ԱՄՆ խաղաղության ծրագրին պատասխանում Ուկրաինան բացառել է իր զինված ուժերի դուրսբերումը Դոնբասից. NYT
ԱՄՆ խաղաղության ծրագրին Ուկրաինայի պատասխանը ենթադրում է, որ Կիևը պետք է պահպանի վերահսկողությունը երկրի արևելքում գտնվող այն տարածքների նկատմամբ, որոնք ներկայումս գտնվում են Ուկրաինայի վերահսկողության տակ, և որոնք ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը սկզբում ցանկանում էր փոխանցել Ռուսաստանին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է The New York Times-ը՝ հղում անելով երկու բարձրաստիճան եվրոպացի պաշտոնյաների և մեկ նախկին ամերիկացի պաշտոնյայի։
Ուկրաինայի 20 կետից բաղկացած պատասխանը Վաշինգտոն է ուղարկվել չորեքշաբթի՝ դեկտեմբերի 10-ին։ Ըստ The New York Times-ի, պատասխանում հեռացվել են ԱՄՆ սկզբնական խաղաղության ծրագրի այն կետերը, որոնք «հատում էին Ուկրաինայի կարմիր գծերը»։
Վիճելի կետերից մեկը վերաբերում էր Դոնբասի տարածքներին, իսկ մյուսը՝ Ուկրաինայի՝ ՆԱՏՕ-ին միանալուց հրաժարվելուն։ NYT-ի երկու աղբյուրների համաձայն, Կիևը ցանկանում է գոնե պաշտոնապես պահպանել ՆԱՏՕ-ի «բաց դռների քաղաքականության» սկզբունքը։ Այս երկու փոփոխություններն էլ, ինչպես նշում է NYT-ը, հավանաբար անընդունելի կլինեն Ռուսաստանի համար։
ԱՄՆ խաղաղության ծրագրին Ուկրաինայի պատասխանը նաև պահանջում է իրավաբանորեն պարտավորեցնող երաշխիքներ՝ Ռուսաստանի հնարավոր ապագա ագրեսիայից պաշտպանության համար։
Ըստ The New York Times-ի՝ այս հարցերի շուրջ բանակցությունները, հավանաբար, կշարունակվեն Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու և եվրոպացի առաջնորդների հետ Թրամփի բանակցողներ Սթիվ Վիտկոֆի և Ջարեդ Քուշների հանդիպման ժամանակ, որը կկայանա Բեռլինում դեկտեմբերի 15-ին։

В ответ на мирный план США Украина исключила вывод своих вооруженных сил из Донбасса. NYT
Ответ Украины на мирный план США подразумевает, что Киев должен сохранить контроль над территориями на востоке страны, которые в настоящее время находятся под контролем Украины, и что администрация президента США Дональда Трампа первоначально хотела передать их России.
Как передает Арменпресс, об этом пишет The New York Times со ссылкой на двух высокопоставленных европейских чиновников и одного бывшего американского.
Ответ Украины, состоящий из 20 пунктов, был направлен в Вашингтон в среду, 10 декабря. Как пишет The New York Times, в нем отсутствуют те пункты первоначального мирного плана США, которые «пересекали украинские красные линии».
Один из спорных пунктов касался территорий Донбасса, а другой — отказа Украины от вступления в НАТО. Два источника, как пишет NYT, отмечают, что Киев хочет сохранить хотя бы формально принцип «политики открытых дверей НАТО». Оба этих изменения, как отмечает NYT, вероятно, будут неприемлемы для России.
Также ответ Украины на мирный план США требует юридически закрепленных гарантий защиты от будущей возможной российской агрессии.
Переговоры по этим вопросам, как пишет The New York Times, скорее всего, продолжатся в Берлине 15 декабря, на встрече Зеленского и европейских лидеров с переговорщиками Трампа, Стивом Уиткоффом и Джаредом Кушнером.