Լեհաստանի նախագահն աղետ է անվանել MERCOSUR-ի երկրների հետ ԵՄ-ի հնարավոր պայմանագիրը
Լեհաստանի նախագահ Կարոլ Նավրոցկին աղետ է անվանել ազատ առևտրի մասին պայմանագրի հնարավոր ստորագրումը Եվրամիության և Հարավամերիկյան ընդհանուր շուկայի (MERCOSUR) երկրների միջև։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X-ում՝ դիմելով Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկին։
«MERCOSUR-ի երկրների հետ պայմանագրին հավանություն տալն աղետ է։ Պարոն վարչապետ, անհրաժեշտ է ոչ թե շատախոսել, այլ ստեղծել արգելափակող փոքրամասնություն», - գրել է Լեհաստանի նախագահը։
Նավրոցկու խոսքով՝ «հազարավոր մթերքներ (MERCOSUR-ի երկրներից) կարող են հեղեղել Լեհաստանը՝ ոչնչացնելով լեհական գյուղատնտեսությունը և այլ ճյուղեր»։
Հա հավելել է, որ պարենային անվտանգությունը սննդամթերքի արտադրությունն է «սպառողին մոտ, այլ ոչ թե պարենի ներմուծումը 10 000 կիլոմետր հեռավորությունից»։
2024 թվականի դեկտեմբերի 6-ին ԵՄ-ն և MERCOSUR-ն արդեն կնքել են առևտրային համաձայնագիր՝ չնայած եվրոպացի ֆերմերների բողոքներին։ Որպեսզի փաստաթուղթն ուժի մեջ մտնի, դրան պետք է հավանություն տան միավորման բոլոր պետությունները: Համաձայնագրի արգելափակման համար անհրաժեշտ է չորս երկրների մերժումը, որոնք կներկայացնեն ԵՄ բնակչության առնվազն 35%-ը: Համաձայնագրի դեմ են հանդես գալիս Եվրամիության գյուղատնտեսական լոբբին, Ֆրանսիայի, Լեհաստանի և մի շարք այլ երկրների կառավարությունները։
MERCOSUR-ը խոշորագույն առևտրատնտեսական միավորում է Հարավային Ամերիկայում, որի հիմնադիրներն են Արգենտինան, Բրազիլիան, Պարագվայը և Ուրուգվայը: Նրանց ընդհանուր տարածքը կազմում է Հարավային Ամերիկայի տարածության ավելի քան 70%-ը՝ 295 միլիոն բնակչությամբ։
Դեկտեմբերի 18-ին Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է MERCOSUR-ի երկրների հետ ԵՄ ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումը հետաձգելու մասին: Ստորագրումը կարող է տեղի ունենալ 2026 թվականի հունվարին:

Президент Польши назвал возможное соглашение ЕС с MERCOSUR катастрофой
Президент Польши Кароль Навроцкий назвал возможное подписание соглашения о свободной торговле между Европейским союзом и странами Южноамериканского общего рынка (MERCOSUR) катастрофой. Как сообщает Арменпресс, об этом он написал в X, обращаясь к премьер-министру Польши Дональду Туску.
«Одобрение соглашения с MERCOSUR — это катастрофа. Господин премьер-министр, нужно не говорить слишком много, а создать блокирующее меньшинство», — написал польский президент.
По словам Навроцкого, «тысячи товаров (из стран MERCOSUR) могут наводнить Польшу, уничтожив польское сельское хозяйство и другие сектора».
Он добавил, что продовольственная безопасность — это производство продуктов питания «вблизи потребителя, а не импорт продуктов питания с расстояния в 10 000 километров».
6 декабря 2024 года ЕС и MERCOSUR уже подписали торговое соглашение, несмотря на протесты европейских фермеров. Для вступления документа в силу он должен быть одобрен всеми государствами-членами. Для блокирования соглашения необходимо отклонение со стороны четырех стран, представляющих не менее 35% населения ЕС. Против соглашения выступают сельскохозяйственное лобби ЕС, правительства Франции, Польши и ряда других стран.
MERCOSUR — крупнейший торгово-экономический союз в Южной Америке, основанный Аргентиной, Бразилией, Парагваем и Уругваем. Их совокупная территория составляет более 70% Южной Америки, а население — 295 миллионов человек.
18 декабря председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен объявила о переносе подписания соглашения о свободной торговле ЕС со странами MERCOSUR. Подписание может состояться в январе 2026 года.