Շրջակա միջավայրի պահպանությունը և կլիմայի փոփոխության ազդեցությունների մեղմացումը Հայաստանի համար ռազմավարական առաջնահերթություններ են. նախարար
ՄԱԿ-ի Շրջակա միջավայրի ասամբլեայի 7-րդ նստաշրջանի (UNEA-7) շրջանակում Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը մասնակցել է «Կայուն լուծումների առաջմղում՝ դիմակայուն մոլորակի համար» խորագրով բարձր մակարդակի քննարկմանը։
«Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ՇՄ նախարարությունից հայտնում են, որ միջոցառման ընթացքում նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային հայտարարությունը և հանդես եկել ելույթով։
Համբարձում Մաթևոսյանն ընդգծել է, որ շրջակա միջավայրի պահպանությունը, կլիմայի փոփոխության ազդեցությունների մեղմացումը և երկրի դիմակայունության բարձրացումը Հայաստանի համար ռազմավարական առաջնահերթություններ են։ Նշել է, որ ձևավորվում և իրականացվում են մի շարք ռազմավարական և ինստիտուցիոնալ լուծումներ՝ ուղղված՝
- ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատմանը
- կլիմայական ռիսկերին դիմակայելու կարողությունների ուժեղացմանը
- շրջանաձև տնտեսության զարգացմանը և կայուն շարժունակության խթանմանը։
Նախարարն արտահայտել է այն համոզմունքը, որ բնական կապիտալի հաշվառումն ու էկոհամակարգային ծառայությունների գնահատումը պետք է դառնան ազգային պլանավորման և ներդրումային որոշումների անբաժանելի մաս, իսկ նորարար ֆինանսական գործիքները՝ կապի ամրապնդման միջոց պահպանության և զարգացման միջև։
Շեշտել է, որ որևէ երկիր չի կարող միայնակ ապահովել շրջակա միջավայրի դիմակայունությունը, և գլոբալ համագործակցությունը վճռորոշ է այս գործընթացում։
«Հայաստանը պատրաստվում է 2026 թվականի հոկտեմբերին Երևանում հյուրընկալել ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի 17-րդ համաժողովը, որը լինելու է կարևոր հարթակ՝ գնահատելու Կունմին–Մոնրեալի Գլոբալ կենսաբազմազանության շրջանակի իրականացումն ու ձևավորելու դրա նպատակներին հասնելու հետագա ուղիները։
Հաստատում եմ Հայաստանի պատրաստակամությունն ու հանձնառությունը՝ շարունակելու աշխատել ավելի անվտանգ և կայուն ապագայի համար»,– նշել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարը։

Охрана окружающей среды и смягчение последствий изменения климата являются стратегическими приоритетами для Армении: министр
В рамках 7-й сессии Ассамблеи ООН по окружающей среде (UNEA-7) министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян принял участие в дискуссии высокого уровня «Продвижение устойчивых решений для устойчивой планеты», в ходе которой представил Национальное заявление Республики Армения и выступил с речью.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, в своем выступлении Амбарцумян подчеркнул, что охрана окружающей среды, смягчение последствий изменения климата и укрепление устойчивости страны являются стратегическими приоритетами для Армении. Он отметил, что разрабатывается и реализуется ряд стратегических и институциональных мер, направленных на:
— сокращение выбросов парниковых газов,
— повышение способности противостоять климатическим рискам,
— развитие экономики замкнутого цикла и
— содействие устойчивой мобильности.
Министр подчеркнул, что учет природного капитала и оценка экосистемных услуг должны стать неотъемлемой частью национального планирования и инвестиционных решений, а инновационные финансовые инструменты должны служить мостом между охраной природы и развитием.
Амбарцум Матевосян подчеркнул, что ни одна страна не может обеспечить экологическую устойчивость в одиночку, и что глобальное сотрудничество имеет решающее значение в этом процессе.
Армения готовится принять 17-ю Конференцию сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии в Ереване в октябре 2026 года, которая станет важной платформой для оценки прогресса в реализации Куньминско-Монреальской глобальной рамочной программы по биоразнообразию и определения будущего пути к достижению ее целей.
Министр подтвердил готовность и приверженность Армении продолжать работу во имя более безопасного и устойчивого будущего.