Սևան համայնքում հայտնի են մարզաշխարհի 2025 թվականի լավագույն մարզիկների անունները
Գեղարքունիքի մարզի Սևան համայնքում արդեն հայտնի են 2025 թվականին միջազգային տարբեր մարզական ստուգատեսներում աչքի ընկած ու լավագույն ճանաչված մարզիկների անունները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Սեւանի համայնքապետարանի աշխատակազմից, Սևանցի մարզիկները 2025 թվականին էլ շարունակել են լավագույն ավանդույթները՝ մասնակցելով հանրապետական, համահայկական, միջազգային առաջնություններին և մրցաշարերին: Տարեվերջին ամփոփվել են մարզաշխարհում գրանցած արդյունքները, հայտնի են լավագույն մարզիկները:
Սևանի Ն. Դագարյանի անվան մանկապատանեկան մարզադպրոցի մարզիկ
Ռազմիկ Շուշանյանը ՌԴ Կստովո քաղաքում անցկացված (Եվրասիական խաղեր) K-1 քիքբոքսինգի գավաթի առաջնության չեմպիոն է, առաջին մրցանակակիր, միջազգային մրցաշարերի չեմպիոն (մարզիչ՝ Էդգար Ղարիբյան)։
Հովհաննես Հովհաննիսյանը ՀՀ երիտասարդների ծանրամարտի առաջնության երկրորդ մրցանակակիր է, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում անցկացված բանակայինների աշխարհի առաջնության երրորդ մրցանակակիր (մարզիչ՝ Գառնիկ Աբրահամյան):
Հովսեփ Ղարիբյանը ՌԴ Կստովո քաղաքում անցկացված (Եվրասիական խաղեր) K-1 քիքբոքսինգի գավաթի առաջնության փոխչեմպիոն է, երկրորդ մրցանակակիր, միջազգային մրցաշարերի չեմպիոն (մարզիչ՝ Էդգար Ղարիբյան)։
Կարինե Դալլաքյանը Սերբիայի Զլատիբոր քաղաքում անցկացված Եվրոպային բռնցքամարտի առաջնության երկրորդ մրցանակակիր է (մարզիչ՝ Հովիկ Վարդանյան)։
Ալինա Սուքիասյանը ՀՀ մեծահասակների ծանրամարտի առաջնության առաջին մրցանակակիր է, Ալբանիայի Դյուրես քաղաքում անցկացված երիտասարդների ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության մասնակից (5-րդ տեղ), (մարզիչ՝ Գառնիկ Աբրահամյան):
Էմին Գալստյանը ՀՀ պատանիների թաեքվոնդոյի առաջնության առաջին մրցանակակիր է (մարզիչ՝ Դավիթ Թորոսյան):
Գոռ Ղարիբյանը Լատվիայի Ռիգա քաղաքում անցկացված օլիմպիական թաեքվոնդոյի պատանիների Եվրոպայի առաջնության երրորդ մրցանակակիր է (մարզիչ՝ Արման Գրիգորյան):
Սևանի ջրային մարզաձևերի մանկապատանեկան մարզադպրոցի սաները եւս փայլել են միջազգային մրցաշարերում։ Նրանցից Վահե Դավթյանն ու Գևորգ Փիլոսյանը ՀՀ առաջնության բազմակի չեմպիոններ են, աշխարհի մեծահասակների առաջնության մասնակիցներ (Կանոէ-2), (մարզիչ՝ Ավետիք Մալխասյան): Տիգրան Խաչատրյանը, Սուրեն Թովմասյանը ՀՀ առաջնության բազմակի չեմպիոններ են, միջազգային մրցաշարերի մրցանակակիրներ (Բայդարկա-2), (մարզիչ՝ Արմեն Մալխասյան):
Սուրեն Թովմասյանը ՌԴ-ում մասնակցել է «Բարի կամքի գավաթ» միջազգային մրցաշարին և ճանաչվել հաղթող, Արեգ Հովհաննիսյանը նույն մրցաշարում գրավել է երկրորդ տեղը:
Նարե Սուքիասյանը ՀՀ առաջնության 2025 թվականի չեմպիոն է, Հովհ. Իսակովի անվան մրջազգային մրցաշարի առաջին մրցանակակիր «Լուչ» դասում։ (մարզիչ՝ Հայկ Սուքիասյան)։
«Մեր մարզիկները ողջ տարվա ընթացքում փայլել են հանրապետական ու միջազգային մրցաշարերում, իսկ այդ արդյունքները միայն ու միայն պայմանավորված են ջանադիր, նպատակասլաց աշխատանքով։ Իսկ մեր համայնքը շատ հպարտ ու գոհ է այդ նվաճումներով Շնորահավորում ենք մեր լավագույն մարզիկներին, նրանց մարզիչներին, մարզադպրոցների անձնակազմին, մաղթում, որպեսզի 2026 թվականն էլ հաղթանակներն ու ձեռքբերումները լինեն շարունակական, իսկ մեր մարզիկները լավագույնս ներկայացնեն Սևան համայնքն ու Հայաստանի Հանրապետությունը առաջնություններում և մրցաշարերում»,-ներկայացրին Սեւանի համայնքապետարանի աշխատակազմից:

В общине Севан известны имена лучших спортсменов 2025 года
В общине Севан Гегаркуникской области уже известны имена лучших и наиболее известных спортсменов, отличившихся на различных международных спортивных соревнованиях в 2025 году.
Как сообщили Арменпресс в администрации Севана, спортсмены Севана продолжили лучшие традиции и в 2025 году, приняв участие в республиканских, общеармянских, международных чемпионатах и ​​турнирах. По итогам года были подведены итоги, зафиксированные в спортивном мире, и стали известны лучшие спортсмены.
Размик Шушанян, спортсмен из севанской Детско-юношеской спортивной школы им. Н. Дагаряна (тренер: Эдгар Гарибян), стал чемпионом, обладателем первого приза и чемпионом международного турнира по кикбоксингу K-1, проходившего в российском городе Кстово («Кубок Евразии»).
Ованнес Ованнисян — обладатель второго приза чемпионата РА по тяжелой атлетике среди молодежи и третьего приза чемпионата мира среди армейских команд, проходившего в Исламской Республике Иран (тренер: Гарник Абрамян).
Овсеп Гарибян — вице-чемпион Кубка K-1 по кикбоксингу, проходившего в Кстово, РФ («Кубок Евразии»), обладатель второго приза, чемпион международных турниров (тренер: Эдгар Гарибян).
Карине Даллакян — обладательница второго приза чемпионата Европы по боксу, проходившего в Златиборе, Сербия (тренер: Овик Варданян).
Алина Сукиасян — обладательница первого приза чемпионата Республики Армения по тяжелой атлетике среди взрослых, участница чемпионата Европы по тяжелой атлетике среди молодежи, проходившего в Дурресе, Албания (5-е место), (тренер: Гарник Абрамян).
Эмин Галстян — обладатель первого приза юношеского чемпионата Республики Армения по тхэквондо (тренер: Давид Торосян).
Гор Гарибян — обладатель третьего приза юношеского чемпионата Европы по тхэквондо, проходившего в Риге, Латвия (тренер: Арман Григорян).
Ученики Севанской школы водных видов спорта также отличились на международных турнирах. Среди них Ваге Давтян и Геворг Пилосян — многократные чемпионы РА, участники чемпионата мира среди взрослых (Каноэ-2) (тренер: Аветик Малхасян). Тигран Хачатрян и Сурен Товмасян — многократные чемпионы чемпионата РА, призёры международных турниров (Байдарка-2) (тренер: Армен Малхасян).
Сурен Товмасян принял участие в международном турнире «Кубок доброй воли» в России и был признан победителем, Арег Ованнисян занял второе место на этом же турнире.
Наре Сукиасян — чемпион чемпионата Российской Федерации 2025 года, обладательница первого приза Международного турнира имени Ов. Исакова в классе «Луч». (Тренер: Айк Сукиасян).
«Наши спортсмены блистали на национальных и международных соревнованиях на протяжении всего года, и эти результаты – исключительно результат упорного и целенаправленного труда. Наша община очень гордится этими достижениями. Мы поздравляем наших лучших спортсменов, их тренеров и сотрудников спортивных школ и желаем, чтобы победы и достижения продолжались, чтобы и в 2026 году наши спортсмены наилучшим образом представляли Севан и Республику Армения на чемпионатах и ​​турнирах», – заявили в администрации города Севана.