Թուրքիայում ձերբակալել են ԻՊ-ին անդամակցության 357 կասկածյալի
Թուրքիայի իրավապահ մարմինները դեկտեմբերի 30-ին երկրում ձերբակալել են 357 մարդու՝ «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորմանն անդամակցության կասկածանքով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է հանրապետության ներքին գործերի նախարար Ալի Երլիքայան։
«Գործողությունների շրջանակներում, որոնք այսօր առավոտյան մեր ոստիկանության կողմից իրականացվել են  21 նահանգներում,  ձերբակալվել է 357 մարդ՝ ԻՊ-ին անդամակցության կասկածանքով», - գրել է նա X-ում։
Նախարարը նշել է, որ ԻՊ-ի դեմ գործողությունները ոստիկանությունն իրականացրել է դատախազների հետ համակարգված, այդ թվում՝ Անկարայում, Ստամբուլում և Անթալիայում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԻՊ-ի 110 ենթադրյալ անդամ է ձերբակալվել Ստամբուլում, 17-ն՝ Անկարայում։ Նրանց մի մասը կարող է առնչություն ունենալ ամանորյա տոներին  Թուրքիայում բռնության գործողությունների նախապատրաստման հետ, հայտնել է Ստամբուլի դատախազությունը:

Турция задержала 357 подозреваемых в членстве в ИГ
Турецкие правоохранительные органы 30 декабря задержали в стране 357 человек по подозрению в членстве в террористической группировке «Исламское государство» (ИГ). Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил министр внутренних дел республики Али Ерликая.
«В рамках операций, проведенных нашей полицией сегодня утром в 21 провинции, были задержаны 357 человек по подозрению в членстве в ИГ», — написал он.
Министр отметил, что полиция проводила операции против ИГ в координации с прокуратурой, в том числе в Анкаре, Стамбуле и Анталии.
Ранее сообщалось, что в Стамбуле были задержаны 110 предполагаемых членов ИГ, в Анкаре — 17. Некоторые из них могут быть связаны с подготовкой насильственных действий в Турции во время новогодних праздников, сообщила прокуратура Стамбула.