2025 թվականին Մարտունի համայնքում կապիտալ ներդրումները կազմել են 14 միլիարդ 248 միլիոն 914 հազար դրամ
Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի համայնքում 2025 թվականին կապիտալ ներդրումները կազմել են 14 միլիարդ 248 միլիոն 924 հազար դրամ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Մարտունի համայնքի ղեկավար Հովհաննես Հովեյանը, մեծածավալ կապիտալ ներդրումների արդյունքում իրականացվել է 12 պետական ծրագիր ու 65 սուբվենցիոն ենթածրագիր, որոնց շրջանակներում կառուցվել է 27,8 կիլոմետր երկարության միջպետական, մարզային ու համայնքային նշանակության ճանապարհ, 33 կլիոմետր 58 մետր խմելու, 22 կիլոմետր 580 մետր ոռոգման ջրատարներ, 40 կիլոմետր 800 մետր արտաքին լուսավորության ցանց, 1 հանդիսությունների սրահ, հիմնանորոգվել է 2 դպրոցի, 1 մշակույթի տան շենք, շարունակվել են Ներքին Գետաշենի թիվ 1, Գեղհովիտի թիվ 2, Երանոսի թիվ 2 , Ծովինարի միջնակարգ, Լեռնակերտի հիմնական դպրոցների ու Մադինայի կրթահամալիրի , Ծակքարի և Վաղաշենի առողջության առաջնային պահպանման կենտրոնների և Վարդենիկի առողջության կենտրոնի նոր շենքերի կառուցման, Արծվանիստի մանկապարտեզի հիմնանորոգման աշխատանքները։ Ընդ որում, դպրոցաշինության ոլորտում կապիտալ շինարարության ներդրումները կազմել են 9 միլիարդ 91 միլիոն 469 հազար դրամ, ճանապարհաշինության ոլորտում՝ 3 միլիարդ 279 միլիոն 155 հազար դրամ։
ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող «300 դպրոց 500 մանկապարտեզ» ծրագրի շրջանակներում հիմնանորոգվել և վերաբացվել են Վարդենիկի և Երանոսի, հիմքից կառուցվել ու բացվել Աստղաձորի և Ծովասարի մանկապարտեզները, որոնք հագեցած են արդի չափորոշիչներին համապատասխանող բոլոր պայմաններով։ Արծվանիստի մանկապարտեզի հիմնանորոգման ու Մադինայի կրթահամալիրի կառուցման աշխատանքների ավարտից հետո, որը նախատեսված է եկող տարում, արդեն նախադպրոցական տարիքի կրթական հաստատություններով ինքնաբավ կլինեն Մարտունի համայնքի բոլոր բնակավայրերը։
«Այս ձեռքբերումներն ու հաջողություններն առաջին հերթին ապահովվել են ՀՀ կառավարության, Գեղարքունիքի մարզպետի աշխատակազմի, այլ գերատեսչությունների հետ համագործակցության արդյունքում, և իհարկե, Մարտունու համայնքապետարանի աշխատակազմի ու համայնքի ավագանու ջանադիր աշխատանքի շնորհիվ։ Իրականացված սոցիալ տնտեսական ու կենսական կարևոր նշանակության բազմաթիվ ու բազմաբնույթ ծրագրերը մեր առջև հերթական հնարավորություններն են բացում՝ նոր ու ավելի հավակնոտ ծրագրեր իրականացնելու, համայնքի համար դեռևս անլուծելի մնացած մյուս հիմնախդիրներն արմատապես կարգավորելու համար»-նշեց Հովհաննես Հովեյանը։

Капиталовложения в общине Мартуни в 2025 году составили 14 млрд 248 млн 914 тыс. драмов
Капиталовложения в общине Мартуни Гегаркуникской области в 2025 году составили составили 14 млрд 248 млн 914 тыс. драмов.
Как сообщил глава общины Мартуни Ованнес Овеян агентству «Арменпресс», в результате масштабных капиталовложений реализовано 12 государственных программ и 65 субвенционных подпрограмм, в рамках которых построена дорога межгосударственного, областного и общинного значения протяженностью 27,8 километра, водопровод питьевой воды протяженностью 33 километра 58 метров, водопровод оросительной воды протяженностью 22 километра 580 метров, сеть наружного освещения протяженностью 40 километров 800 метров, 1 конференц-зал, отремонтированы 2 школы, 1 здание дома культуры, продолжалось строительство средней школы № 1 имени НеркинГеташена, № 2 имени Гегховита, № 2 имени Ераноса, средней школы Цовинара, начальной школы Лернакерта и образовательного комплекса «Мадина», центров первичной медико-санитарной помощи в Цаккаре и Вагашене, а также новых зданий медицинского центра Варденика и ремонт детского сада Арцваниста, а также были проведены работы по реконструкции.Кроме того, капиталовложения в сектор школьного строительства составили 9 млрд 91 млн 469 тыс. драмов, в сектор дорожного строительства — 3 млрд 279 млн 155 тыс.драмов.
В рамках программы «300 школ, 500 детских садов», реализуемой правительством РА, были отремонтированы и открыты детские сады в Варденике и Ераносе, а также с нуля построены и открыты детские сады в Астгадзоре и Цовасаре, оснащенные всеми необходимыми условиями, соответствующими современным критериям. После завершения ремонта детского сада Арцваниста и строительства образовательного комплекса Мадины, запланированного на следующий год, все населенные пункты общины Мартуни станут самодостаточными в сфере дошкольного образования.
«Эти достижения и успехи были достигнуты, прежде всего, в результате сотрудничества с Правительством Республики Армения, сотрудниками администрации Гегаркуника, другими ведомствами и, конечно же, благодаря упорной работе сотрудников администрации Мартуни и общинного совета.Многочисленные и разнообразные программы социально-экономического и жизненно важного значения, которые были реализованы, открывают перед нами новые возможности для осуществления новых, более амбициозных программ и для радикального решения других проблем, которые остаются нерешенными для общества», — отметил Ованнес Овеян.