Երևանը հաշվի է առել Թեհրանի կենսական շահերը TRIPP նախագծում․ Իրանում ՀՀ դեսպան
Հայաստանը, հավատարիմ մնալով բարեկամության և փոխվստահության մթնոլորտին, «Թրամփի ուղի» նախագծում հաշվի է առել Իրանի կենսական շահերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում է Իրանում ՀՀ դեսպանությունը,  այդ մասին հայտարարել է ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը իրանական «Թասնիմ» լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում։
Դեսպան Հակոբյանը հարցազրույցի ընթացքում խոսել է Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունի իրագործման ընթացքի մասին։
Այս առումով, պատասխանելով լրագրողի հարցին, որում վերջինս օգտագործել է «միջանցք» եզրույթը՝ դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը, մասնավորապես, նշել է․
«Նախևառաջ թույլ տվեք անդրադառնալ Ձեր հարցադրման մեջ օգտագործված «միջանցք» եզրույթին։ 2025թ. օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Միացյալ Նահանգների ղեկավարների կողմից ստորագրված հռչակագրով հստակ ամրագրված է, որ Ադրբեջանի հիմնական տարածքի և Նախիջևանի միջև Հայաստանի տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունն ապահովվելու է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» («TRIPP»)) ծրագրի շրջանակում։ Այսպիսով, Հայաստանի հարավով անցնող կապուղու պաշտոնական անվանումը հենց TRIPP է, և ցանկացած այլ բնորոշում, այդ թվում՝ «միջանցք», հակասում է հռչակագրի տառին և ոգուն, որը ստորագրել են Հայաստանի վարչապետը, Ադրբեջանի նախագահը և ԱՄՆ նախագահը»,-ընդգծել է ՀՀ դեսպանը։
Նա նաև հորդորել է իրանական փորձագիտական և լրատվական հանրությանը առաջնորդվել այս հստակ ձևակերպմամբ։
Դեսպանը շեշտել է, որ վաշինգտոնյան հռչակագիրը նախատեսում է ապաշրջափակել տրանսպորտային բոլոր հաղորդակցությունները՝ ներպետական, երկկողմ և միջազգային փոխադրումների համար՝ հիմնվելով պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության սկզբունքների վրա։
«Պետք է ընդգծեմ, որ հավատարիմ մնալով բարեկամության և փոխվստահության մթնոլորտին՝ այս ամբողջ գործընթացի շրջանակում պաշտոնական Երևանը հաշվի է առել Թեհրանի կենսական շահերը, իսկ զարգացումների վերաբերյալ տարբեր մակարդակներում ընթացել է ակտիվ երկխոսություն: Հարկ եմ համարում նաև նշել, որ հենց այս սկզբունքներն են այն հենասյուները, որոնք մշտապես առաջնային են եղել ինչպես Հայաստանի Հանրապետության, այնպես էլ Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար, և դրանց պահպանումը լիովին համահունչ է մեր երկու պետությունների շահերին»,-ընդգծել է ՀՀ դեսպանը։
Նրա խոսքով՝ ապաշրջափակման արդյունքում Հայաստանը Նախիջևանի տարածքով երկաթուղային կապ կունենա Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, ինչը աննախադեպ հնարավորություն կստեղծի Իրանի համար՝ ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցություն հաստատելու Վրաստանի հետ՝ կապվելով սևծովյան նավահանգիստներին։ Իր հերթին, Իրանը կդառնա ՀՀ-ի համար երկաթուղային տարանցիկ ուղի՝ Կենտրոնական Ասիայի և Հեռավոր Արևելքի երկրների հետ կապվելու առումով: Դեսպանը մատնանշել է, որ նախատեսվում են լրացուցիչ կապեր Հայաստանի տարբեր շրջանների միջև, ինչը մեծ նշանակություն ունի երկրի ներքին տնտեսական և լոգիստիկ համակարգերի համար։
«Կարևոր է նաև, որ «Թրամփի ուղի» նախագծում երրորդ կողմի ներգրավման հարցում Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ունեն հավասար վետոյի իրավունք, ուստի ցանկացած կողմ միայն Երևանի և Վաշինգտոնի համաձայնությամբ կարող ներգրավվել այդ ծրագրում։ Այժմ Վաշինգտոնի հետ ակտիվորեն քննարկվում են «Թրամփի ուղի» ծրագրի իրականացման ընդհանուր պայմանները։ Նախատեսվում է, որ Հայաստանում կգրանցվի հայ-ամերիկյան համատեղ «TRIPP Company»-ն, որը կստանա երկաթուղային, ճանապարհային, նավթային և գազային խողովակաշարերի, ինչպես նաև օպտիկամանրաթելային մալուխների անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների զարգացման իրավունք։ Նախանշվում է, որ արդեն հաջորդ տարի կանցնենք ծրագրի գործնական իրականացման և շինարարության փուլին»,-մանրամասնել է դեսպանը։
Գրիգոր Հակոբյանը հայտարարել է, որ «Թրամփի ուղի»-ն լիովին համահունչ է Հայաստանի կառավարության առաջ քաշած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը և նպաստելու է տարածաշրջանային փոխկախվածությունների ստեղծմանը՝ դառնալով կայուն խաղաղության կարևոր գործոն։
«Ուրախությամբ կարող եմ նշել, որ հաղորդակցությունների աստիճանական բացման վերաբերյալ քաղաքական համաձայնություններն արդեն տալիս են իրական արդյունքներ։ Ադրբեջանը հոկտեմբերին հայտարարել է իր տարածքով Հայաստան ապրանքների տարանցման սահմանափակումների վերացման մասին, և արդեն ունենք առաջին գործնական օրինակները․ Ղազախստանից Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով երկաթուղով հացահատիկ է տեղափոխվել Հայաստան։ Հայաստանը նույնպես բազմիցս հաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տեխնիկական առումով ապահովելու Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև բեռների տարանցումն իր տարածքով: Այսպիսով՝ կարող ենք արձանագրել, որ «Թրամփի ուղի» նախագիծը Հայաստանին, Ադրբեջանին և ամբողջ տարածաշրջանին առաջարկում է հաղորդակցման նոր, միջազգային աջակցությամբ ամրացված մոդել, որը հիմնված է ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, փոխադարձության և իրավազորության սկզբունքների վրա»,-ասել է դեսպան Հակոբյանը։
Նա վստահություն է հայտնել, որ նախագծի իրականացումը ոչ միայն կխթանի տնտեսական համագործակցությունը, այլև կամրապնդի խաղաղությունն ու կայունությունն ամբողջ տարածաշրջանում։

Ереван учел в проекте TRIPP жизненно важные интересы Тегерана: посол Армении в Иране
Армения, оставаясь приверженной атмосфере дружбы и взаимного доверия, учла в проекте “Маршрут Трампа” жизненно важные интересы Ирана.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на сообщение посольства Армении в Иране, об этом в интервью иранскому информационному агентству Tasnim сказал посол Армении в Иране Григор Акобян.
Посол Акопян в ходе интервью рассказал о ходе реализации договоренности, достигнутой в Вашингтоне о разблокировании коммуникационных каналов на Южном Кавказе.
Отвечая на вопрос журналиста, в котором тот использовал термин “коридор”, посол в частности, отметил:
“Прежде всего, позвольте мне обратиться к термину “коридор”, использованному в вашем вопросе. В 2025 году в Декларации, подписанной лидерами Армении, Азербайджана и США в Вашингтоне 8 августа, четко указано, что беспрепятственное сообщение между основной территорией Азербайджана и Нахиджваном через территорию Армении будет обеспечено в рамках программы “Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания” («Trump Route for International Peace and Prosperity» («TRIPP»)). Таким образом, официальное название канала, проходящего через юг Армении, именно TRIPP, и любое другое обозначение, включая “коридор”, противоречит букве и духу декларации, подписанной премьер-министром Армении, президентом Азербайджана и президентом США”, — подчеркнул посол.
Он также призвал иранских экспертов и представителей СМИ руководствоваться этой четкой формулировкой.
Посол подчеркнул, что Вашингтонская декларация предусматривает разблокировку всех транспортных коммуникаций для внутренних, двусторонних и международных перевозок на основе принципов суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции государств.
“Я должен подчеркнуть, что, оставаясь верным атмосфере дружбы и взаимного доверия, официальный Ереван в рамках всего этого процесса учел жизненно важные интересы Тегерана, и на различных уровнях был проведен активный диалог по поводу развития событий. Также считаю необходимым отметить, что эти принципы являются столпами, которые всегда имели первостепенное значение как для Республики Армения, так и для Исламской Республики Иран, и их соблюдение полностью соответствует интересам наших двух государств”, — подчеркнул посол Армении.
Он добавил, что в результате снятия блокады Армения получит железнодорожное сообщение с Исламской Республикой Иран по территории Нахиджевана, что создаст беспрецедентную возможность для Ирана установить прямое железнодорожное сообщение с Грузией, соединяясь с черноморскими портами. В свою очередь, Иран станет для Армении транзитным железнодорожным маршрутом в плане связи со странами Центральной Азии и Дальнего Востока. Посол отметил, что планируются дополнительные соединения между различными регионами Армении, что имеет большое значение для внутренней экономической и логистической системы страны.
“Также важно, что Армения и Соединенные Штаты имеют равное право вето в вопросе привлечения третьей стороны к проекту “Маршрут Трампа”, поэтому любая сторона может быть вовлечена в этот проект только с согласия Еревана и Вашингтона. В настоящее время с Вашингтоном активно обсуждаются общие условия реализации этого проекта. Планируется что в Армении будет зарегистрирована армяно-американская совместная “TRIPP Company”, которая получит право на развитие необходимой инфраструктуры железнодорожных, автомобильных, нефте-и газопроводов, а также оптоволоконных кабелей. Намечено, что в следующем году мы перейдем к практической реализации и к этапу строительства проекта”, — уточнил посол.
Григор Акобян подчеркнул, что “Маршрут Трампа” полностью соответствует инициативе “Перекресток мира”, выдвинутой правительством Армении, и будет способствовать созданию региональной взаимосвязанности, став важным фактором устойчивого мира.
“Я рад отметить, что политические соглашения о постепенном открытии коммуникаций уже приносят реальные результаты. В октябре Азербайджан объявил о снятии ограничений на транзит товаров через свою территорию в Армению, и у нас уже есть первые практические примеры. Зерно перевозится в Армению по железной дороге из Казахстана через территорию Азербайджана и Грузии. Армения также неоднократно подтверждала свою готовность обеспечить транзит товаров между Турцией и Азербайджаном через свою территорию, как в политическом, так и в техническом плане. Таким образом, мы можем заявить, что проект “Маршрут Трампа” предлагает Армении, Азербайджану и всему региону новую, поддерживаемую на международном уровне модель коммуникации, основанную на принципах суверенитета, территориальной целостности, взаимности и юрисдикции”, — заключил посол Акобян.
Он выразил уверенность, что реализация проекта не только будет способствовать экономическому сотрудничеству, но и укрепит мир и стабильность во всем регионе.