Երևանը հաշվի է առել Թեհրանի կենսական շահերը TRIPP նախագծում․ Իրանում ՀՀ դեսպան
Հայաստանը, հավատարիմ մնալով բարեկամության և փոխվստահության մթնոլորտին, «Թրամփի ուղի» նախագծում հաշվի է առել Իրանի կենսական շահերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում է Իրանում ՀՀ դեսպանությունը,  այդ մասին հայտարարել է ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը իրանական «Թասնիմ» լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում։
Դեսպան Հակոբյանը հարցազրույցի ընթացքում խոսել է Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունի իրագործման ընթացքի մասին։
Այս առումով, պատասխանելով լրագրողի հարցին, որում վերջինս օգտագործել է «միջանցք» եզրույթը՝ դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը, մասնավորապես, նշել է․
«Նախևառաջ թույլ տվեք անդրադառնալ Ձեր հարցադրման մեջ օգտագործված «միջանցք» եզրույթին։ 2025թ. օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Միացյալ Նահանգների ղեկավարների կողմից ստորագրված հռչակագրով հստակ ամրագրված է, որ Ադրբեջանի հիմնական տարածքի և Նախիջևանի միջև Հայաստանի տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունն ապահովվելու է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» («TRIPP»)) ծրագրի շրջանակում։ Այսպիսով, Հայաստանի հարավով անցնող կապուղու պաշտոնական անվանումը հենց TRIPP է, և ցանկացած այլ բնորոշում, այդ թվում՝ «միջանցք», հակասում է հռչակագրի տառին և ոգուն, որը ստորագրել են Հայաստանի վարչապետը, Ադրբեջանի նախագահը և ԱՄՆ նախագահը»,-ընդգծել է ՀՀ դեսպանը։
Նա նաև հորդորել է իրանական փորձագիտական և լրատվական հանրությանը առաջնորդվել այս հստակ ձևակերպմամբ։
Դեսպանը շեշտել է, որ վաշինգտոնյան հռչակագիրը նախատեսում է ապաշրջափակել տրանսպորտային բոլոր հաղորդակցությունները՝ ներպետական, երկկողմ և միջազգային փոխադրումների համար՝ հիմնվելով պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության սկզբունքների վրա։
«Պետք է ընդգծեմ, որ հավատարիմ մնալով բարեկամության և փոխվստահության մթնոլորտին՝ այս ամբողջ գործընթացի շրջանակում պաշտոնական Երևանը հաշվի է առել Թեհրանի կենսական շահերը, իսկ զարգացումների վերաբերյալ տարբեր մակարդակներում ընթացել է ակտիվ երկխոսություն: Հարկ եմ համարում նաև նշել, որ հենց այս սկզբունքներն են այն հենասյուները, որոնք մշտապես առաջնային են եղել ինչպես Հայաստանի Հանրապետության, այնպես էլ Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար, և դրանց պահպանումը լիովին համահունչ է մեր երկու պետությունների շահերին»,-ընդգծել է ՀՀ դեսպանը։
Նրա խոսքով՝ ապաշրջափակման արդյունքում Հայաստանը Նախիջևանի տարածքով երկաթուղային կապ կունենա Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, ինչը աննախադեպ հնարավորություն կստեղծի Իրանի համար՝ ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցություն հաստատելու Վրաստանի հետ՝ կապվելով սևծովյան նավահանգիստներին։ Իր հերթին, Իրանը կդառնա ՀՀ-ի համար երկաթուղային տարանցիկ ուղի՝ Կենտրոնական Ասիայի և Հեռավոր Արևելքի երկրների հետ կապվելու առումով: Դեսպանը մատնանշել է, որ նախատեսվում են լրացուցիչ կապեր Հայաստանի տարբեր շրջանների միջև, ինչը մեծ նշանակություն ունի երկրի ներքին տնտեսական և լոգիստիկ համակարգերի համար։
«Կարևոր է նաև, որ «Թրամփի ուղի» նախագծում երրորդ կողմի ներգրավման հարցում Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ունեն հավասար վետոյի իրավունք, ուստի ցանկացած կողմ միայն Երևանի և Վաշինգտոնի համաձայնությամբ կարող ներգրավվել այդ ծրագրում։ Այժմ Վաշինգտոնի հետ ակտիվորեն քննարկվում են «Թրամփի ուղի» ծրագրի իրականացման ընդհանուր պայմանները։ Նախատեսվում է, որ Հայաստանում կգրանցվի հայ-ամերիկյան համատեղ «TRIPP Company»-ն, որը կստանա երկաթուղային, ճանապարհային, նավթային և գազային խողովակաշարերի, ինչպես նաև օպտիկամանրաթելային մալուխների անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների զարգացման իրավունք։ Նախանշվում է, որ արդեն հաջորդ տարի կանցնենք ծրագրի գործնական իրականացման և շինարարության փուլին»,-մանրամասնել է դեսպանը։
Գրիգոր Հակոբյանը հայտարարել է, որ «Թրամփի ուղի»-ն լիովին համահունչ է Հայաստանի կառավարության առաջ քաշած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը և նպաստելու է տարածաշրջանային փոխկախվածությունների ստեղծմանը՝ դառնալով կայուն խաղաղության կարևոր գործոն։
«Ուրախությամբ կարող եմ նշել, որ հաղորդակցությունների աստիճանական բացման վերաբերյալ քաղաքական համաձայնություններն արդեն տալիս են իրական արդյունքներ։ Ադրբեջանը հոկտեմբերին հայտարարել է իր տարածքով Հայաստան ապրանքների տարանցման սահմանափակումների վերացման մասին, և արդեն ունենք առաջին գործնական օրինակները․ Ղազախստանից Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով երկաթուղով հացահատիկ է տեղափոխվել Հայաստան։ Հայաստանը նույնպես բազմիցս հաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տեխնիկական առումով ապահովելու Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև բեռների տարանցումն իր տարածքով: Այսպիսով՝ կարող ենք արձանագրել, որ «Թրամփի ուղի» նախագիծը Հայաստանին, Ադրբեջանին և ամբողջ տարածաշրջանին առաջարկում է հաղորդակցման նոր, միջազգային աջակցությամբ ամրացված մոդել, որը հիմնված է ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, փոխադարձության և իրավազորության սկզբունքների վրա»,-ասել է դեսպան Հակոբյանը։
Նա վստահություն է հայտնել, որ նախագծի իրականացումը ոչ միայն կխթանի տնտեսական համագործակցությունը, այլև կամրապնդի խաղաղությունն ու կայունությունն ամբողջ տարածաշրջանում։

Armenia has taken into account Iran's vital interests in TRIPP project, says Ambassador
Faithful to an atmosphere of friendship and mutual trust, Armenia has taken Iran’s vital interests into account in the TRIPP project, Armenian Ambassador to Iran Grigor Hakobyan told the Iranian Tasnim News Agency.
The Armenian embassy published the transcript of the interview.
The Ambassador rejected the interviewer’s description of TRIPP as a “corridor”.
“First of all, allow me to address the term ‘corridor’ used in your question. The declaration signed in Washington on August 8, 2025, by the leaders of Armenia, Azerbaijan, and the United States clearly stipulates that unobstructed communication between the main territory of Azerbaijan and Nakhchivan through Armenian territory will be ensured within the framework of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) project. Thus, the official name of the route passing through southern Armenia is TRIPP, and any other designation, including ‘corridor,’ contradicts both the letter and the spirit of the declaration signed by the Prime Minister of Armenia, the President of Azerbaijan, and the President of the United States,” the Armenian ambassador said.
He also urged the Iranian expert and media community to adhere to this clear wording.
The ambassador emphasized that the Washington declaration provides for the unblocking of all transport communications, intra-state, bilateral, and international, based on the principles of the countries’ sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction.
“I must emphasize that, remaining faithful to the spirit of friendship and mutual trust, official Yerevan has taken Tehran’s vital interests into account throughout this entire process, while engaging in active dialogue on developments at various levels. I should also note that these very principles have always been fundamental for both the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran, and upholding them is fully consistent with the interests of our two states,” emphasized the Armenian ambassador.
According to him, as a result of the unblocking, Armenia will have a railway connection with the Islamic Republic of Iran through the territory of Nakhchivan, creating an unprecedented opportunity for Iran to establish a direct railway link with Georgia and connect to the Black Sea ports. In turn, Iran will become a transit railway route for Armenia, facilitating connections with Central Asia and the countries of the Far East. The ambassador also noted that additional links are planned between different regions of Armenia, which will be of great importance for the country’s internal economic and logistical systems.
“It is also important to note that under the TRIPP project, Armenia and the United States have equal veto rights regarding the involvement of any third party, meaning that no party can participate in the program without the consent of both Yerevan and Washington. Currently, the general conditions for implementing the TRIPP project are being actively discussed with Washington. It is planned that a joint Armenian-American TRIPP Company will be registered in Armenia, which will obtain the rights to develop the necessary infrastructure for railways, roads, oil and gas pipelines, as well as fiber-optic cables. It is anticipated that next year we will move to the practical implementation and construction phase of the program,” the ambassador elaborated.
Ambassador Hakobyan stated that TRIPP is fully consistent with the Armenian government’s Crossroads of Peace initiative and will contribute to creating regional interconnectivity, becoming an important factor for sustainable peace.
“I am pleased to note that the political agreements on the gradual opening of communications are already yielding tangible results. In October, Azerbaijan announced the removal of restrictions on the transit of goods to Armenia through its territory, and we already have the first practical examples: grain has been transported from Kazakhstan to Armenia via Azerbaijan and Georgia by rail. Armenia has also repeatedly confirmed its readiness—both politically and technically—to ensure the transit of goods between Türkiye and Azerbaijan through its territory. Thus, we can state that the TRIPP project offers Armenia, Azerbaijan, and the entire region a new model of communication, reinforced by international support, based on the principles of sovereignty, territorial integrity, reciprocity, and jurisdiction,” Ambassador Hakobyan said.
He expressed confidence that the implementation of the project will not only promote economic cooperation but also strengthen peace and stability throughout the region.
Elsewhere during the interview, the Ambassador said that Armenia highly values Iran’s support toward institutionalizing the newly established peace with Azerbaijan.