալիքում տարածած հայտարարության մեջ ռազմական ագրեսիա է որակել ԱՄՆ գործողությունները՝ հավելելով, որ այն ՄԱԿ-ի Կանոնադրության կոպիտ խախտում է, մասնավորապես՝ դրա 1-ին և 2-րդ հոդվածների, որոնք ամրագրում են պետությունների ինքնիշխանության հարգումը, իրավական հավասարությունը և ուժի կիրառման արգելքը։
Նշվում է, որ այդ գործողությունը սպառնում է միջազգային խաղաղությանն ու կայունությանը, հատկապես Լատինական Ամերիկայում և Կարիբյան տարածաշրջանում, և լուրջ վտանգի տակ է դնում միլիոնավոր մարդկանց կյանքը։
Ըստ հայտարարության՝ Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի հրամանագրով երկրում արտակարգ դրություն է մտցվել՝ բնակչության իրավունքները պաշտպանելու, հանրապետական ինստիտուտների լիարժեք գործունեությունն ապահովելու և անհապաղ զինված պայքարի անցնելու համար։
Հունվարի 3-ին, Reuters-ը հղում անելով ամերիկացի անանուն պաշտոնյային, հայտնում է, որ ԱՄՆ-ն հարվածներ է հասցրել Վենեսուելայի տարածքում։
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ Վենեսուելայի մայրաքաղաք Կարակասի տարածքում, այդ թվում՝ ռազմական օբյեկտներում, մի շարք պայթյուններ են որոտացել։

В Венесуэле объявлено чрезвычайное положение
МИД Венесуэлы заявил, что США проводят военные операции в столице страны Каракасе, а также в штатах Миранда, Арагуа и Ла-Гуайра.
Как передает Арменпресс, МИД Венесуэлы в заявлении на Telegram-канале расценил действия США как военную агрессию, добавив, что это является грубым нарушением Устава ООН, в частности, его статей 1 и 2, которые закрепляют уважение суверенитета государств, юридическое равенство и запрет на применение силы.
Отмечается, что эта акция угрожает международному миру и стабильности, особенно в Латинской Америке и Карибском бассейне, и серьезно угрожает жизни миллионов людей.
Согласно сообщению, указом президента Венесуэлы Николаса Мадуро в стране было введено чрезвычайное положение — с целью защиты прав населения, обеспечения полноценного функционирования республиканских институтов и начала немедленной вооруженной борьбы.
3 января агентство Reuters, со ссылкой на неназванного американского чиновника, сообщило, что США нанесли удары по территории Венесуэлы.
Ранее стало известно, что на территории Каракаса, столицы Венесуэлы, произошел ряд взрывов, в том числе на военных объектах.