Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ և անդամ երկրների դեսպանների հետ
Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Եվրոպական միության և ԵՄ անդամ պետությունների` Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից։
Հանդիպմանը գոհունակությամբ նշվել են 2025 թվականին ՀՀ-ԵՄ գործընկերության զարգացման հարցում արձանագրված նշանակալից ձեռքբերումները, ակտիվ դինամիկան, ինչպես նաև մտքեր են փոխանակվել 2026 թվականին նախատեսվող առաջնահերթ քայլերի և անելիքների շուրջ։
«Տեղյակ եք Հայաստանի և ԵՄ հարաբերությունների շուրջ վերջին զարգացումներից․ մոտ տաս օր առաջ Բրյուսելում մենք ընդունեցինք ՀՀ–ԵՄ գործընկերության նոր՝ ռազմավարական օրակարգը։ Սա բավականին հագեցած փաստաթուղթ է, որը նախ և առաջ ամրագրում է երկկողմ հարաբերություններում ձեռք բերված հաջողությունները, ինչպես նաև ուրվագծում է այն ուղղությունները, որոնց շրջանակներում մենք մտադիր ենք հետագայում խորացնել մեր հարաբերությունները»,- ընդգծել է նախարար Միրզոյանը։
Նախարարը ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա խորացման ՀՀ տեսլականը, ընկալումներն ու առաջարկությունները։ ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել Եվրոպական միության և անդամ պետությունների կողմից ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհին Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցությունն, ինչպես նաև, ի թիվս այլ ուղղությունների, կարևոր է համարել մարդկանց միջև շփումները խթանելուն մեծապես նպաստող՝ վիզաների ազատականացման ուղղությամբ գրանցվող առաջընթացը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է նաև տարածաշրջանային վերջին զարգացումներն, այդ թվում՝ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։

Глава МИД провел встречу с аккредитованными в Армении послами ЕС и стран-членов ЕС
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 12 декабря встретился с руководителями дипломатических представительств Европейского союза и государств – членов ЕС, аккредитованных в Республике Армения.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе встречи с удовлетворением были отмечены значительные достижения и активная динамика, зафиксированные в 2025 году в развитии партнерства Армения–ЕС, а также состоялся обмен мнениями по поводу приоритетных шагов и задач, запланированных на 2026 год.
«Вы в курсе последних развитий в отношениях Армения-ЕС: около десяти дней назад в Брюсселе мы приняли новую Стратегическую повестку партнерства Армения–ЕС. Это достаточно насыщенный документ, который, прежде всего, закрепляет успехи, достигнутые в двусторонних отношениях, а также очерчивает те направления, в рамках которых мы намерены и далее углублять наши отношения», — подчеркнул министр Мирзоян.
Министр Мирзоян представил видение, подходы и предложения Армении по дальнейшему углублению партнерства Армения–ЕС. Глава армянского внешнеполитического ведомства высоко оценил постоянную поддержку, оказываемую Армении Европейским союзом и государствами-членами на пути демократического развития, а также, среди прочих направлений, отметил прогресс в либерализации визового режима, который в значительной степени поспособствует контактам между людьми.
Глава МИД Армении также представил последние региональные развития, в том числе шаги по нормализации отношений с соседями.