Վարչապետը վստահեցնում է, որ Կապսի ջրամբարը կկառուցվի, բայց արդեն նոր կապալառուի հետ համագործակցությամբ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրել է, որ Շիրակի մարզի Կապսի ջրամբարը կկառուցվի։ Նրա խոսքով՝ ջրամբարի շինաշխատանքները դադարեցվել են, քանի որ կապալառուն չի կատարել իր պայմանագրային պարտավորությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետն այդ մասին ասաց Կառավարության նիստից հետո լրագրողներին տված ճեպազրույցի ընթացքում` անդրադառնալով Կապսի ջրամբարի կառուցման աշխատանքներն ավարտելու և դրա հարևանությամբ գտնվող Ջրաձոր գյուղի տեղափոխման ժամկետների մասին հարցին։
«Մենք Կապսի ջրամբարը կունենանք, գյուղը կտեղափոխվի»,-ասաց վարչապետը։
Փաշինյանն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ տվյալ դեպքում ևս մրցութային ընթացակարգերն իրականացվել էին միջազգային գործընկերների հաստատած ընթացակարգով, և ՀՀ կառավարությունն իր կողմից արել էր ամեն ինչ, որպեսզի ծրագիրը հաջողությամբ ընթանար։
«Խոշոր կապիտալ ծրագրերն այդպիսին են, աշխարհի բոլոր երկրներում լինում են դեպքեր, երբ ծրագրերը չեն իրականացվում իրենց ժամկետներում»,-նշեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրեց, որ այդ ծրագրի իրագործման ուղղությամբ ՀՀ կառավարությունը կատարել է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը։
«Տվյալ դեպքում մեր կապալառու գործընկերը պարզապես պայմանագրային իր պարտավորությունը չի կատարել, նրա հետ պայմանագիրը խզվել է, կփնտրենք նոր գործընկեր, որը ծրագիրը կիրականացնի»,-ասաց վարչապետ Փաշինյանը։
Վարչապետը շեշտեց, որ, այո՛, իր խոստումը չի կատարվել, սակայն դա չի կատարվել, քանի որ կապալառու կազմակերպությունն իր խոստումը չի կատարել։
«Մենք մեր խոստումը այսպես թե այնպես կկատարենք ու կունենանք Կապսի ջրամբարը, ինչպես ունեցանք Վեդիի ջրամբարը»,-ընդգծեց վարչապետը։
2022 թվականի հուլիսին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարել էր, որ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ երկրում նոր գյուղ կկառուցվի։ Վարչապետը դա կապել էր Շիրակի մարզում Կապսի ջրամբարի կառուցման ծրագրի հետ, որի արդյունքում ջրամբարի կառուցման համար հատկացված տարածքի հարևանությամբ գտնվող Ջրաձոր բնակավայրը պետք է տեղափոխվեր, այսինքն՝ պետք է կառուցվեր նոր գյուղ, որտեղ էլ պետք է տեղափոխվեին Ջրաձոր բնակավայրի բնակիչները։ Օրեր առաջ հայտնի էր դարձել, որ Կապսի ջրամբարի շինարարությունը դադարեցվել է, և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը կապալառու կազմակերպության հետ պայմանագիրը լուծարելու գործընթաց է սկսել։

Премьер-министр Армении заверил, что Капское водохранилище будет построено, но в сотрудничестве с новым подрядчиком
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заверил, что Капское водохранилище в Ширакской области будет построено. По его словам, строительные работы на водохранилище приостановлены, поскольку подрядчик не выполнил свои договорные обязательства.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр заявил об этом на брифинге с журналистами после заседания правительства, затронув вопрос о сроках завершения строительства Капского водохранилища и переселения соседнего села Джрадзор.
«У нас будет Капское водохранилище, село будет переселено», — сказал премьер-министр.
Пашинян обратил внимание на то, что и в этом случае тендерные процедуры были проведены в соответствии с процедурой, утвержденной международными партнерами, и правительство Армении сделало все возможное со своей стороны для обеспечения успеха проекта.
«Крупные капитальные проекты таковы, во всех странах мира бывают случаи, когда программы не реализуются вовремя», — отметил премьер-министр.
Никол Пашинян заверил, что правительство Армении предприняло все необходимые шаги для реализации этой программы.
«В данном случае наш подрядчик просто не выполнил свои договорные обязательства, контракт с ним расторгнут, мы будем искать нового партнера, который будет реализовывать программу», — сказал премьер-министр Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что да, его обещание не было выполнено, но оно не было выполнено потому, что подрядная организация не выполнила своего обещания.
«Мы выполним наше обещание так или иначе, и у нас будет Капское водохранилище, как и Ведийское», — подчеркнул премьер-министр.
В июле 2022 года премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил на заседании правительства, что впервые в истории независимой Армении в стране будет построено новое село. Премьер-министр связал это с проектом строительства Капского водохранилища в Ширакской области, в результате которого предполагалось переселение жителей поселка Джрадзор, расположенного рядом с территорией, выделенной под строительство водохранилища, то есть строительство нового поселка на место переселения жителей Джрадзора. Несколько дней назад стало известно, что строительство Капского водохранилища приостановлено, и Министерство территориального управления и инфраструктуры РА начало процесс расторжения контракта с подрядчиком.