Սիրիայի անվտանգության ուժերը ձերբակալել են Դամասկոսում «Իսլամական պետության» առաջնորդին
Դամասկոսի շրջանի ներքին անվտանգության ստորաբաժանումները, Գլխավոր հետախուզական ծառայության և Միջազգային կոալիցիոն ուժերի հետ կազմակերպված գործողություն են իրականացրել ալ-Մուադամիյա քաղաքում գտնվող «Իսլամական պետութուն» (ԻՊ) ահաբեկչական կազմակերպության թաքստոցներից մեկի դեմ՝ ձերբակալելով Դամասկոսում ԻՊ առաջնորդին և նրա օգնականներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է սիրիական SANA գործակալությունը։
Նշվում է, որ ձերբակալվածը Դամասկոսում ահաբեկչական կազմակերպության առաջնորդ Տահա ազ-Զաաբին է: Բացի այդ, առգրավվել են նրանց մոտ գտնվող պայթուցիկ սարքավորումներ և զենքեր։
Ավելի վաղ Սիրիայի արտաքին գործերի և արտագաղթողների նախարարությունը հայտարարությամբ հաստատել էր Սիրիայի հանձնառությունը՝ պայքարելու ԻՊ-ի դեմ և ապահովելու, որ այն չունենա անվտանգ ապաստարաններ Սիրիայի տարածքում։ Գերատեսչությունը կոչ էր արել Միացյալ Նահանգներին և միջազգային կոալիցիայի անդամ պետություններին միանալ ահաբեկչության դեմ պայքարի ջանքերին, որը կնպաստի քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությանը և տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության վերականգնմանը։

Сирийские силы безопасности задержали в Дамаске одного из главарей “Исламского государства”
Подразделения внутренней безопасности Дамаска совместно с Главным разведывательным управлением и силами международной коалиции провели организованную операцию в одном из укрытий террористической организации “Исламское государство” в городе Аль-Муадамия, задержав одного главяря ИГ и его соратников. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает сирийское агентство SANA.
Задержанный — Таха аз-Зуби, лидер террористической организации в Дамаске. При нем были обнаружены взрывные устройства и оружие.
Ранее Министерство иностранных дел и по делам экспатриантов Сирии заявило о приверженности Сирии борьбе с ИГ и ликвидации укрытий этой организации на территории Сирии. Ведомство призвало Соединенные Штаты и государства-члены международной коалиции объединить усилия в борьбе с терроризмом, что будет способствовать защите гражданского населения и восстановлению безопасности и стабильности в регионе.