ՀՀ վարչապետն ապատեղեկատվության և այլ սպառնալիքների դեմ պայքարի լավագույն միջոց է համարում ժողովրդի հետ ակտիվ երկխոսությունը
Հայաստանի վարչապետը հնարավոր բոլոր տեղեկատվական և այլ կարգի սպառնալիքների դեմ առաջին գործիքը համարում է ժողովրդավարական դիմադրողականության բարձրացումը, որի համար ամենահուսալի միջոց է դիտարկում ժողովրդի հետ ակտիվ երկխոսությունը:
‹‹Արմենպրես››-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է Բեռլինում Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ պատասխանելով հարցին, թե մտավախություն կա արդյոք, որ Հայաստանում 2026 թվականին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում հնարավոր են արտաքին միջամտություններ:
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանում 2021 թվականին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները անցկացվել են շատ ծանր, հետպատերազմական իրավիճակում, երբ մեծ է եղել նաև ապատեղեկատվության հոսքը, որի դեմ պայքարի հարցում Հայաստանի իշխանությունները հույսը դնում են ժողովդրի հետ ակտիվ երկխոսության վրա:
‹‹Մեր գաղափարները, քայլերը, ծրագրերը ակտիվ կերպով ներկայացվել են ժողովրդին, որպեսզի ՀՀ քաղաքացիները ուղիղ մեզնից լսեն, թե մենք ինչ ենք անում և ինչի համար ենք անում››,-ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի բնորոշմամբ՝ Հայաստանը և տարածաշրջանը գտնվում են պատմական փոփոխությունների ժամանակաշրջանում:
‹‹Այդ փոփոխություններն, իսկապես, շատ խորը, պատմական կոնտեքստ ունեն, և երբեմն, բոլոր նրբություններն ու առանձնահատկությունները չէ, որ տեսանելի և հեշտ ընկալելի են առաջին հայացքից: Այդ առումով մենք բոլոր տեղեկատվական և այլ կարգի սպառնալիքների դեմ առաջին գործիքը համարում ենք ժողովրդավարական դիմադրողականության բարձրացումը, իսկ դրա համար մենք մի հուսալի միջոց գիտենք. դա մեր ժողովրդի հետ ակտիվ երկխոսությունն է ու ակտիվ շփումն ինչպես ԶԼՄ-ների, սոցիալական ցանցերի, այնպես էլ անմիջական շփումների միջոցով, որը մենք պարբերաբար ունենում ենք ժողովրդի հետ: Առաջիկա շրջանում այդ նույն տեմպով և մեթոդներով կշարունակենք այդ ակտիվ երկխոսությունը ՀՀ քաղաքացիների, ինչպես նաև միջազգային հանրության հետ››-ընդգծել է Հայաստանի վարչապետը:

Премьер-министр Армении считает активный диалог с народом лучшим способом борьбы с дезинформацией и иными угрозами
Премьер-министр Армении считает первостепенным инструментом против всех возможных информационных и иных угроз повышение демократической устойчивости, и самым надежным средством для этого он назвал активный диалог с народом.
Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в ходе совместной пресс-конференции с канцлером Германии Фридрихом Мерцем в Берлине, отвечая на вопрос о том, есть ли опасения внешнего вмешательства в парламентские выборы в Армении 2026 года.
По словам премьер-министра, парламентские выборы в Армении 2021 года прошли в очень сложной, послевоенной ситуации, когда также наблюдался большой поток дезинформации, в борьбе с которой власти Армении делают ставку на активный диалог с народом.
«Наши идеи, шаги и программы активно представляются народу, чтобы граждане Армении могли услышать от нас напрямую, что мы делаем и почему», — сказал премьер-министр Армении.
По словам Никола Пашиняна, Армения и регион переживают период исторических перемен.
«Эти перемены, действительно, имеют очень глубокий исторический контекст, и порой не все нюансы и особенности видны и легко распознаются с первого взгляда. В этой связи мы считаем рост демократической стойкости самым важным инструментом против всех информационных и иных угроз, и для этого мы знаем надежный путь: это активный диалог с нашим народом, активное общение как через СМИ, социальные сети, так и через прямые контакты, которые мы регулярно поддерживаем с народом. В предстоящий период мы продолжим этот активный диалог с гражданами Армении, а также с международным сообществом в том же темпе и теми же методами», — подчеркнул премьер-министр Армении.