Պուտինը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի գագաթնաժողովում համաձայնել է փոխզիջումների
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը լուծելու նպատակով փոխզիջումների գնալու Ռուսաստանի համաձայնության մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի Անքորիջ քաղաքում կայացած ռուս-ամերիկյան գագաթնաժողովի ընթացքում։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
«Մոսկվայում նախնական հանդիպումների ժամանակ մեզ առաջարկներ արվեցին, և մեզ դիմեցին որոշակի փոխզիջումների գնալու խնդրանքով։ Ժամանելով Անքորիջ՝ ես ասացի, որ մեզ համար դրանք հեշտ որոշումներ չեն լինի։ Բայց մենք մեզ առաջարկվող փոխզիջումներին համաձայն ենք», - ասել է նա մամուլի ասուլիսի հետ համատեղ անցկացվող «Ուղիղ գծի» ժամանակ։
ՌԴ նախագահը նշել է, որ «խոսել այն մասին, թե մենք ինչ-որ բան մերժում ենք, ամենևին վայելուչ չէ և ոչ մի հիմք չունի»։
«Գնդակն ամբողջովին ու լիովին մեր ընդդիմախոսների դաշտում է, և, ամենից առաջ, Կիևի վարչակազմի ղեկավարների ու նրանց, այս դեպքում և ամենից առաջ, եվրոպացի հովանավորների», - ասել է Ռուսաստանի ղեկավարը։
Վլադիմիր Պուտինը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը օգոստոսի 15-ին բանակցություններ են վարել Ալյասկայի Անքորիջ քաղաքի Էլմենդորֆ-Ռիչարդսոն ռազմաբազայում։

Путин заявил, что на саммите в США согласился на компромиссы для урегулирования в Украине
Президент России Владимир Путин объявил о согласии России на компромиссы в урегулировании российско-украинского конфликта во время российско-американского саммита, состоявшегося в американском городе Анкоридж. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс.
«Во время предварительных встреч в Москве нам были сделаны предложения, нас попросили пойти на определенные компромиссы. Приехав в Анкоридж, я сказал, что это будут непростые решения для нас. Но мы согласны с предложенными нам компромиссами», — заявил он в эфире программы «Прямая линия», совмещенной с пресс-конференцией.
Российский президент отметил, что «говорить о том, отвергаем ли мы что-то, совершенно невежливо и не имеет оснований».
«Мяч полностью и целиком на стороне наших противников, и, прежде всего, руководителей киевской администрации и их, в данном случае и прежде всего, европейских покровителей», — сказал российский лидер.
15 августа Владимир Путин и президент США Дональд Трамп провели переговоры на военной базе Элмендорф-Ричардсон в Анкоридже, штат Аляска.