Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ և անդամ երկրների դեսպանների հետ
Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Եվրոպական միության և ԵՄ անդամ պետությունների` Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից։
Հանդիպմանը գոհունակությամբ նշվել են 2025 թվականին ՀՀ-ԵՄ գործընկերության զարգացման հարցում արձանագրված նշանակալից ձեռքբերումները, ակտիվ դինամիկան, ինչպես նաև մտքեր են փոխանակվել 2026 թվականին նախատեսվող առաջնահերթ քայլերի և անելիքների շուրջ։
«Տեղյակ եք Հայաստանի և ԵՄ հարաբերությունների շուրջ վերջին զարգացումներից․ մոտ տաս օր առաջ Բրյուսելում մենք ընդունեցինք ՀՀ–ԵՄ գործընկերության նոր՝ ռազմավարական օրակարգը։ Սա բավականին հագեցած փաստաթուղթ է, որը նախ և առաջ ամրագրում է երկկողմ հարաբերություններում ձեռք բերված հաջողությունները, ինչպես նաև ուրվագծում է այն ուղղությունները, որոնց շրջանակներում մենք մտադիր ենք հետագայում խորացնել մեր հարաբերությունները»,- ընդգծել է նախարար Միրզոյանը։
Նախարարը ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա խորացման ՀՀ տեսլականը, ընկալումներն ու առաջարկությունները։ ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել Եվրոպական միության և անդամ պետությունների կողմից ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհին Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցությունն, ինչպես նաև, ի թիվս այլ ուղղությունների, կարևոր է համարել մարդկանց միջև շփումները խթանելուն մեծապես նպաստող՝ վիզաների ազատականացման ուղղությամբ գրանցվող առաջընթացը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է նաև տարածաշրջանային վերջին զարգացումներն, այդ թվում՝ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։

Foreign Minister Mirzoyan meets with EU and EU Member States Ambassadors accredited to Armenia
Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with the heads of diplomatic missions of the European Union and EU member states accredited to the Republic of Armenia.
The meeting noted with satisfaction the significant achievements recorded in advancing the Armenia–EU partnership in 2025 and the active dynamics. Views  were exchanged regarding the priority steps and actions planned for 2026, the foreign ministry said in a statement.
“You all are aware of the recent news when it comes to Armenia–EU relations: some 10 days ago in Brussels we adopted the new Strategic Agenda for the Armenia–EU partnership. This is quite a rich document, constituting, first of all, the achievements that we have in our bilateral relations, but also indicating directions in which we do have intention to deepen our relations,” emphasized Minister Mirzoyan.
Minister Mirzoyan presented Armenia’s vision, perceptions, and proposals for the further deepening of Armenia–EU partnership. The Foreign Minister of Armenia highly appreciated the continuous support provided by the European Union and its member states to Armenia on the path of democratic development, and, among other directions, emphasized the progress in visa liberalization, which would greatly contribute to promoting people-to-people contacts.
The Foreign Minister also presented the latest regional developments, including efforts toward normalization of relations with neighbors.