Կոնգրեսական Թոմաս Մեսին օրինագիծ է ներկայացրել ՆԱՏՕ-ից ԱՄՆ-ի դուրս գալու մասին
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Թոմաս Մեսին (հանրապետական Կենտուկի նահանգից) ներկայացրել է օրինագիծ, որի համաձայն Միացյալ Նահանգները պետք է դուրս գա Հյուսիսատլանտյան դաշինքից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կոնգրեսականն այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում՝ հայտարարելով, որ ՆԱՏՕ-ն սառը պատերազմի մնացուկ է։
«ԱՄՆ-ն պետք է դուրս գա ՆԱՏՕ-ից և այդ գումարն օգտագործի ինքն իրեն, այլ ոչ թե սոցիալիստական ​​պետություններին պաշտպանելու համար», - նշել է օրենսդիրը՝ նկատի ունենալով դաշինքին ԱՄՆ-ի մասնակցության հետ կապված ծախսերը։
Նա հավելել է, որ ներկայացրել է օրինագիծ, որով առաջարկում դադարեցնել ԱՄՆ-ի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին։
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ ՆԱՏՕ-ի կազմի մեջ մտնող եվրոպական երկրներն ունեն բավարար տնտեսական և ռազմական ներուժ իրենց սեփական պաշտպանությունն ինքնուրույն ապահովելու համար։
Օրինագծի տեքստի համաձայն՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունը չի համապատասխանում ԱՄՆ-ի շահերին։
Դեռևս որոշված ​​չէ, թե փաստաթուղթը երբ կարող է քննարկվել Ներկայացուցիչների պալատի կողմից։ Դրանից առաջ օրինագիծը պետք է ստանա պրոֆիլային հանձնաժողովների հավանությունը:

Конгрессмен Томас Месси внес законопроект о выходе США из НАТО
Республиканец Томас Месси (Кентукки) внес законопроект о выходе Соединенных Штатов из Организации Североатлантического договора.
По сообщению Арменпресс, конгрессмен написал об этом в своем микроблоге X, заявив, что НАТО — это пережиток холодной войны.
«Соединенные Штаты должны выйти из НАТО и использовать эти деньги для самообороны, а не для социалистических государств», — сказал законодатель, имея в виду издержки, связанные с участием США в альянсе.
Он добавил, что внес законопроект, предлагающий прекратить членство США в НАТО.
В документе подчеркивается, что европейские страны, входящие в НАТО, обладают достаточным экономическим и военным потенциалом для самостоятельного обеспечения собственной обороны.
Согласно тексту законопроекта, членство в НАТО не отвечает интересам Соединенных Штатов.
Пока не определено, когда документ может быть обсужден Палатой представителей. До этого законопроект должен получить одобрение соответствующих комитетов.